Engellilere yönelik ayrımcılık yasal düzenlemelerle önlenemez!

gandi

Üye
Üye
Her toplumun kendine özgü kuralları, ahlak anlayışı ve yaşam tarzı vardır. Bu kural ve yaşam tarzları genelde “yazılı bir kurala ve yasaya” bağlı olmaksızın bireyin ailesinden yaşadığı çevrede gördüğü, yaşadığı olaylardan etkilenmesi sonucu oluşur.

Örneğin, toplu bir mekanda “geğirmeyi” Hiçbir yasa suç saymasada kişi örf ve adetleri gereği toplum içinde geğirmez. Anadoluda insanlar kendilerinden yaşca büyük olanların yanında bacak bacak üstüne atmayı ayıp sayar. Bu örnekleri çoğaltarak artırmamız mümkün.

Yasa koyucu bir yasa çıkarsa ve deseki, “herkes kendinden yaşca büyük olanların yanında bacak bacak üstüne atıp, toplu mekanlarda rahatlıkla geğirebilir.” Sizce bu yasaya toplumun kaçta kaçı uyar? Tabiki hiç kimse uymaz.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere.

Özürlüler kanununda; Devlet, insan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde, özürlülerin ve özürlülüğün her tür istismarına karşı sosyal politikalar geliştirir. Özürlüler aleyhine ayrımcılık yapılamaz; ayrımcılıkla mücadele özürlülere yönelik politikaların temel esasıdır. Diyerek “özürlüler aleyhine “ayrımcılık” yapılmasını suç sayıyor.

Bırakın normal bir vatandaşı, bu kanunu çıkaran hükümetin bir bakanı yakın bir geçmişte gözleri görmeyen bir işciye “gözlerin görmediği halda sana iş verdik daha ne istiyorsun?” diyerek onu aşağılayarak, engellilere nasıl ayrımcılık yapıldığının güzel bir örneğini vermiştir.

Biz bize benzeriz diye bir söz vardır. O malum bakan o talihsiz sözleri sarf ederek bana göre toplumun resmini çizdi. İçinden çıktığı toplum, bugüne kadar engellileri hep ikinci sınıf vatandaş görmüştü. Böyle bir ortamda yetişen kişi “bakan” bile olsa zihinsel kodlamasında ki öğretilere uymak durumunda kalıyor.

Engelli bir çocuğun kendi çocuğuyla aynı sınıfta okumasını, çocuğunun pskolojisini bozar gerekcesiyle istemeyen bir aile düşünün. O ailede yetişen çocuk yarın büyüdüğünde engelli kişilere nasıl bakar?

Önce zihniyetin değişmesi gerekiyor. Siz istediğiniz yasayı çıkarın “toplumdaki zihniyet değişmedikce” yasalar kağıt üzerindeki karalamalar olarak kalır.

F

Fırtına

Guest
önce zihniyetin değişmesi gerekiyor.. siz istediğiniz yasayı çıkarın “toplumdaki zihniyet değişmedikce” yasalar kağıt üzerindeki karalamalar olarak kalır.

engellilere yönelik ayrımcılık yasal düzenlemelerle önlenemez.!

katılıyorum, katılıyorum, katılıyorum.!!!

engelsiz insanların, engelli insanlara, sözde; olumlu bakış açısı var ya..............çok yapmacık geliyor bana..............yüzlerinde maske var.!!! aslında onlara kızmıyorum.. ama samimi/dürüst olsunlar.. engelsiz insanlar, engelli insanlar için, ''sizi anlayabiliyoruz, neler çektiğinizi hissedebiliyoruz, vs vs. ..'' deselerde, engelli bir insanı, engelsiz bir insanın an-la-ma-sı mümkün değil.!!! ne derseniz deyin, anlayamazsınız kardeşim.!!! engellilikle ilgili bir muhabbet ortamında konuştuklarınızdan, engelli sitelerinde, medyada, basında, duyduklarınızdan/okuduklarınızdan sadece bir anlık empati kurabilirsiniz.!!! sonra.........sonrası, kendi engelsiz dünyanıza konsantre olursunuz.!!!

