Engellilere Yönelik Meslek Edinme Kursları Hakkında Detaylar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çalışabilmek insanın kendine olan güveninin artması maddi açıdan rahatlamak gibi bir çok soruna cevap olmaktadır. Yaşamı idame ettirebilmek adına en önemli durumlardan birisi olan çalışmak helede vasıfsız bir bireyseniz çok daha zor bu zorluğa birde engelli olmak eklenirse işte zorluk iki katına çıktı demektir. İşkur bu gibi durumlar için meslek edinme kursları adı altında vasıfsız olan bireylere eğitim olanağı sağlayıp istihdamına vesile olabilmektedir. Bu konunun detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Engellilere Yönelik Meslek Edindirme Kurslarını Hangi Kurum Ve Kuruluşlar Düzenlemektedir

Bilindiği üzere “Yurtiçinde İşe Yerleştirme Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” kapsamında elli veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerleri yüzde üç, kamu işyerleri ise yüzde dört engelliyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Ancak tüm bu pozitif ayrımcılık sağlayan hükümlere karşın her engellide hayalinde ki iş imkânlarına sahip olamamaktadırlar. Hatta bazen hiç iş hayatına atılma fırsatına dahi bulamayan engelliler de bulunabilmektedir.

Engellilerin kendilerine en uygun bir işe daha çabuk bir şekilde yerleşebilmelerinde kendi niteliklerini geliştirerek, kapasitelerini ve iş yapabilirliklerini arttırmaları büyük önem arz etmektedir. Çünkü engellilerin tercih edilebilirlikleri, eğitim, mesleki bilgi ve becerileri düzeyinde gerçekleşebilmektedir. Vasıfsız işçileri engelli dahi olsa hiçbir işveren çalıştırmak istememektedir.

Bu kapsamda herhangi bir mesleği olmayan engellilere ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerine uygun mesleklerde bilgi ve beceri kazandırmak ve bu suretle işe yerleştirilmelerini veya bağımsız çalışmalarını sağlamak amacıyla bazı kurum ve kuruluşlar tarafından mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir.

Ülkemizde özellikle Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından sık sık engellilere yönelik mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir.

İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu tüm mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarının bazıları istihdam garantili bile olabilmektedir. İstihdam garantili kurslara katılanların en az yüzde ellisi, en az yüz yirmi gün olmak üzere kurs süresi kadar istihdamda kalmaktadırlar.

Mesleki eğitim kursları ücretsiz olup, hatta İŞKUR tarafından açılan kurslarda Kurum tarafından kursiyerlere devam ettiği fiili eğitim günü süresince ödeme dahi yapılmaktadır. Ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanların genel sağlık sigortası primleri de İŞKUR tarafından ödenmektedir.

Kurslara devam zorunludur. Mazeret durumunda izin verilebilmekte olup, bu izinlerin toplamının da kurs süresinin onda birinden fazla olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde engellinin kursla ilişiği kesilmektedir.

Mesleki eğitim kurslarına katılım için aranan şartlar ise;

· İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

· 15 yaşını tamamlamış olmak,

· Yetiştirileceği mesleğe uygun özelliklere sahip olmak,

· İşverenin aradığı özel şartları taşımak,

· İş ve meslek danışmanının uygun görüşüne sahip olmak,

· Emekli olmamak.

Tekerlekli Sandalye