Engellilere Memurluk Yolu Açıldı

gülümse_hayata

Üye
Üye
En son geçtiğimiz birkaç ay önce yapılan KPSS sınavından sonra hangi kadroya ne kadar memur alınacağı da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Özellikle engelli kaç adet memur alınacağı belirlendi.

391 BİN ENGELLİYE MEMURLUK YOLU AÇILACAK

Bakanlık, Türkiye genelinde engelli aylığı alan 391 bin kişinin çalışabilecek olanlarını çeşitli alanlarda istihdam edecek. Böylece bakanlık hem engellileri toplumdan soyutlaştırmanın önüne geçmeyi hem de Mali yükü biraz da olsa hafifletmeyi planlıyor.

DEVLET KURUMLARINA YÜZDE 3 ENGELLİ KADROSU

Bakanlığın üzerinde çalıştığı proje kapsamında İŞKUR ile ortak bir çalışma yürütülecek. Bu çalışma kapsamında engelli vatandaş İŞKUR'un meslek edindirme kurslarında eğitim alacak.

Bu eğitimle engelliler iş sektörlerinde kendine yer bulabilmenin yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da devlet kurumlarındaki yüzde 3'lük engelli vatandaş çalıştırma zorunluluğu kapsamında iş alanları oluşturacak.

Ayrıca çalışmaya başlayan engelli vatandaşların engelli aylıkları kesilecek. Böylece engelli vatandaşlar devlete ve ailesine yük olmaktan çok destek olan vatandaşlar olacak.

Öte yandan engelli vatandaşlar eve hapsedilmekten kurtulurken diğer insanlar gibi yaşamlarını normal bir şekilde sürdürebilecek.

mr.boris

Üye
Üye
Kpss sınavına girdim.Sınavla alakalı özel şartları okudum.Özürlü adayların sadece özürlüler için yapılan merkezi sınavda başarılı olmaları halinde memur olarak atanabilecekleri yazıyor.Ben boşuna mı girdim bu sınava?Daha önce bu sınav puanıyla özürlü memur alımı olmuştu.O alımlarda mı kalktı?.Bir kaç kere bu yazımı paylaştım.Umarım sorun olmaz.Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

capsi

Üye
Üye
engelli raporu olan nasıl memur olabilir?(okul-yaş-engelli oranı-sınav-vb.)

mr.boris

Üye
Üye
Başvururken işlem yapan memura sormuştum.Engelli olmak bu sınavla ilgili sıkıntı yaratır mı diye?Memur da sadece soruları çözmede engel yoksa sınava girmemde sakınca bulmadı.Bende başvurdum.Daha öncede başvurmuştum.O sınavlada bazı kamu kurumlarının açtığı engelli memur alımlarının kpss puanıyla alım yaptığını biliyordum.Bu sınavda ise sadece merkezi engelli sınavına girip memur olma koşulu var.Ondan dolayı kpss sınavına giren engelli kardeşlermizden bilgi almak istedim.Engelli olupta bu sınavda tercih yapan var mı diye?

M

mavibalina2012

Guest
Sn Capsi,
Engelli memur olabilmek için,
1) Kişinin memur olabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir...
2) En az lise mezunu olması gerekir (ama düz lise mezunlarını daha ziyade Yardımcı Hizmetler Sınıfından başlatıyorlar) Memur olabilmek için önlisans koşulunun yer aldığı yerler çoğunlukta...
3) Engel oranının en az %40 oranında olması ve sürekli olması gerekir...
4)ÖMSS sınavına girmesi ve başarılı olması gerekir....
5)Kurumun özel olarak belirttiği nitelikleri taşıyor olması gerekir...

mr.boris

Üye
Üye
Kpss ye giripte benim gibi tercih yapamayan var mı?

Tekerlekli Sandalye