Engellileri Kendi İçlerinde Bölme Politikası

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilik hernekadar belli kalıplara sığdırılmak istenilsede, kendi içlerinde bölünmelere maruz bırakılsada , görme,işitme ortapedik, zihinsel diye ayrımlara tabi tutulsada ortada gerçek olan tek şey bir engellenişlik yaşanıyor olması değilmidir?
Bir ortapedik engelli bile kendi içinde kaç parçaya bölünmüştür. Bu raporlarla belgelenmiş sen bukadar engellisin bukadar haklardan faydalanabilirsin denmiştir.

Örneğin bir işitme engelli hiç bir şey duyamamsına rağmen bir ortapedik engelli kadar engelli sayılmamaktadır. Bir takım haklardan yararlanamamaktadır. İnsanları belli kılıflara sokan belli kalıplarla yaşaması uygun görülen bir sistem bir işleyiş içersindeyiz. Bu durum belki kimilerimize göre doğru olandır , kimilerimize göre ise tam bir saçmalıktır. Ben bana göre olanından bahsetmek istiyorum.

Madem engellilik bir kalıba sokuluyor sen engellisin deniliyor ve ona göre haklar veriliyor o halde neden tüm engel grupları her haktan eşitçe yararlanamıyor? Okuduğum onca yazı karşısında bazen hayret ve şaşkınlıklara düşüyorum insanlar biraz daha engel oranı yüksek çıksında bir Bakım maaşı,
bir 2022 Engelli maaşı alabilelim diye neredeyse dua edecek durumdalar.

engel.jpg

İnsanları bu hale getiren nedir?

İşte bence insanları bu hale getiren işleyişteki düzensizlik, olmayan eşitlik, verilmeyen değer, hiçe sayılan insanlıktır.

Düşünün bir engelli % 38 rapor almış bu raporla hiç bir haktan faydalanamıyor. Diğer engelliler gibi yaşam standartlarında zorluklar yaşıyor olmasına rağmen, rahatlıkla çalışamıyor çalışsada zorlanıyor olmasına rağmen, Bir çoğu maddi zorluklar içinde çırpınıyor olmasına rağmen sırf rapor oranı %40 ı geçmiyor diye haklardan faydalanamaması sizce adilmidir?

Bu alt taban oluşturulacağına her engelli eşit kabul edilse ve eşit haklardan faydalana bilse hiç değilse engel oranına endeksli olarak haklar verilse az engeli olana az çok olana çok gibi en azından insanlar rapor oranım %40 geçmedi ben maaş alamayacağım diye sıkıntıya düşmeyeceklerdir. Dedim ya bu benim düşüncem kimine eğri gelir kimine doğru işte oda bu hayatın cilvelerinden birisi. Belki biraz polyanacılık belki biraz umut.

İmkansızmı bence hayır peki ya sizce?

R

rahim

Guest
sizin dediğiniz gibi olursa inanınki 70 milyonun hepsi engelli raporu alır.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Değerli editörüm kusura bakmayın ama konu başlığı ve içeriği pek uymamış. Ben başlığı okuyunca çok heyecanlandım açıkçası. Muhtemelen içerikte biz engellilerin hani o pek bilinmeyen kendi içimizdeki bölünmüşlüğü (ki o bölünmüşlük her engel grubunun sadece kendi grubunu ilgilendiren sorunlarla ilgilenmesi diğer engelli gruplarına zihinsel engellli, işitme engelli vs o gruplara ait sorunlara duyarsız olması) anlatacağınızı sanmıştım ama değilmiş. Fakat engelli haklarından yararlanmak için illa bir sınırın olması lazım. yüzde 40 veya 30. sınır olmazsa yada sınır çok düşük olursa %10-15 gibi memlekette engelli olmayan kalmaz. Zaten devlet şuan bile engellilere verilen hakları nasıl geri alsamın derdine düşmüş öyle olsa hepten zıvanadan çıkar. :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Değerli arkadaşım başlığı yazarken engel oranları arasındaki bölünmeleri ve olası hak kayıplarını düşünerek yazmıştım. Başka bir konuyu çağrıştırıyor olması evet siz söyleyince dikkat ettimde bahsettiğiniz konuyada çok güzel uyarmış. Allahın günü bitmedi ya birde o konulardan bahsederiz:) Gelelim %30 yada %40 mevzusuna bahsettiğim tamamiyle benim düşüncem herkesin bir takım haklardan faydalanabilmesi için bir yol bulunması adınaydı. Atıyorum benim % 20 engelim varsa ben ona göre azda olsa faydalanabileyim. Bir başkası %80 ise ona göre faydalansın yani herkes bir biçimde fayda görsün temennisi içindi.

Dediğiniz gibi olası gidişat zaten hakları oldukca kısıtlar halde ve neredeyse geri alınması için zorluk üzerine zorluk çıkartır halde bu duruma zaten hepimiz karşıyız. Fakat herkes engelli olur engelli olmayan kalmaz sözüne katılamıyorum. Bu kadar kolaymı onca hekim işlerini doğru yapmıyormuda engelsiz birine engelli raporu verecek. Bu bana kalırsa çok nadir görülebilir diye düşünüyorum.

kartalreis

Üye
Üye
İnsanları bölüyorlar ne yazık ki, insan merkez alınmıyor oysa ortak paydamız insan olmak. İnsanları bölmemeyi başarabilirsek sorunu çözebiliriz. Zengin, fakir, kadın, engelli, bizden şeklindeki her tür ayrımcılık insanın değerini azaltmaktadır. İnsanın değerli olması için insan olması yeterlidir...

İnsana verilen değer arttırılırsa engellilerin sorunları da otomatik olarak çözülecektir...

Tekerlekli Sandalye