Engelliliğin Kampanyalara Konu Olarak Kullanılması Doğrumudur ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok haberde okuduğumuz gibi başlatılan kampanyalar var. Bunların sadece bazıları gerçek bir amaç için uygulanıyor . Kimileride engelliliği kullanarak bundan prim yapıp adlarını duyurma çabasında olduklarını düşünüyorum . Mesela okuduğum bir haberde sosyal turizme katkı için yine engellilik kullanılmış bu çok saçma ve onur kırıcı . Evet istisnalar elbetteki olacaktır güzel amaçlar için çabalayan insanlar muhakkka'ki vardır. Bunun yanı sıra sadece kendi menfaatleri için insanları kullanmaktan kaçınmayanlarında olduğunu hepimiz çok net biliyoruz.

Şöyle bir düşündüğüm zaman engelliler için şunu yapma kampanyası , vay efendim bunu yapma kampanyası , şurası engelliler için açılacak kampanyaya destek verin vs..vs.. Bu bana göre tamamen yapılan işin açılan mekanın reklamı evet hayatımızda reklamlarda olmalı tanıtımlarda ama buna malzeme engelliler,hastalar veya yoksullar olmamalı .

Birazcık'da buna sebeb veren engelli arkadaşlarımızda yok değildir yani belki bana kızacaklar sen ne diyorsun be kadın diye kafa tutacaklar. Ben doğru bildiğimi söylüyorum ve savunuyorum aksini bana kanıtlayın o halde.

Bir takım işlerimizi kolay halletmek için engel durumunu öne sürerek acitasyon yaparak kolayı seçenler yokmudur? Buna hayır yoktur diyebilirmisiniz?

Hastanelerde kamu kurumlarında biran evvel işini bitirmek için ben engelliyim bana öncelik verin diyenlerimiz yokmudur? Zaten o öncelik söylenmeden verilmesi lazım buna hiç bir lafım yok olamazda ama göze sokar gibi engelini kullanmak bana çok abes gelmekte.

İşte yapılan kampanyaların bir çoğuda sadece ve sadece kendi menfaatlerine uyduğu için yapılıyor olması benim çok canımı sıkıyor. Bu menfaat gözeten insanlarada meydanı veren yine engelli arkadaşlarımız.

Mesela engellilere açılacak olan bir mekan kampanyası ardından o mekana yakın oturan engelli insanlar bunu takip ediyorlarmı? Dedikleri gibi engelliler içinmi açılmış yada sadece bir göz boyamadan ibaretmiymiş. Bunları takip etmezsek yapılanların bizim için'mi yoksa kendileri içinmi olduğunu anlamayız bile. Zaten bir çok alanda sunulan imkanlar yetersiz olduğu için duyduğumuz bu kampanyalara ah.. ah ne güzel bizler için yapılıyor diye balıklama dalarız.

Belkide kısa zaman sonra engililere hiç bir getirisi olmadığını anlarız yine bir hayal kırıklığı ,yine bir çöküş yaşarız.

İnsanların kimseye bu hayal kırıklıklarını ve çöküşleri yaşatmaya hakları yok. Kendi menfaatleriniz için kullanamazsınız kimseyi bu hakkı size kim veriyor.

Sulhi

Üye
Üye
kesinlikle doğru bulmuyorum..
Hele hele x engellinin sağlık gideri için para toplanması vs hiçdoğru değilbu iş devletin işi birilerinden şara toplamak yerine devlete baskı yapılmalı. Bizim halkımız yardım sever bi halk bu durumu bilen kötü niyetli kişiler halkın engellileere yardı ettiğini bildiği için sokaklardz engeççi taklidi yaparak dilencilik yapıyor. Toplumda engellileri hep yardıma muhtaç zavallı kişiler olarak görüyor.

Bize yardım ettiğini sananlar aslında enbüyük kötülüğü ediyor....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yoksulluk, engellilik hasılı tüm dezavantajlı gruplar tolumun yumuşak karnıdır. Bu gruplar üzerinden yapılan haber, kampanya türü şeyler her zaman ilgi görür. Birilerinin ilgisini çekmek için bu gruplar malzeme olarak kullanılabilir. Zaten siyasetten, tv proğramlarına hemen her kesim yeri geldiğinde toplumun yumuşak karnı olan bu grupları kullanıp duruyor.

Baş örtüsü mağdurlarından tutunda etnik kökenlere kadar her şey siyasete malzeme ediliyor. Yani toplumun yumuşak karnı olan her şey birileri tarafından kullanıyor. Bazende dezavantajlı görülen şeyler bizzat dezavantajlı kişiler tarafından kullanılabilir. örneğin kadın olmak genelde dezavantajlı bir durumdur. Ama kadınlığını kullanarak bunu bir "avantaja" çeviren kişilerde var. Bunların içinde engelliler yokmudur? Elbette vardır.
Kısacası, masum değiliz hiç birimiz. :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kısacası, masum değiliz hiç birimiz. bu cevap son noktayı koydu bence evet masum değiliz hiç birimiz:)

Tekerlekli Sandalye