Engellilerin Okul seçme hakkı varmı?

elhak

Üye
Üye
Ortaokula yeni başlıycak olan engelli oğrencinin okul seçme hakkı varmı sisteme düşen okula gitmek zorunda mı ? Okul değiştirmek için ne yapmamız gerekiyor? (Adres değişikliği dışında sonradan sıkıntı oluyo)

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
RAM (rehberlik araştırma merkezi) raporunuz varsa eğer; sistemdeki okuldan farklı bir okula kaydını yaptırabilirsiniz.
Aşağı Haziran 2015 tarihli ilgili bir kaynak yapıştırıyorum.
RAM Raporunuz yoksa; almak isterseniz çocuğunuzun raporuyla okul müdürlüğüne başvurun, onlar size rehberlik edeceklerdir.

İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğinde Değişiklik

elhak

Üye
Üye
RAM (rehberlik araştırma merkezi) raporunuz varsa eğer; sistemdeki okuldan farklı bir okula kaydını yaptırabilirsiniz.
Aşağı Haziran 2015 tarihli ilgili bir kaynak yapıştırıyorum.
RAM Raporunuz yoksa; almak isterseniz çocuğunuzun raporuyla okul müdürlüğüne başvurun, onlar size rehberlik edeceklerdir.

İlköğretim Kurumlar Yönetmeliğinde Değişiklik
milli eğitime gittik ram raporunda var adres değişikliğinden başka bir yol yok diyolar

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Vereceğim linkteki resmi gazetenin çıktısını alıp yapıştırdığım maddeyi temel eğitimden sorumlu şube müdürüne okutursanız yardımcı olacaklardır.
Olaki bu değişiklikten haberleri yoktur; sizi gönderiyorlardır.

Ba

.....MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci ve dördüncü fıkraları ile beşinci fıkrasının (g) ve yedinci fıkrasının (a) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, temmuz ayının ilk iş gününde başlar. Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez.”
“(4) Şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ile rehberlik ve araştırma merkezi raporu ile yönlendirilmesi yapılan özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, yerleşim yeri adresine uyumlu okula kaydedildikten sonra durumlarını belgelendirmeleri şartıyla ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın istedikleri okula nakli yapılır.”......

elhak

Üye
Üye
Vereceğim linkteki resmi gazetenin çıktısını alıp yapıştırdığım maddeyi temel eğitimden sorumlu şube müdürüne okutursanız yardımcı olacaklardır.
Olaki bu değişiklikten haberleri yoktur; sizi gönderiyorlardır.

Ba

.....MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci ve dördüncü fıkraları ile beşinci fıkrasının (g) ve yedinci fıkrasının (a) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, temmuz ayının ilk iş gününde başlar. Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez.”
“(4) Şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ile rehberlik ve araştırma merkezi raporu ile yönlendirilmesi yapılan özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, yerleşim yeri adresine uyumlu okula kaydedildikten sonra durumlarını belgelendirmeleri şartıyla ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın istedikleri okula nakli yapılır.”......
Teşekkürler kardeşim bimer aradım durumu izah ettim okullar açıldıktan sonra istediğiniz okula nakil yapabilirsiniz dedi

elhak

Üye
Üye
okullar açıldıktan sonra okula gidip müdüre sağlık raporu ve ram raporunu verdim nakli yaptılar yardımcı olanlara teşekkürler

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Önce Size ve ailenize sonra da Vatana-Millete faydalı olacak bir birey olarak yetişir İnşallah.
Bundan sonraki Eğitim Hayatında başarılar dilerim yeğenime.
iyi akşamlar..

Xxxkdxx

Üye
Üye
okullar açıldıktan sonra okula gidip müdüre sağlık raporu ve ram raporunu verdim nakli yaptılar yardımcı olanlara teşekkürler
Merhaba çok zaman geçmiş ama çocuğunuz özel eğitim sınıfına mi kaydoldu yoksa kaynaştırma öğrencisi mıydı ben başka bir okula kaybettirmez istedim ama bunun sadece özel eğitim sınıfına gidenler için geçerli dedi müdür kaynaştırma adrese bağlı kayıt yaptırır dedi ve bizi kabul etmedi.

Tekerlekli Sandalye