Engellileri Paralimpik Günleri’nde tanıyacaklar

F

Fırtına

Guest
Geçtiğimiz hafta engellilerin eğitim müfredatında yer almadığından bahsetmiş, “Engelliler derste var ama ders kitaplarında yok” diyerek bir eksikliği dile getirmiştik.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) bu sorgulamamıza cevap niteliği taşıyan bir proje için ortak bir protokole imza attı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kocaömer arasında imzalanan Projenin ismi “Paralimpik Okul Günleri”..

Öncelikle bilmeyenler için açıklayalım, paralimpik kelimesi, “engelli olimpiyatı” anlamına geliyor. Olimpiyatlara ev sahipliği yapan ülkelerin etkinlikten iki hafta sonra paralimpik oyunlarını düzenleme mecburiyeti bulunuyor. Ülkemizde paralimpik oyunlarına katılan ve aralarında dünya şampiyonu olmuş çok sayıda engelli sporcumuz var. Ama bu sayı diğer ülkelerle kıyaslandığında istenilen seviyede değil. Bu manada “Paralimpik Okul Günleri” önemli bir işaret fişeği olacak.

ÖNCE MAÇ SONRA SMAÇ

Pilot olarak İstanbul’un Anadolu Yakasında seçilen 40 ilk ve ortaöğretim okulunda başlayacak proje çerçevesinde, sözkonusu eğitim kurumlarındaki beden eğitimi ile psikolojik rehberlik ve danışman öğretmenleri Türkiye Milli Paralimpik Komitesi tarafından konu hakkında bilgilendirilecek. Tabii onlar da öğrencilerini... Ardından, okula tekerlekli basketbol takımı gidecek ve imkânlar nispetinde bir gösteri maçı yapacak. Bunu müteakip konferans salonunda paralimpik nedir, engelli nedir, engelliler neden spor yapar, gibi sorularla engelliler ve engelli sporları hakkında uygulamalı eğitim verilecek.

Böylece engelli olmayanlar, engellileri sonradan değil ‘çekirdek’ten tanıyacak.

TÜRKİYE’YE YAYILSIN

Nitekim, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kocaömer, projeyi başka bir deyişle “Engelliler engelsizlere yardım ediyor” şeklinde adlandırıyor. “Bu projenin ilk amacı paralimpik oyunlarına sporcu göndermek değil. Tabii ki gideceğimiz okullardan sporcu çıkacaktır. Önemli olan engelsiz çocuklara engellileri ve engelli sporlarını tanıtmak” diyor Kocaömer..

TMPK Başkanı, şöyle devam ediyor; “Proje, Uluslararası Paralimpik Komitesince yürütülen bir program. Dünyanın birçok yerinde uygulanıyor. Amaç, 6, 7, 8 yaşındaki çocuklara, engelliler sporunun ne olduğunu, engellinin ne olduğunu anlatmaktır. Onların bizim yaşımıza geldikleri zaman yollarda, sokaklarda engelli insanlarımızı gördükleri zaman uzaydan gelen yaratıklar gibi bakmamalarını sağlamaktır. Bu Türkiye’nin yarasıdır. Hedefimiz etkinliği Türkiye’ye yaymak. Bu protokolün meyvelerini 20-30 sene sonra göreceğiz belki. Ama bir yerden başlamak lazımdı.”

İSTANBUL’DA 28 BİN ENGELLİ ÖĞRENCİ VAR

İstanbul genelinde toplamda 28 bin civarında engelli öğrenci bulunuyor. Bunların 5656’sı engelli okullarında, 5 bin küsuru özel eğitim sınıflarında, 10 bini de kaynaştırma sınıflarında eğitim görüyor. İl genelinde 750 civarında özel eğitim sınıfı yer alıyor.

MARKUS MERK; Hayatın güneşli tarafındakiler maalesef gölgedekileri unutuyor;

Paralimpik Okul Günleri protokol törenine katılan Alman Hakem Markus Merk, engellilere destek çıktı. Dünyada son 10 yılın en başarılı futbol hakemi seçilen Merk, şu mesajları verdi; “Toplumun dezavantajlı bölümleri için büyük gayretle bu projelerin içerisinde olunması gerekiyor. Ben paralimpik sporlarının gençliğe ve çocuklara anlatılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Biz hayatın güneşli tarafında yaşayanlar, diğerlerini maalesef çoğunlukla unutuyoruz. Özellikle çocuklarımız gençlerimizin bu konuda bilgi sahibi olması çok önemli. Hiçbir zaman geç kalınmış değildir.”

YENİ BİR İVME KAZANDIRACAK

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kocaömer ile ortak protokole imza atan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız “Proje özellikle bizim dezavantajlı kesimleri oluşturan engelli çocuklarımızın hayata tutunmasını ve yaşama becerisi kazanmaları anlamında önemli bir konsepte hizmet edecek. Bu amaca makro planda hizmet edecek bir zemindeyiz” diye konuştu.

türkiyegazetesi

F

Fırtına

Guest
Paralimpik Okul Günleri.!

1.jpg

Bir süre önce Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokolle İstanbul’da pilot olarak seçilen 20 ilk öğretim okulunda “Paralimpik Okul Günleri” projesi başlatıldı. Daha önceden belirlenen rehber öğretmen ve beden eğitimi öğretmenlerden oluşan 40 eğitim görevlisi formatör eğitimini tamamladıktan sonra uygulamaya başlandı.

Program çerçevesinde okullarda “Engel nedir?” isimli bir DVD gösteriminden sonra, engellilere nasıl davranacağı, onlara nasıl hitap edilmesi gerektiği, engellilerin duyguları ve onların yapabilecekleri ile Paralimpik Sporlar tanıtıldı. Daha sonra uygulamalı olmak olanaklar ölçüsünde bazı Paralimpik Sporların uygulamalı tanıtımı yapıldı ve öğrencilerin buna aktif olarak katılması sağlandı.

Facebook’ta açılan “Paralimpik Okul Günleri” sayfasını ziyaret edip gösterileri paylaşan kişi sayısı 12 Nisan itibariyle 22.684 kişiye ulaştı. Şimdi bu ayın son haftasında formatörler ile tekrar bir araya gelinecek, uygulama esnasında öğrenciler ile yapılan ön test son test neticeleri analize edilecek ve uygulama ile ilgili fikirler tartışılacak.

Bilmeyen kalmayacak;

Ve daha sonra 12 Mayıs 2011‘de Irmak Okulları’nda basın ve protokolün de yer alacağı bir toplantı düzenlenecek ve kamuoyu bilgilendirilecek. Ondan sonra yine Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelerek programın önümüzdeki ders yılından itibaren daha geniş öğrenci gruplarına yaygınlaştırılması için çalışmalar başlayacak.

İlk pilot uygulamada gidilen ilk öğretim okullarında yaklaşık 2.000 öğrenciye “Paralimpik Okul Günleri” tanıtıldı. Böylece birkaç yıl içinde Türkiye’de Paralimpik Oyunları’nı ve engelli sporcuların neler yapabileceğini bilmeyen öğrenci kalmayacak. Projeye baştan beri destek veren Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ruhi Kılıç ve yardımcısı Murat Gürkan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve özellikle İl Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer İlhan Güneş’e bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yavuz Kocaömer

Tekerlekli Sandalye