Engellilik Bir İbret Halimidir?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilik bir ibret halimidir?

Bana göre yanlış ama toplum geneline yerleşmiş bir düşünce bir algı olan ibret hakkında birşeyler yazmak istedim ve konunun muhatabı kişilerin bu algı hakkında düşüncelerini öğrenmek, belkide içlerindekileri rahatca paylaşmaları adına bir konu açılsın öfke,üzüntü,endişe yüreklerinde ne varsa paylaşılsın istedim.

index.jpg

Dedimya yazıma başlarken bana göre yanlış ama toplum genelinde böyle bir algı var diye...
Etrafıma baktığım zaman hani o çok söylenen bir cümle var ya '' herkes bir engelli adayı'' İşte bu cümle bana tamda insanların aslında engellilikten nekadar korktuğunu,engelliğin acınası bir hal olduğunu ,engelli bir insandan ibret alınması gerektiğini gösteren saçma sapan bir cümle olarak gelmektedir.

Oysa korkulması gereken engellilik değil engellenişlerdir bunu bir türlü anlamadık gitti. Okadar aciz ve zavallı gördüğümüz hatta hayatlarından ibret almaya çalıştığımız engellilerin ne büyük işler başarabildiğini gözardı ettik durduk hemde yıllarca dünde de bugünde de ve ne yazıkki eminim yarın da bu değişmeyecektir.

Dünyaca ünlü fizikçi Stephan Hawking bir düşkün bir aciz bir zavallımıydı?
Peki ya senfonilere hayat veren Beethoven sizce hiç bir işe yaramaz birimiydi?
Şuan aklıma gelmeyen bir çok başarılı insan olduğunu sizlerde biliyorsunuz. Şimdi bu insanlar engelliydiler ama engellenmedikleri için başarıya ulaşmışlardı. Tabiki herkes başaracak zengin olacak yada parmakla gösterilecek diye bir durum sözkonusu olamaz, lakin insanca güzel şartlarda üç kuruşun hesabını yapmak zorunda bırakılmadan yaşayabilirler.

Hani engelliye acıklı gözlerle bakanlar varya aslında içlerindeki düşünceyi günyüzüne çıkaranlardır. Şöyle bir an durup düşündünüzmü erişim hakkını elinden alıp eve mahkum bıraktıklarınızı,akademik bilgiye eğitime imkan tanımadığınız yeterli eğitimi olmadığı için iş bulmakta önüne aşılmazı zor duvarlar ördüğünüz, iş bulamadığı için üç kuruşa muhtaç üretemeyen yaşama katılımı en aza çekilen kısacası hayatın dışına itilen insanları ? Bunun aslında kısır bir döngü bir birine bağlantılı bir süreç olduğunu neden görmezden gelirsiniz?

Engelliliği ibret hali olarak mı görüyordunuz bence bir durun orada asıl ibret insanlara yaptığınız bu haksızlıkta değilmi?

Tekerlekli Sandalye