Engellilere Sınavlarda Ek Puan,Ek Süre, Ek Kontenjan Talebi Hakkında;

cereneren

Üye
Üye
Merhaba,

Ben 8 yıl evvel trafik kazası geçirmiş olan ortopedik engelli biriyim. Sağ koluma platinler var ve bileğim supinasyon yapmıyor.
Bu yüzden kalemi iyi kavrayıp hızlı hızlı yazı yazamıyorum.

2015 yılında YGS sınavı sonrası tarafımıza verilen ek puanla 2 yıllık bir önlisans programına kayıt oldum. 2017 de mezun oldum
ve Dikey Geçiş Sınavına girdim. Kolumdaki sorun yüzünden hızlı bir şekilde soruları çözemediğim için rakibim SAĞLIKLI adaylar
kadar net çıkartamadım ve lisans programına yerleşemedim. Bu yıl yine sınava gireceğim ama her ne kadar tüm hayatımı bu
sınavı kazanmaya adamış olsam da sınavda hissiz parmaklarıma söz geçiremeyeceğim.

Biliyorsunuz ÖSYM sınavlarında bazı engel gruplarına ek süre verilmekte iken, ortopedik engelli olup yavaş yazan engellilere
sadece işaretleyici desteği veriliyor. Ben bizim kendi aramızda bile yapılan bu ayrımcılığı engellemek için ilgili kurumlara mektup
gönderdim. Engellilere sadece YGS sınavında değil tüm sınavlarda ek puan verilmesini, engelli ayrımı yapılmadan ek süre verilmesini
talep ettim. Talebime olumsuz yanıt vereceklerini söylemek için beni arayan ÖSYM'deki görevli memur "dilekçenize yanıt verildi. Ancak
malesef olumlu olmadığı için ben sizi arayıp bir konuda kişisel fikrimi paylaşmak istedim. Bence sadece siz değil belli gruplar olarak
ve fazlaca başvuru gelmesini sağlayın. Tek başına bir talep çok olumlu yanıt almıyor ama çok engelli aynı talepte bulunursa ilgili
komisyon bu konuyu ele alıp sizlere yardımcı olur" dedi. Bu bayan hiç de mecbur olmamasına rağmen sadece üzüldüğü için beni
arayıp bu fikri verdi.

Zaten arkadaşlar ülkemizin de imzası bulunan evrensel sözleşmeler ile iç hukukumuzdan kaynaklanan yasal metinlerde bizlerin
eğitim hayatından dışlanmamamız için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği hususu garanti altına alınmıştır.

Ama bizler başvurup talepte bulunmazsak nereden bilecekler bizim eğitim hayatında zorlandığımız? Sağlıklı adaylarla aynı seçme
ve seçilmeye tabi olmaktan rahatsız olduğumuzu? Dilerseniz yazmış olduğum dilekçeyi paylaşayım, herkes gönderin. Hatta eğitim
ile ilgili talebi olmayan arkadaşlar da ihtiyacı olanlar için göndersin, birlikten kuvvet doğsun...

Sevgiler ve Saygılar

Tekerlekli Sandalye