Engellilere Yönelik Dernek ve Vakıflar Görevlerini Tam Yapıyorlarmı?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hepimizin bildiği gibi bir çok dernek ve vakıf var. Engelliler için'de kurulmuş dernekler var. Peki bu kuruluşlar görevlerini tam manasıyla yapabiliyorlarmı? Eksikleri varmı?

Ben daha önce engellilere yönelik kuruluşa gitmedim yalnız birtakım duyumlarımdan yola çıkarak yazıyorum. Bu tür kuruluşlar ne kadar fayda sağlıyor ve amaçladığı hizmeti gerçekten verebiliyormu?

Duyumlara göre siyasi olaylara karışan kuruluşlarda varmış bunlar ne denli doğru bilemiyorum ama bana kalırsa bu tür kuruluşların siyasi olaylarla işi olmamalı amacı sadece engellilere yönelik sosyalleştirici,iyileştirici ve daima engelliliği ön plana çıkartıp fayda sağlayıcı olmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca bu tür kuruluşlarda engellilerin'de görev almalarını aktifleştirilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Derneklere üye olan insanların küçük büyük fark etmeksizin bir takım görevlere getirilmesi içinde bulundukları durumu daha iyi yansıtabileceğine inanıyorum. Bu konuda tam bir donanıma sahip olmadığım için bilemiyorum belkide bu doğrultuda işleyen bir düzenektir. Bu ortamda bulunan arkadaşlarımızın paylaşacağı bilgilerle bende bu konu hakkında bilgilenmiş olurum.

Bilgilenmek adına bir kaç soru sormak istiyorum bu tür kuruluşlarla alakalı olan arkadaşlarımızdan yanıtlar alırsak memnun olurum.

1 Bu tür derneklere belli bir ücret ödeniyormu?
2 Dernek ve Vakıf yönetimi üyelerden ne bekliyor? Üyeler ne bekliyor?
3 Derneğe üye olmak için belli kurallar varmı yoksa herkes üye olabilirmi?
4 Her engel gurubu bu tür kuruluşlara katılabilirmi?
5 Bir engellinin üye olacağı dernekte aradığı belli başlı özellikler varmı/ varsa nelerdir ?
6 Dernekler siyasete girmelimi yoksa uzakmı kalmalı ?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Tartışmaya değer bir konu. Şahsi görüşüm engelliler yararına kurulan dernek ve vakıfkar tabela derneği-vakfı olmanın ötesine geçemediler. Cumhuriyet tarihi boyunca engelli derneklerinşn kayda değer bir eylemide görülmemiştir. Emin olun bu sitede engellilere kazandırılan bilinç hiç bir dernekte kazandırılmamıştır. Şimdi vaktim yok daha sonra görüşlerimi detaylı yazacağım. Konuyu görünce yazmadan geçemedim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Üyesi olduğum dernek yıllık 30-40 tl civarı sempolik bir aidat alıyor. Tabi bu aidatlar öyle çok önemli şeyler değil. Çoğu dernek binalarının kiralarını bile ödemekte zorluk çekiyor. Bana göre ödenen aidatın Hiçbir önemi yok. Ödediğim aidatın 10 mislinide ödemeye razıyım. Yeterki dernek 'dernekliğini yapsın!'
4-5 yıllık dernek üyeliğim boyunca yılda 4-5 defa düzenlenen abuk subuk toplantılar dışında derneğin bi faliyetini gördüm desem yalan olur. Zaten ilk 1-2 yıl boyunca toplantılara katıldım. Daha sonra gına geldi ve artık katılma gereğini bile duymuyorum.

Dernekler siyasetin içinde olmalımı dır?

