Engellilere Sergilenen Davranış Biçimlerini Sorguluyoruz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilik denildiği zaman insanların aklına gelen bir çok şey vardır. Kimilerine göre engelli olarak hayatlarını sürdürenler aslında büyük işler başaranlar anlamındadır. Kimilerine göre ise engellilik dendiği an aklına sadece acıma ve merak gelir. Yine kimilerine göre engelliler sevemez,gezemez,çalışamaz, kısacası evden dışarıya çıkmaması gereken kişilerdir. Yine bir kesim vardır ki tam aksini düşünüp engellinin de bu hayatta herkes kadar yaşamaya hakkı olduğunu ve bir takım arzularının normal olduğu kanısındadır. Kısacası engellilik düşünüldüğü an herkesin kendince farklı,farklı yorumları vardır.

images.jpg

Tabiki bu yorumların doğruluğu tartışılır fakat bizim şuan ki konumuz engellilerin bu konuda ne düşündüğüdür. Engelli bir insanı gören engelsizlerin sergiledikleri tutum yardım etme çabaları yada kayıtsız kalışları, övmeleri yada yermeleri ve tabiki sizi inciten söylemleri. İnsanların bazen yardımcı olmak adına daha çok zarar verişleri ve daha çok kırışları işte tüm bunların cevaplarını arıyoruz bu yazımızda.

Kısacık bir örnek vererek yazımıza devam etmek istiyorum

27 Ocak 2015
Yerimiz bir belediye otobüsü hastanedeki kontrolümden evime dönerken otobüs tam durağa gelmeden 100 metre falan kalası durdu. ve bir tekerlekli sandalyeli insan yaklaştı rampa açıldı fakat çok yakın park edilen bir başka araç sayesinde tekerlekli sandalye bir türlü rampaya çıkamadı otobüs şoförüne biraz ileri alınması gerektiğini söylesekte oralı olunmadı ve neticesinde iki kişi otobüsten inerek tekerlekli sandalyeyi kaldırmak suretiyle rampaya çıkarmak istedi fakat dengesiz ve bilinçsiz tutulmasından dolayı sandalyenin joistik kısmı kırıldı.
Bu durumda yardım etmek isterken aslında zarar verildi. Bu durumda sandalyedeki insan kendi başına çıkabilme imkanı varken insanlarımızın kendinden başkasını düşünmediğinden dolayı o rampaya çıkamayışınamı yoksa sandalyesinin kırılan joistiğinemi üzülsün.

Bu küçük örneğin benzerlerini bir çok engelli eminim ki yaşıyordur. Bu durumda insanların yaklaşımı ne olmalıdır işte bunların cevaplarını arıyoruz.

Sizlere en çok zarar veren hal ve hareketleri sorguluyoruz.
Şimdi paylaşma zamanı ve herkes maruz kaldığı olaylardan örnekler verirse en çok nelerin sizlere zarar verdiği ortaya çıkacaktır. Ve belki bir gün insanlar içinde bulunduğu yanlışı fark edecektir. Sözler yada davranışlar bakışlar yada kayıtsız kalışlar evet sizi en çok ne hırpalıyor?

Tekerlekli Sandalye