Engellilere doğalgaz ve elektirik indirimi olsun!

zekireis

Üye
Üye
Engellilere elektrik ve doğalgaz indirimi uygulansin destek verin arkadaşlar sesimizi duyuralim

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam zekireis,

İsteğin çok mantıklı ama lütfen hayal dünyasında yaşamayalım. Bu ülkede engelliler için sözüm ona su indirimi, internet, telefon indiriminden başka gerçekten engelliler için olmazsa olmaz zorunlu giderlerini faturalandırmaya geldiğinde devlet ve özel sektör, herkesten önce engelliye verdiği üç kuruşluk indirimi fazlasıyla geri almaya çalışır.

Belki çok karamsar düşünüyorum ama bugüne kadar engelliler için gerçekte yapılan indirimlerin hiçbir şekilde gerçekle ilgisi olmadığını yaşayarak gördüm. Siz yine dilediğinizi dilediğiniz şekilde yetkililere iletmeye çalışın. Umutlar tükenmemeli. Bu konuda bugüne kadar hiçbir yol alınamadı ama ;

Belki bir gün Güneş tüm engelliler için eşit doğar...

BirGaripYolcu

Üye
Üye
Su da var. Elektrik ve Doğal gaz da olacağımı sanmıyorum. Doğuda tüm faturaları ödemeyen kişiler var. Engelli olmadığı halde sapasağlam kişiler adamını bulup engelli raporu alıyor. Böyle bir uygulama olsa bile bu kişiler daha çok artar. ÖMSS duyurulunca gördük. Bu tür indirimlerin olması için bazı temizlikler, düzenler yapılmalı. Ülkedeki tüm engelli raporlular devletin belirlediği prof, uzman doktorlarca heyette gözden geçirilip tekrar rapor verilecek. Çok zor gibi görünse de aslında kolay olan doğudaki kaçakçılık önlenecek. Bu işlemlerden sonra bu uygulama çerçevesinde devlet bütçesini zorlamayan bir seviyeye gelinirse; ancak o zaman diğer faturalarda da engelliye yönelik indirimler yapılabilir diye düşünüyorum. Konuyla alakası yok; ama söylemek istiyorum. Engelliler doktorlardan gördüğü tavır, davranışı kimseden görmedi. Görmüyor da. Doktorlara engelli hususunda eğitim verilmesi şart. Engellilerin çektiği zorluklar, onlara uygulamalı olarak yaşatılmalı.

kartalreis

Üye
Üye
İndirim geçici bir çözüm, İnsana verilen değer maksimuma çıkarılsın bakk bakalım ortalıkta engelli-engelsiz ayrımı kalıyor mu?

İnsan, insan olduğu için değerlidir....

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Konuyla alakası yok; ama söylemek istiyorum. Engelliler doktorlardan gördüğü tavır, davranışı kimseden görmedi. Görmüyor da. Doktorlara engelli hususunda eğitim verilmesi şart. Engellilerin çektiği zorluklar, onlara uygulamalı olarak yaşatılmalı.

Selam BirGaripYolcu,

Evet konuyla belki ilgisi yok ama bu cümlenize bayıldım :( biraz abartılı olsada eğitim şart!!! Bu ülkede zorunlu olan İlköğretimden başlayarak son sınıfa kadar önce İnsanlık adı altında bir ders konulmalı müfredata ki işte o zaman çocuklar daha küçük yaştan itibaren kendi ailesinde göremediği, yaşayamadığı İnsanlığı öğrenmeli. Bu her kim olursa olsun mesele doktor olmakta değil önce İnsan olabilmekte saklı.

septik

Editör
Editör
Beni baya bir tebessüm ettirdin Ceylan :)

İnanın şu sayın öğretim müfradatını bizim siteye verselerdi :D keşke

İnsan olma dersine katılmasamda, birinci planda okuma ve yazmayı öğrenen her kardeşime ilk olarak dinler tarihi, dünya tarihi, ekonomi tarihi, ve kafasına vura vurada yasalrın ne işe yaradığı ve kişisel haklarımız nedir nasıl sağlanırı öğretirdim...

İyiki öğretmen değilim meb benden çok çeker hatta sürecek memeleketr bırakmazdı:D

kartalreis

Üye
Üye
İnsanlık dersini adam gibi versinler başka derse gerek yok, ilkokul komple insanlık dersine ayrılmalı... Gereksiz bir sürü ıvır-zıvırla çocukların kafası şişirilmemeli, Milli bir eğitim sistemi olmalı. Allah-Yaradan bilinci ve yaratılanlara duyulan sevgi, aşk, Türklük bilinci aşılanmalı...

Aslında Kalperenlik diye bir ders olsa hiç fena olmaz...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Seni gülümsetebildiysem ne mutlu bana :) bu kadar ciddi bir konuda bile hala mizah yapabiliyorsak demekki ortada gerçekten ciddi bir olay vardır. Bu benim tezim tabii. Burası Türkiye ve bu ülkede heryerde, herşeyde, en trajik olaylarda bile inanılmaz mizah kültürümüz var :)

Gelelim İnsanlık Dersine. Bu öyle geniş kapsamlı bir ders olmalı ki içinde insanın insana nasıl yaklaşması gerektiğinden tutunda yaşamsal öneme sahip trafik kurallarından İnsan Haklarına kadar her türlü ahlaki değeri kapsayacak türden geniş bir yelpazeye sahip olmalı. Çocuklara küçük yaştan itibaren kendinden olmayana ( yaşlı, engelli, hasta, başka dinden, başka dilden, başka ırktan insan nesline nasıl yaklaşmalı gibi ) nasıl saygı duymalı, nasıl davranmalı, nasıl bir davranış göstermeliden tutunda şu an aklıma gelmeyen tüm İnsani değerleri aşılayan bir ders olmalı. En başta bunu yaparken derse bol tutamlı sevgi katılarak yapılmalı.

Bu arada kartalreiside kıracak değiliz ya varsın olsun kardeşim İnsanlık dersinin içine Kalp Erenlik derside ekleyelim :eek: yeter ki Kalpler üzülmesin.

kartalreis

Üye
Üye
Selam Gazoz Ağacı

Allah razı olsun arkadaşım, ne demiş Yunus baba bir tek gönül kırdın ise bu kıldığın namaz değil... nefis-kalp-ruh basamakları vardır. Ne yazık ki insanların çoğu nefis basamağını aşamıyor. Hemen aklınıza gelebilecek insana yakışmayan, kalitesini düşüren davranışlar nefis basamağının ürünüdür. İnsanların bu basamaklardan haberi bile yok. Kalbine yatırım yapacaksın ki nefisten uzaklaşıp ruh basamağına yaklaşabilesin. Ruh basamağına ulaşmak için Oktan Keleş Hocamızın kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Ben buralarda iki satır yorum yazabiliyorsam Oktan Hocamdan öğrendiklerimle yazabiliyorum o da okyanusta damla misali...

Kalbe Erenlere Selam olsun...

Tekerlekli Sandalye