Siyasetten soyutlanmış bir dernek kuruluş amacını inkar etmiş olur. Mutlaka siyasetin içinde olmalıdır. Kuruluş amacı gözetmekle yükümlü olduğu grupları ilgilendiren tüm yasal düzenlemelerde gerekli baskıyı siyasilere yapabilmeli. Bu baskıyı bu güne kadar göremedik. Olduysa bile düşük dozda etkisiz bir baskı oldu. Biz engellileri bıktırıp usandıran “her işlemde ayrı rapor alma” zırvalığı için derneklerden güçlü bir ses çıkmadı. Yakın zamanda yürürlüğe giren sağlık raporlarıyla ilgili yönetmelik “böbrek nakillerinde %70 oranında rapor verilir” demesine rağmen devletin bir diğer kurumu SGK ben bu yönetmeliği tanımam deyip binlerce engelliyi mağdur etti. Aynı şekilde özürlülerin taşıt alımlarında KDV ödemeyeceği açık şekilde yazılıyken yine devletin bir kurumu “hayır ödeyeceksin” diyor. Ve daha binlerce örnek...

Bu hukuk zırvalıkları için derneklerden ses seda çıktığını göremedim ben. Bırakın engellilerle ilgili bir yasanın-yönetmeliğin çıkmasına ön ayak olmak, çıkmış yasa ve yönetmeliklerin düzgün uygulanması için bile eylemde bulunulmuyor.

Tabi birde “dernekler siyasetin içinde” olsun derken, “siyasette taraf olsun” demek istemiyorum. Her partiye aynı uzaklıkta-yakınlıkta hareket edilmeli. Bir siyasi oluşumun doğrudan Ya da dolaylı yoldan içinde olmak derneklerin manevra alanını kısıtlar...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Üyesi olduğum dernek yıllık 30-40 tl civarı sempolik bir aidat alıyor. Tabi bu aidatlar öyle çok önemli şeyler değil. Çoğu dernek binalarının kiralarını bile ödemekte zorluk çekiyor. Bana göre ödenen aidatın Hiçbir önemi yok. Ödediğim aidatın 10 mislinide ödemeye razıyım. Yeterki dernek 'dernekliğini yapsın!'
4-5 yıllık dernek üyeliğim boyunca yılda 4-5 defa düzenlenen abuk subuk toplantılar dışında derneğin bi faliyetini gördüm desem yalan olur. Zaten ilk 1-2 yıl boyunca toplantılara katıldım. Daha sonra gına geldi ve artık katılma gereğini bile duymuyorum.

Dernekler siyasetin içinde olmalımı dır?

Siyasetten soyutlanmış bir dernek kuruluş amacını inkar etmiş olur. Mutlaka siyasetin içinde olmalıdır. Kuruluş amacı gözetmekle yükümlü olduğu grupları ilgilendiren tüm yasal düzenlemelerde gerekli baskıyı siyasilere yapabilmeli. Bu baskıyı bu güne kadar göremedik. Olduysa bile düşük dozda etkisiz bir baskı oldu. Biz engellileri bıktırıp usandıran “her işlemde ayrı rapor alma” zırvalığı için derneklerden güçlü bir ses çıkmadı. Yakın zamanda yürürlüğe giren sağlık raporlarıyla ilgili yönetmelik “böbrek nakillerinde %70 oranında rapor verilir” demesine rağmen devletin bir diğer kurumu SGK ben bu yönetmeliği tanımam deyip binlerce engelliyi mağdur etti. Aynı şekilde özürlülerin taşıt alımlarında KDV ödemeyeceği açık şekilde yazılıyken yine devletin bir kurumu “hayır ödeyeceksin” diyor. Ve daha binlerce örnek...

Bu hukuk zırvalıkları için derneklerden ses seda çıktığını göremedim ben. Bırakın engellilerle ilgili bir yasanın-yönetmeliğin çıkmasına ön ayak olmak, çıkmış yasa ve yönetmeliklerin düzgün uygulanması için bile eylemde bulunulmuyor.

Tabi birde “dernekler siyasetin içinde” olsun derken, “siyasette taraf olsun” demek istemiyorum. Her partiye aynı uzaklıkta-yakınlıkta hareket edilmeli. Bir siyasi oluşumun doğrudan Ya da dolaylı yoldan içinde olmak derneklerin manevra alanını kısıtlar...