''sağlık bakanı..'' nın tanımını açıklamama gerek yok.. hepimiz biliyoruz.. bir sağlık bakanı, engelli bir vatandaşına böyle bir üslupla (çirkin davranış..) yaklaşıyorsa.............gerisini siz düşünün.?!! sağlık bakanı özür dile(miş)di...........ben şahsım adına o özrü asla kabul etmiyorum.!!! yapmış olduğu ''çirkin davranış..'' benim gözümde affedilemez.!!! ve sağlık bakanı engelli insanlara gerçek bakış açısını gösterdi.. yani yüzündeki (yapmacık..) maskeyi çıkardı.!!!

bugün bir arkadaşımla engellilik üzerine sohbet ettim.. (konuştuklarımızı ve akabinde düşündüklerimi yazmak isterdim ama düşündüklerim çok uzun.. neyse, konulara yorum olarak eklerim..) engelsiz insanların, engelli insanlara olan bakış açısındaki zihniyet değişmedikce, çıkarılan yasaların hiç mi hiç önemi yok........bizim gözümüzde.!!!

diyalektik

Üye
Üye
Fırtına, çok önyargılı yaklaşıyorsun. senin engelin nedir bilmiyorum ama ailende abin, kardeşin annen yada baban mutlaka senin deyiminle "engelsiz" kişilerdir. şimdi sana soruyorum onlarındamı
yüzlerinde maske var?
onlardamı iki yüzlü?

tamam biz engellilere ayrımcılık yapılıyor ama bunu genellememek lazım. iyi yürekli güzel insanların sayısı hiçte az değil.

F

Fırtına

Guest
diyalektik,

ben genel konuşuyorum.. o, bu, şu diye isim nitelendirmedim.. (konumuzda adı geçen sağlık bakanı hariç..) benim acımasız sözlerimi hak eden üstüne alınabilir.!!!

engelsiz insanlar arasında, saf duygularla engelli insanlara bakış açısı olan insanlar..da var elbette.!!! herkesi aynı kefeye koymuyorum.. tamam, engelsiz insanlar engelli insanlar adına empati kuruyor/kurabiliyor..doğrudur.. saygı duyuyorum, sağ olsunlar.. ama yine de bizi anlamaları imkansız.!!!

ordan, burdan okumakla engelli insanlar anlaşılmaz.. sadece engellilerin genel/sosyal sorunlarından haberdar olunur.. ama birde engellilerin kişisel/özel sorunları vardır.. bu sorunları bilmek, neler çektiklerini hissetmek, engellileri anlamak için de onları hayatına dahil etmen gerekiyor.. onlarla dışarıya çıkman, evinde oturman, iş yerinde bulunman vs vs..............bunları yapmadıysan bir engelliyi nasıl anlayabilirsin.?!

örneğin; kas hastası ali; (..ki, kaç çeşit kas hastalığı var..) ali yemek yemek için nasıl masaya oturur, tuvalet ihtiyacını nasıl giderir, yatağına nasıl yatar.? yatabiliyor mu acaba.?! iki değnekle yürüyen fatma; evde nasıl temizlik/yemek yapar, kocasına nasıl hizmet eder, iş yerinde ne yapar.?! diz altı/üstü ampute hatice; evde protezini çıkarınca nasıl yürür, acaba duş almak istediği zaman küvete nasıl girer.?! vs vs.............!!!

bunlara gözlerinle şahit olmadıktan sonra engelli bir insanı nasıl anlayabilirsin, çektiklerini nasıl hissedebilirsin.!!!

konuyu dağıttım afedersin................geçen seneye kadar çok olumlu düşünüyordum.. biz engellilere bakış açısı ''bir gün değişecek sabır..'' diyordum.. ama her gün başka bir haksızlıkla karşılaşıyoruz ve da-ya-na-mı-yo-rum artık.!!! bize yapılan bu haksızlıklara.!!! bizde sizler gibi normal bir insanız yaa.. bunu kabullenmek bu kadar mı zor.?!!

fehmi

Üye
Üye
degerli fırtına seninle öbür engelli sitesinden de tanışıyoruz bu siteyi çok takip ediyorum gerçekten içerik olarak çok seçme konular açılıyor ve elit bir durumda devam ediyor gelelim demek istediğime;

sevgili fırtına sen yazında demişsin ki engelli olmayanlar engellileri tanımaz anlamaz demişsin ve örnek vermiişsin demişsin ki kas hastası ali'yi örnek gösterip onu nerden bileceksiniz siz bizi anlamazsınız demişsiniz, ancak burda biz diye nitelendirdiğin kişiler anladığım kadarıyla engelli kişiler, peki fırtına sen engellimisin hayır, engellimisin hayır, sende senin yaptıgın saçma ayrımcılığa göre biz'den degilsin, sen bir engelli yakını olabilirsin, ama kusura bakmada sende kas hastası ali'yi anlayamazsın ali arkadaşın olabilir ama anlayamazsın...

