Engellilerle ilgili STK’ların engelli ve haklarına yaklaşımı üzerine

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Demokratik toplumlarda, demokrasi ve insan haklarının temel dayanaklarından biri de Sivil Toplum Örgütleridir. Sivil toplum örgütleri, bu memleketin evlatları olan engellilere maalesef sahip çıkamamaktadır. Engelli haklarının savunulmasını “Tekerlekli sandalye” ile bir tutan konuya “Engellilere yardım” gözüyle bakan STK’lar zaten yanlış yolda yürüyorlar. Gelişmiş devletlerde ve demokrasilerde bu tür yardım kampanyalarına gerek duyulmuyor zaten bu tür ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanıyor. Bu ihtiyaçların karşılanması dışında Gelişmiş toplumlardaki STK’lar Engellilerin uğradıkları negatif ayrımcılıkla mücadele ediyorlar. Bizim ülkemizdeki Sivil örgütler ise Sürekli yardım kampanyaları düzenleyerek “Engelli= Yardıma Muhtaç İnsan” olgusunu toplumun zihnine kazıyorlar. Stk’lar en kısa sürede bu yanlıştan dönmeli ve aşağıda sıraladığım engelli isteklerini yerine getirmelilerdir.

Engelliler STK’lardan Ne Bekliyor?

Engelliler, STK’lardan ve toplumdan yardım beklemiyor, istemiyor da!
Engelliler,
• STK’lardan kendi haklarının savunmasını,
• Devlete gereken yaptırım ve baskıların uygulanmasını,
• Gerekli eylemlerin hayata geçirilmesini,
• sıradan bir insan olmanın önündeki engellerin kaldırılmasını,
• engellilere yapılan ayrımlara karşı mücadele edilmesini,
• Gerekli yasaların çıkarılması için devlete baskı yapılmasını,
• Gerekli araştırmaların yapılıp tam istatistiklerin tutulmasını,
• Ülkedeki tüm engellilerin sorunlarının çözülmesini ana amaç edinmiş bir kurum oluşturulması için çalışmalar yapılmasını
• Engelli haklarının Örgütlü Mücadelesinin yapılmasını
Bekliyor….

Engelliler STK’lardan sadece görevlerini düzgün yapmalarını bekliyor.

Örnek Çalışma:
A isimli sivil toplum kuruluşu A şehrindeki 10 engelli için yardım kampanyası düzenliyor ve onlara tekerlekli sandalye armağan ediyor.
B isimli sivil toplum kuruluşu kemik hastası engellilerin çok sık ihtiyaç duydukları pahalı bir ilacın devlet sigortasından karşılanması için eylem yapıyor ve mücadeleler sonucunda o ilacı artık SGK karşılıyor.

Yukarıdaki iki STK arasındaki farkı fark edebildiyseniz bizi anladınız demektir...

E

ENB ÜYESİ

Guest
çok doğru tesbitler yapmışsınız. daha önce engellilerle ilgili bir derneğe üye idim
üyesi olduğum o derneğin şahsen bi yararını göremedim bilgilendirme acısından engelliler.gen.tr sitesi onlardan binlerce kat daha iyidir bence..
ne bilgi veriliyo ne hak aramayı öğretiyolar yani benim fikrim böle...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tekerlekli Sandalye