Bana kalırsada siyasi partilere eşit uzaklıkta olmalılar. Taraf tutarak pek verimli olabileceklerini düşünmüyorum derneklerin amacı siyaset olmamalı öncelikleri farklı olmalı. Siyaseti yakın takip eden haklar için her tür örgütlenmeyi sağlayan baskı kurabilen ama bir o kadarda her siyasi partiye eşit uzaklıkta kalmayı sağlayabilen kuruluşlar olmalı lafın özü politik davranmayı bilmeliler bence.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Bir anektot anlatmak istiyorum. İnciSözlük denen bir sözlük var. yazarları gençlerden oluşan bir internet sitesi. siyasilere mesaj vermek için eskişehirden bağımsız bir milletvekili adayı çıkardılar. maksat adayın seçilip seçilmemesi değildi tabi. inci sözlükteki gençler bir duruş sergilemek istediler. gsterdikleri bağımsız milletvekili adayıyla siyasilere bakın siz bizlere sormadan adaylar belirleyip meclise sokuyorsunuz. bizde bunu protesto etmek adına kendi adayımızı kendimiz gösteriyoruz!
öylesine muthiş bir organizazyon yapmışki gençler. aday olmak için gereken 8 bin tl yi kendi aralarında toplamışlar. ahmet abinin tüm seçim masraflarını inci sözlük yazarları üstlenmiş. matbaası olan afişleri basmış. arabası olan ahmet abiye arabasını tahsis etmiş. tüm sosyal medya bu olayla çalkalanıp durdu. gazetelerden televizyonlara tüm basında yer aldılar. bu olay gülüp geçilecek bir olay değil aslında. altında çiddi mesajlar veren bir protesto biçimi. demem o ki; güzel bir organizazyon yapılırsa akla çok yaratıcı fikirler gelir. ben sesimi duyuramıyorum bir mazaret değil. cep harçlıklarıyla milletvekili adayına sponsor olan gençleri gördükce neden bizim engelli derneklerimizde bağımsız bir millet vekili adayı çıkartmıyor sorusu aklıma gelmiyor değil.

İşte incisözlüğün adayı: (soldan 2. beyaz gömlekli halk adamı ahmet abi.) :)

030420111152.jpg

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yazılanlardan anladığım kadarıyla engelli dernekleri beklenileni tam manasıyla karşılayamıyor. Tabiki istisnalar vardır herkezi aynı kefeye koyamayız iyi çalışanlarda vardır. Ama bu iyi çalışanların azınlıkta olduğunu düşünmeye başladım umarımki her kurum ve kuruluş hedeflediği hizmeti en üst seviyede uygular.

Düş gezgini'nin fikrinede tamamiyle katılıyorum yaratıcı fikirlerle baskın kimlikler ortaya sürerek derneklerin işleyiş biçimindeki aksaklıkları gidermesi, bütünlüğü sağlayıp organize olması, engelliler için en iyi en doğru ne varsa bunun mücadelesini vermesi gerekmektedir. Umarım bu beklentilere cevap verirler.

kenanevren20

Üye
Üye
Bendensel engelli spor külübü kurmak istiyorum bilgisi olan var mı.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu konuda il spor ve gençlik müdürlügüyle görüşürseniz yardımcı olurlar

sinandeniz

Üye
Üye
engelli dernekleri adı altındaki üç kağıtçılar görevlerini tam yapmıyor değil hiç yapmıyor tek yaptıkları kendi ceplerini ençok nasıl doldururuz yatıp kalkıp neka engelli derneği adı altında sahtekarlar varsa tüm hepsine beddua ediyorum aslında bizlerdede akıl yokki dicem ama umut kapısı işte ya tutarsa deyip o sahtekarlara alet olup o derkelere üye oluyoruz birde suç onlarda değil bizlerde üye olarak çıksın biride desinki ya ben dernekten şu faydayı gördüm bırakın şunu bunu sorduğun çoğu sorulara bile cevap veremiyor kıvırıyorlar aaa uuuu bbbb diye geçiştirmeye çalışıyorlar allahından bulasıcalar cehennemde odun olasıca dernekler

Tekerlekli Sandalye