Biz (senin deyimininle engelliler) diyoruz ki engelli engelsiz diye bir ayrım olmasın çünkü insan olmak yeter engellilerin en çok istedikleri sorunlarından birisi ayrımcılık ama senin böylesi elit bir sitede böylesi güzel bir yazının altına yazdıgın siz'li-biz'li konuşmaların sitenin kalitesine gölge düşürmüş...

Siz biz yok,,, sizli bizli saçmalıkların yüzünden ayrıma ugruyoruz, insan var hepimiz insanız senin yaptıgın bu ayrım yüzünden biz bu hallere geldik kusura bakma ama sen engelli sitesinde resmen bir ayrımcılıga yol açıyorsun, hadi oldu engelliler engelsizler diye bir ayrım yaptın eyvallah ama ben derim ki sende engelli degilsin burdaki yorumlarına bakılırsa engelliymişin havası oluşturmuşsun ama sende engelli degilsin, engelli ailesi olmakla engelli arkadaşın olmakla engellilerin içinde olmakla engelliler grubuna dahil olamazsın öyle bir süs verme kendine ayrımı bırak ayrım yapacaksanda sen biz'den degilsin....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ayrımcılık kim tarafından kime karşı yapılırsa yapılsın mazur görülemez. Engellilere yapılan ayrımcılık ne denli yanlışsa engelli kişilerin sağlıklı bireylere yaptıkları ayrımcılıkta o denli yanlıştır.
Evet teorik olarak azınlık, çoğunluğa, güçsüz, güçlüye ayrımcılık yapamaz ama işte ziyaretci ve üyelerinin çoğunluğunun “engellilerden” oluştuğu bir sitede bir anlamda “güç bizde deyip” sağlıklı insanları toptan suçlamakta doğru bir davranış değil. Nuran'ında bunu yapmak istediğini sanmıyorum. Yanlış seçilmiş cümleler diyelim.

Bir başka yanlışlıksa “bizi anlayamazlar.” cümlesi. Bizi anlamaları için illa bizim çektiğimiz acıyı sıkıntıyı yaşamaları gerekmiyor. İsteselerde çekemezler. Bizi anlamaları, bizim sorunlarımıza duyarlı olup verdiğimiz mücadelede yanımızda olmaları demek. Bundan fazlasını istemekte haksızlık olur zaten...

F

Fırtına

Guest
merhaba fehmi,

sitemiz adına hoş sözlerin için teşekkür ederim..
beni ayrımcılık yapmakla eleştirmişsin..ki, asla ayrımcılıktan yana bir insan değilim.. ayrımcılığın her türlüsüne karşıyım.. engellilik konusunda çok hassasım.. bu yüzden sözlerim sert olabiliyor.. ayrımcılığı ben çıkarmadım.. taa ezelden, mitolojiden, ortaçağdan gelen ''engelliye olumsuz bakış açısı ve ayrımcılık..'' var.. bu olumsuz bakış açısı ve ayrımcılık yaşadığımız şu an'ki hayatta yok..mu oldu.?! olmadı elbette..........olumsuz bakış açısı ve ayrımcılık hala var.. sadece ''modernize..'' edilmiş olumsuz bakış açısı ve ayrımcılık hali ile.!!!

engelli/engelsiz insan olarak ayrımcılığa hepimiz elbette karşıyız.. aynı toprak parçası üzerinde yaşayan insanlar topluluğu olarak; birbirimize sevgi, saygı duymalıyız.. hoşgörü ile yaklaşmalıyız.. engelli/engelsiz arasında bir gerginlik yaşanıyor ise bunu başlatan engelliler değil.. engelsizler.!!!

mesajımda anlatmak istediğim masumca; engelsiz insanlar, engelli insanlar adına empati kursalarda yine de tam anlamı ile engelli insanları anlayamazlar.. idi.!!! ne var bunda.?! doğru değil mi.?! ben sözümün her zaman arkasındayım.!!!

