Engellilere Kanunlara Verilen Hakları Kurumlar Neden Yok Sayıyor?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli bireylerin yaşama dahil olabilmeleri ve hayatı bir nebzede olsa kolaylaştıracak bir takım hak ve hizmetler verilmektedir . Fakat bunların yeterliliği tartışılır, daha fazlası yapılamazmı daha uygun koşullar üretilemezmi diye düşünmedende edemiyorum.

Verilen bazı temel hak ve hizmetler olduğundan bahsettik bunlar bir çoğumuzun bildiği gibi ulaşım hakkı, eğitim hakkı, iş hakkı, çevresel mimari erişim hakkı, ortapedik engellilerin araç almaları için getirilen yasal kolaylıklar, iletişim ,uygun vergi indirimleri, erken malüllen emeklilik hakkı bakım maaşları vs..vs ..
Bakıldığı zaman gerçekten iç açıcı güzel gelişmeler/ilerlemeler. Fakat bunları yaşayan insanlar neden hala sıkıntılı neden hala şikayetci ve neden hala bir çoğu hayata küskün.

Bu noktada devlet büyüklerine sesleniyoruz demekki yapılanlarda bir eksiklik bir düzensizlik var insanlar bu verilenleri alabilmek için analarından emdikleri burunlarından geliyor. Bu durumdada yapılanların pek bir hükmü kalmıyor. En basiti kıvrandırılarak alınan bir evde bakım maaşı günlerce nezaman yatacağını bilmeden beklemek insanların gerilmesine ve devletin yapmış olduğu bu imkanı neredeyse al başına çal dedirtecek hale getiriyor.

Yapılanlar lutuf değil haktır bundan dolayıdır'ki usulüne uygun ,zamanında ve insanların işini zorlaştıracak gibi değil tam aksine rahatlatıcak pozisyonlarda yapılmalıdır. Bunu beklemek ve ümit etmek en doğal haktır.

Parmaksız

Üye
Üye
Sanırım buna bürokrasi deniliyor. Hepimiz yaşıyor görüyor duuyoruz. Yine bu sitede okudum böbrek nakilliler malulen emekli olur diyormuş yasa.
Ama sgk hayır olamazsın diyormuş. Vatandaşta hakkını aramak için doğru mahkeme yolunu tutuyor. Dünyanın başka yerinde vatandaşına bu denli zulüm eden başka devlet varmıdır. Kaşıkla veriyor kepçeyle kadamıza vuruyor

Tekerlekli Sandalye