Engellilere Yönelik Projesinin Bilgisayar İşletmenliği Kursu

gülümse_hayata

Üye
Üye
BeyazAy Esenyurt Şubesi ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ sloganıyla engellilere yönelik projesini, görme ve bedensel engelliler için başlattı.

Türkiye BeyazAy Esenyurt Şubesi ve Büyükçekmece İş-Kur ortaklığı ile düzenlenen Bilgisayar İşletmenliği kursunda, 3 aylık periyotlarla görme engellilere ve bedensel-fiziksel engeli olanlara, Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı sertifika verilecek.

Belge almaya hak kazanan öğrenciler İş-Kur tarafından uygun işlere yerleştirilecek.Yararlanacak Olan Engelli Sayısı ve Katılımcıların Nitelikleri:

Proje süresi boyunca 5 görme engelli ve 5 bedensel engelliden oluşan 2 ayrı grupta eğitim alacak toplam kursiyer sayısı 10 kişidir. İlk 3 aylık kurs görme engellilere verilecek ve diğer 3 ayda ise bedensel ve fiziksel engellilere verilecek. Her iki engelli gruba 6 ay sonra sertifikaları milli eğitim tarafından verildikten sonra, İş Kur aracılığıyla durumlarına göre işe yerleştirilecek.

Başvuru bizzat kursiyer tarafından yapılabileceği gibi bir yakını tarafından da yapılabilir. Projeye kapsamında dikkat edilmesi gereken 16 yaşını doldurmuş, erkek ve bayan olmak üzere,

En az ilköğretim mezunu ya da okuma yazma belgesine sahip her görme ve bedensel engelli eğitime katılabilecektir.

Kursiyer seçimi başvurular sonrası dernek tarafından oluşturulacak heyet tarafından mülakat usulü ile olacaktır.

Başvuru esnasında aşağıdaki belgelerin getirilmesi istenecektir:

1-Nüfus cüzdan fotokopisi

2-Diploma fotokopisi

3-Sağlık Kurulu raporu (ya da özürlü kimlik kartı) fotokopisi

4-Vesikalık resim (6 adet)

5-(Kursiyerler, başvuru sırasında belgelerin asıllarını göstermek zorundadırlar)

Kursumuzdaki mevcut bilgisayar ve aksesuarları engellilere yönelik olup, bilgisayar kullanımını kolaylaştıracaktır. (Metin büyütme cihazı, sesli kitap okuma cihazı, kabartmalı yazı çıktısı alma makinesi, ellerini kullanamayanlar için fareyi mıknatısla kontrol etme cihazı vb.den oluşmakta.

Dernek Yönetimi olarak tüm halkımıza ve özellikle evinde bedensel-zihinsel engelli çocuklarını Esenyurt Eskile 10. Katta bulunan dernek şubemize başvurarak kayıtlarını yaptırmaları önemle duyurulur.

09.10.2012 - Haberdar

Tekerlekli Sandalye