..ki, benim sözümü birazda doğrulamışsın...........ben (senin deyiminle; bir engelli yakını olarak..) kas hastası aliyi anlayamaz isem, engelsiz bir insan nasıl anlasın.?!!

ben 20 sene evvel engelli bir çocuk dünyaya getirdim.. anne/çocuk ilişkisi çok farklıdır.. bu çocuk bir de engelli ise..............çok daha farklıdır.!!! kanından, canından bir parça ve engelli.!!! engelli olduğunu öğrendiğim geceyi nasıl geçirdim.?! keşke anlatabilsem.. anlatamam ki.!!! o gece, ben ve çocuğum bir bütün olduk.. daha doğrusu ben'likten çıktım, çocuğum oldum.!!! 20 senedir çocuğumun yüreği, gözü ile hayata baktım ve yaşadım.. çocuğuma birşey sormama gerek yok.. onun her şeyini, içinde kopan fırtınaları görüyor, hissediyor ve yaşıyorum.!!!

engelli bir çocuğun annesi isen; sende engellisin.!!! ne demek istediğimi engelli çocuk anneleri çok iyi anlar.!!!

F

Fırtına

Guest
bizi anlamaları için illa bizim çektiğimiz acıyı sıkıntıyı yaşamaları gerekmiyor.. isteselerde çekemezler.. bizi anlamaları, bizim sorunlarımıza duyarlı olup verdiğimiz mücadele de yanımızda olmaları demek.. bundan fazlasını istemekte haksızlık olur zaten..

evet.........bizi anlamaları, bizim sorunlarımıza duyarlı olup verdiğimiz mücadele de yanımızda olmaları demek.!!!

gandi

Üye
Üye
Konu rayından çıkmış. Oysa benim anlatmak istediğim şey çok farklıydı. Üzülerek görüyorumki fırtına (muhtemelen farkında olmayarak) maksadını aşan cümleler kullanmış ve konu olmayacak yerlere gelmiş. Bu yazıyı kaleme alan kişinin (yani benim) sizin tabirinizle ENGELSİZ biri olduğumu biliyormusunuz? :)
Söylemek istediğim aslında şuydu; hukuk önünde kadınlar erkeklerle eşitmi? EŞİT peki ya sosyal hayatta?
:):):)
Demekki neymiş yasalarla "kadınlar erkeklerle eşit" desenizde yine kocalar kadınlarını dövecek, yine erkek çocukları okula gönderilirken kız çocukları baka kalacak. Bunun değişmesi ne lazım? ZİHNİYET değişmeli...
Aynı şekilde engellilerin sorunlarının çözümü "sadece" yasal düzenlemelerle önlenemez dedim. Bunda anlaşılmayacak ne var yadakonuyu engelli - engelsiz ayrımına nasıl getirdiniz hayret doğrusu.
Son bir dost tavsiyesi; fırtına bu güzide sitede yönetici olmanız sizi cümle kurarken daha dikkatli olmaya itmeli. Sıradan bir üye olmadığınız ve sorumluluğunuzun farkına varmanız temennisiyle.
sevgi saygıyla...

F

Fırtına

Guest
merhaba gandi,

ayrımcılığın her türlüsüne şiddetle karşı olan biri olarak; bu kadar tepki almak ve ayrımcılık yapmakla suçlanmak beni inan çok üzdü..ki, engelli insanlar, engelsiz insanlar tarafından ''nelere..'' maruz kalmış olmalarına rağmen yine de (aşırıya kaçmadan uğradıkları haksızlıkları dile getirseler..de..) sessizliklerini korudular/koruyorlar.. ''nelere..'' maruz kalmış (..ki, ben ve çocuğum biliyoruz..) engelli bir çocuk annesi olarak sarfettiğim sözlerle, aldığım tepkileri hak etmediğimi düşünüyorum..

son söz; düşüncelerinize saygı duyuyorum.!!!

Tekerlekli Sandalye