Engelliler'in Sosyalleşmesine İzin Vermeyenler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok engellinin sosyalleşmesi tamamiyle dış etkenler tarafından engelleniyor olmasından kaynaklanıyor. Bunu bir çoğumuz bilip fakat kayıtsız kalmayıda seçmekte hiç tereddüt bile etmiyoruz. Halböyle oluncada evine kapanmak zorunda kalan insanlar ortaya çıkıyor. Dış etkenler yani toplum , mimari , ulaşım tümünü kapsayan büyük bir yelpaze imkansızlık'mı buna asla katılmıyorum tamamiyle bencillik ve sağduyu yoksunluğu olarak nitelendiriyorum.

63146_237996692995708_623163469_n.jpg

İnsanların engelli bir bireyi gördüğü zaman ki tavırları , bazen ayyuka çıkan şaşkınlıkları ve bazen acıyan gözlerle bakmaları engellinin sosyalleşememesine neden olan büyük engeller arasında değilmidir? Şöyle biraz düşünelim hatta modern adıyla empati kuralım kim istemez bir parkta oturmayı , yada sahilde bir bardak çay içip o uçsuz bucaksı denizi izlemeyi, bir sinamaya gidip film izlemeyi yazın sıcağında plaja girmeyi belki tekerlekli sandalyesiyle, belki bastonuyla yada hiç bir engeli olmadan yürüyerek kim istemez bunları yaşamayı, şuan eminim herkez ister diyenlerimiz okadar çoktur'ki peki ozaman engellilerin bunları yaşamasına neden mani olup evinde otur dercesine tutumlar içerisindeyiz. O çirkin bakışlarımızla kendinibilmez ukalaca sözcüklerimizle neden rencide ederiz.

Bir diğer konuda mimari ve ulaşım aslında bir çoğumuzun umurunda bile olmadığı bu nasıl yol , nasıl kaldırım , bu nasıl bir üst geçit vs.. demediğimiz, oralardaki uygunsuzluğun bazı insanlar için ne anlama geldiğini bilmediğimiz, ve bizleri engellemediği için engelliyide anlamadığımız , büyük sorunların belkide ilk başında geliyor.
Tekerlekli sandalyesiyle evinden çıkan engelli önce merdiven engeline takılıyor bir şekilde bunu aştığını kabul edelim , sonra önüne rampasız kaldırımlar dikiliyor ya o kaldırıma çıkacak yada kabus gibi trafiğin arasında ilerlemeye çalışacak bunuda geçti varsayalım bir üst geçit sayısız merdivenler ününe bir engel daha sergiliyor bir asansörün olması bukadarmı zor. Bu örnekler okadar çokkki saymakla bitip tükenmez. Hadi şimdi düşün tekerlekli sandalyede işine gitmeyi , arkadaşlarınla buluşmayı, ailenle birlikte bir pazar gezmesi yapmayı. Toplu taşımayı kullanacağımızı düşünelim şayet uygun sistem yoksa nasıl kullanacaksın taksiye binsen nasıl bineceksin yada vapurla şöyle bir deniz havası alayım desen nasıl alacaksın düşün'ki tüm bunları yapamayan sensin engellenen sensin sosyalleşmesine izin verilmeyen sensin .
SEN OLSAN EVDEN ÇIKMAK İSTERMİSİN?

tolga

Üye
Üye
55-60 Bin Nufusu Olan Herkesin Birbirini Tanıdığı Küçük Bir İlde Yaşıyorsunuz 10 Yıldır Psikiyatrik Tedavi Görüyorsunuz Adınıda Koyalım Şizofreni
Bu Küçük İlde Herkes Birbirini Tanır Siz Hastalığı Kabul Edip Tedavinizi Görüyorsunuz Ama Toplumla İlişkilerinizde Hiçbir Problem Yok! Hatta Ticaretle Uğraşıyorsunuz İlişkileriniz Hayet İyi Yani Toplumdan Bir Kişiyle Tanışıp Sohbet Etseniz Asla Ama Asla Tedavi Gördüğünüzü Karşı Taraf Anlamıyor ve Sorunsuz Biri Olarak Toplumda Görülüyorsunuz Sağlık Sorununuz Sizin Özelinizde Kalıyor....du Öyleydi? Birgün Yeni Açılan Ruh Sağlığı Merkezinden Telefon Geliyor :) (Numaranızı Nerden Bulmuşlarsa) Artık Rapor İşleri İlaç Yazdırma Burada Yapılabiliyor Dr'da Haftanın 1 Günü Burada Siz Hergün Gelebilirmisiniz Diyorlar (Ne Yapacaklarsa) Hayır Gelemem Diyorsunuz 15 Gün Boyunca Zırt Zırt Arıyorlar Gelin İşte Burada Rehabilitasyon Cart Curt Birşeyler Söylüyorlar Numaramı Nereden Aldınız Diyince Cevap Vermiyorlar Diyorsunuzki Bakın Ben Şuan Gayet İyiyim ve Ticaretle Uğraşıyorum Rahatsızlığımın Toplum Tarafından Öğrenilmesini İstemiyorum Siz Beni Herkesin Birbirini Tanıdığı Bir İlde Ruh Sağlığı Merkezine Gelmemi İstiyorsunuz Traji Komik Bir Cevapla Karşılaşıyorsunuz? Aman Bilsinler Ne Olacak Artık Bunları Aşmak Gerekiyor Yaa Öylemi ??

Bunu Bu Şekilde Diyen Birisinin Bilim İnsanı Olması Ne Acıdır! Sanki Bu Ülkede Hiçbir Sorun Yok Toplumun Eğitim Düzeyi Tavanda Ve Son Derece Bilinçli Bir Avrupa Toplumunda Yaşıyormuşuz Gibi Nekadarda Rahat Söyleyebiliyor Amaan Bilsinler Bunları Aşmak Lazım Diye
Şunları Sorduğunuz Zaman Bu Bilim İnsanı Cevap Veremiyor
1.Toplumun Şizofreni Hakkındaki Bilgisi ve Algısı Nedir?
2.Toplumda Şizofreni Hastalarına Güven Varmıdır?
3.Kim Bir Şizofreni Hastasıyla Aynı Evde Kalmak İster?
4.Kim Bir Şizofreni Hastasıyla Arkadaşlık Kurmak Flört Etmek İster?
5.Kim Bir Şizofreni Hastasıyla Ticari Bir İlişki İçine Girmek İster Ticaret Yapar?
Cevap SIFIR! Çünkü Amaan Toplum Bilsin Ne Olacak Diyen Kişinin Halk Tabiriyle Tuzu Kurudur!
Ve Genelde Sözüm Ona Bu Bilim İnsanların Ciddi Bir Kısmında Narsist Eğilim Mevcut:)
Çünkü Sürekli Bu Kişiler Karşısındaki Hastanın Hezeyan Halinde Olduğunu Düşünür
Nekadar Mantıklı Konuşursa Konuşsun Karşındaki Kişi Bir Kere Şizofreni Raporu Almışsa TAMAMEN BİTMİŞTİR!!!
Ömür Boyu Yalancı Çoban ve Hezeyanlar Uyduran Kimse Gözüyle Bakılır Bu Sebebple Ben Bu Tür Sorunu OlanKişilerin Sosyalleşme Adı Altında
Hastalıklarının Bilinçsiz Bir Topluma Deşifre Edilmesine Sooon Derece Karşıyım....Selamlar

cenap

Üye
Üye
engelim ruhsal sanıldığı gibi saldıran değil saldırıya uğrayan oluyor ruhsal sorun yaşayanlar onun için dış dünyaya kapattım kendimi günün üç saatini dışarda geri kalanını evde odamda yaşıyorum müzik dinliyor resim yapıyor engelli anneme bakıyor kitaplarla uğraşıyorum..

devlet dairesinde işim vardı işimi görecek olan hanım memurda ortopedik engelliydi engelimin ne lduğunu sordu şizofreni olduğunu söyleyince garip bir ses çıkardı iğrenirce ve tiksinircesine aşağılarca işimi gördü başından savdı ömrümce bu davranışı unutmam unutamam şizofren olmayı ben tercih etmedimki beyin hastalığı o hem şizofrende olabilirdi ortopedik rahatsızlığına ek olarak engellilerde birbirini dışlıyor

tolga

Üye
Üye
Böyle Sorunu Olan Herkese Acil Şifalar Dilerim

Tekerlekli Sandalye