Engellilerin Toplumda Yer Alabilmeleri Adına Neler Yapmalıyız?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle engelli bireyin toplumda tam ve etkin yer alabilmesi için engelliye yönelik tutumların değişmesi gerekmektedir.

İnsanların bakış açılarını bir nebze'de olsun değiştirmesi engelli bireye aktifleşmek adına bir adım atma gücü verecektir. Toplumun tüm bireyleri kurum ve kuruluşları her anlamda yapıcı ve destekleyici tavırlar içinde olmalıdır.

Engelliye karşı yapılan önyargılı tutumlar,olumsuzluklar ve ayrımcılıklar değişmediği sürece engellilerin topluma adapde olma şevklerini kırmakta ve kendilerini hayattan soyutlamalarına sebebiyet vermektedir.

Engelliliğin aslında bir çok alanda kısıtlayıcı etkisi olmasına rağmen üstün çaba sergileyerek bir takım işlere imza atmalarına , hayatlarını sürdürmelerine, kısacası yaşamalarına engel olmamaktadır. Asıl engeli yaratan düzensizlikler ve ilgisizliklerdir. Yapılması gerekenin yapılmaması ortamların uygun hale getirilmemesidir.

Fonksiyonel yetersizliklerinden kaynaklı olarak yaşadıkları eşitsizliği ortadan kaldırmak,öz güven kazanmalarına yardımcı olmak, üretken olmalarını sağlayarak istihdamlarını gerçekleştirmek, bağımsızlaşmalarını sağlamak bence toplumdaki her bireyin yapması gerekenlerdir.

Aile içinde bile engelli bireye sahip olmak gelgitler yaşamaya sebeb olmaktadır. İlk adımlar ailede atılarak bütün insanlara yayılması bilinçlenerek önyargısız bir şekilde hayata geçirilmelidir.

Tüm bunları başarabiliyorsak eminimki toplumdaki ayrımcılıklar ortadan kalakacak, engelli/engelsiz ayrımı son bulacaktır.

zekak1978

Üye
Üye
daha önce Adlandırmadaki karmaşa ve tanım güçlüğü engellinin kendisini anlatmasını ve diğerlerinin de onları kolayca anlamasını zorlaştırmaktadır.bunu çözmek ve adını koymak gerek diye düşünüyorum ablacığım daha sonrada insanların ön yargıdan kurtulması gerek yani özürlü engelli her ne diyeceksek bu durumdakilere acıyarak değilde insanlığın gereği olarak normal bakmayı öğrenmek lazım nacizane düşüncem...saygılar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dileğimiz bu yöndedir zekak acıyarak bakma olayı ortadan kalkarsa bana kalırsa bir çok sorunda kalkmış demektir.

Tekerlekli Sandalye