Engellileri Engellilik İçin Çalışanlar Bile Yok Sayabiliyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ülkemizdeki engelli sayısı hiçte azımsanmayacak yada görmezden gelinemeyecek kadar fazla buna rağmen bir çoğumuz sanki engelli insanlar yok gibi davranıyoruz. İstisnalar olsada genel bir bakışla baktığımız zaman engelli bireyler bir çok konuda mağduriyet yaşıyorlar. Mimari, istihdam, eğitim ve toplum engelliyi yok sayarcasına bir düzen bir işleyiş içinde, düzeltilmeye çalışılsada hala yetersizlikler gün gibi ortada olması gerçekten üzücü bir durum. Bir çok belediyelerde yapılan çalışmalar var bunu medyadan takip edebiliyoruz. Fakat yeterliliği tartışılır durumdadır'ki bunu görmezden gelmek bir görme engelliden dahada engelli olunduğunu gösterir.

Engelliler yararına bir çok vakıflar ve dernekler kuruluyor buralardaki işleyiş bile bana kalırsa çıkar ilişkilerine dönüştürülerek asıl yapılması gerekenler unutuluyor. Adı engelli derneği ama gel görki engellilerin sesini duyuracak yada faydalanacağı girişimler oldukca az sayıda gibi gözüküyor. Tabiki işini layığı ile yapanları tenzih ediyorum ama işi çıkar ve menfaate dökenleride esefle kınıyorum. Eğer engelliler için çalışanlar böyle yaparsa toplumun bireylerine söylenecek hiç bir söz kalmamaktadır.

Hani derlerya damdan düşeni sadece damdan düşen anlar diye peki neden anlamıyorlar:? İşte burada bana kalırsa insani duygular gerekiyor ,adalet gerekiyor ve insanı her ne konumda olursa olsun ister zengin yada fakir , ister ağa isterse paşa, isterse engelli yada engelsiz her ne olursa olsun insan olarak görmekten geçiyor.

Bir engelli insan ne bekliyor diye önce bir düşünsek hatta engelliliği bir kenara kaldıralım bir insan ne bekler diyelim. İyi bir iş, rahatlıkla dolaşabileceği mekanlar, eşit haklar, ekonomik ve sosyal açıdan rahatlık, eşit eğitim fırsatı bu sayılanlar sadece engelliler içinmi gerekli? Tabiki engelli engelsiz herkez için olması gereken bu değilmidir? Ozaman bunları bir lüks gibi, bir mükafat gibi görmekten vazgeçerek olması gerekenler diye düşünürsek işte engellileri yok saymaktan vazgeçmiş olacağız.

Gerek devlet gerekse halk yada dernekler veya vakıflar belediyeler aklınıza gelen küçük büyük her kurum ve kuruluş üzerine düşeni yapıp bu yapılanın sadece olması gereken diye düşünerek yapması işte eşitliği sağlayacak adımlar olacaktır.

Beklenti sadece dışlanmadan ,yok sayılmadan ,ayrı bir kefeye koyulmadan , eşit ve adilce yaşamak, buda her insanın en doğal hakkıdır.

canbaba

Üye
Üye
Yansıttığınız düşüncelerinizden dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum...

gülümse_hayata

Üye
Üye
canbaba teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye