Engellilerin özel sektörde kariyer yapmaları çok zor!

erce.erdem

Üye
Üye
Doğuştan kalp rahatsızlığı olarak engelliyim. raporumu 2009 da aldım ve çalışma hayatına kendi mesleğimi bırakmak zorunda kalarak başladım. O kadar da hevesliydim Cnc Operatörü olmaya ama nasip olmadı. aradan geçen 5 yıl boyunca hep şu durumla karşılaştım. Bolu'da oturuyorum. Hangi firmayla görüşürsem görüşeyim ilk etapta iş şartları 10 üzerinden 10 ama işe başladıktan sonra yaptıkları görev değişikliği yüzünden başıma gelmeyen kalmadı. Rahatsızlığımın görülmeyen bir durumu olması derdimi anlatmayı çok zor kılıyor. Şu sıralar artık çalışmıyorum çünkü yoruldum. Zaten evde psikolojik sorunlar yetmiyor gibi sosyal hayatım da sıfırlandı. Artık yüzüm gülmüyor.

Ben Hep Şunu Düşündüm. O Kadar Çok Çalışkan ve İşine Çok İyi Adapte Olan Bir Engelli Olarak Neden Yükselemiyorum. :( Hayattaki en büyük engelim, kendim.

Hataylı_72

Üye
Üye
işinden memnun olman yükselmen için ya vazgeçilmez bir eleman olacaksın ya da yöneticilerle aran iyi olacak.
meşhur Bill Gates bile gençliğinde bilgisayar devi IBM ile yaptığı anlaşmayı,
annesinin tanıdığı aracılığı ile gerçekleştirdi, şimdi bu sayede bilgisayar yazılım şirketi kralı.
özetle kalifiye eleman olmak yetmiyor yeteneğiniz, çalışkanlığınız olabilir ama işverene göre alternatifiniz çook..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bu ülkede engelliysen hele ki doğuştan engelliysen iyi bir iş sahibi olabilmen oldukça düşük bir ihtimaldir. Son zamanlarda araştırmalarım bana gösterdi ki ; neden iş hayatında başarılı olmuş engelli sayısı çok düşük ??? yanıtımı almış bulunduğum için rahatlıkla yazdım aman kimse darılmasın ama iyi bir eğitim-öğretim hayatı geçirebilme ihtimali engel durumuna ve ekonomik koşullara göre değişmekle birlikte Türkiye'de engelli bireylere sunulan eğitim kalitesi de herkesin inkar edemeyeceği bir gerçektir.

Haydi şansın yaver gitti ama öyle ama böyle liseyi bitirdin ve özel bir sektörde işe başladın diyelim kariyer yapabilmen için sağlıklı bireylerin aldığı yolun en az 3 katını alabilmen lazım hele de arkanda güvenecek bir amcan yada dayın yoksa o sektörde kendini kanıtlayabilmen için engelli olduğunu bir yana bırakıp normalden çok daha fazla hırs yapman gerekir. Ne kadar çok azim o kadar çok engelsiz kariyer.

Farklı bölümlerden en az iki üniversite diplomasının üstüne bir adet de yüksek lisans mezunu olmanın bile yeterli gelmediği bir iş yaşamında kariyer yapabilmek bulutlara dokunmak kadar uzak bence ama bunu başarabilenler de yok değil. Biraz şans, biraz girişkenlik, biraz torpil, biraz azim ve çok fazlaca istekle gerçekleştirebileceğin rahat, engelsiz, standardın üstünde, dolgun maaşlı bir iş bulabiliyor çoğu engelli arkadaşım ama benim gibi duygusal yapıya sahip olan engellilerin kurumsal bağlılıkları sonucunda başka bir iş aramama yada bulunduğu iş ortamını değiştirme isteksizliğiyle ya yerinde saymaya devam ediyorsun yada kaderine razı olup içine kapanıyorsun.

Özel sektördeki kariyerime gelince tam 11. seneyi tamamlamama az kaldı ve konum olarak istediğim noktadayım artık diyebilirim ama buraya gelmek için inan engelime engel kattım yani o denli zorladım ki fiziksel koşullarımı, ruhumu, özgürlüğümü yani kariyer uğruna feda ettiğim çok fazla zamanım oldu evde oğlumla geçirmeyi planladığım en güzel yıllarımı , en değerli saatlerimi harcadım. Değer miydi ? değerdi çünkü çok istemiştim.

burhanettin Yaşar

Üye
Üye
Malisef ben sonradan Engelliyim %40 raporun var özel bir şirkette ortaklık yapıyorum, gelişmekte olan bir şirket bir de ağır sanayi, durum böyle olunca bir engellinin işte ezilmemesi kaçınılmaz hal alıyor, bazen kimim ben diye haykırıyor um
Geri dönüşü olmayan bir hal, oysaki çocukluğumu neşe içinde mutluluk içinde dolu dolu yaşadım. En çok kahraman şampiyon ve gazi olmayı istedim, ola ola bir engelli oldum,
Hedefimiz ve hedefim işinde iyi bir kariyer sahibi olmak vatanıma ve milletime iyi bir hizmet verebilmek, bunun da yolu güçlü bir kurumsal halde olabilmek,
En çok spor da ve Turuzim de kendimi başarılı olacağımı düşünüyorum, Bir şekilde başarılı olmak zorundayım, Elimdeki imkânları sonuna kadar kullanmalıyım, malûm Devlet politikalarını ve Ekonomiyi bildiğim için yaşam mücadelesinden kopmamak zorundayım.

Gigaset QV830 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye