Engellilik hali ortadan kalkarsa haklar ne olur ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aslında bu konuyu doğru yere açıp açmadığıma emin değilim ama bugün bir üyenin sorusu üzerine bu konuyla ilgili yazmak istedim.

Çalışan engellilerin emekli olabilmek için önünde iki seçenek var ve hepiniz bilirsiniz ki ya erken engelli emekliliğinden yada malulen emekli olma şartlarını yerine getirerek emekli olunabiliyor.

Yıllar önce malulen emekli olma aşamasında olan bir arkadaşımın yapmış olduğu mücadele aklıma gelmişti. Malulen emekliliğe hak kazanmıştı ama henüz başvurmamıştı. Yıllardır görmemesine rağmen yanlış hatırlamıyorsam Rusya'da bir profösör artık yapılacak olan bir operasyon sayesinde görebileceğini söylemiş ve bu konuda garanti vermişti. Dünyaya gören gözlerle bakabilmek? Yıllardır hep bu umutla çalışmış ve para biriktirmişti. Hayatının yegane dileği , yaşama amacı belki de aslında son derece mutlu bir hali olmasına karşı içten içe yıllardır kurduğu hayale adım adım yaklaşmıştı. Öyle çok sevinmiştim ki onun iyileşecek olmasına. Geldik asıl probleme. Emeklilik için başvurmadı çünkü kanunlara göre iyileşip, görmeye başladığında malulen emeklilik hakkı geri alınabilirmiş oysa ki kazanılan haklar geri alınamaz diye bilirdim ama kesinlikle geri alınıyormuş onun araştırmasına göre.

Olsun, iyileşde dünyayı gören gözlerle yaşa da emeklilik kimin umurunda olur ki dedim. Emekli maaşı hem de malulen emekli maaşını sağlıklı çalışarak kazandığın maaşa insan feragat eder hem de seve seve dedim.

Yok dedi öyle değil. O kadar basit değil. Bu hesabın bedelini, benim yıllardır görmeden, engelli olarak çalıştığım yılların hesabını kim verecek? Devlet benim çalışırken kazancımdan işverenin yıllardır benim sırtımdan kazancı olan vergi indirim hakkına kadar olan her türlü istismar ve alın terimin eksik, düşük maaşla kazançlandırılmasının farkını kim ödeyecek? yaşadığım zorlukların karşılığında sağlığıma kavuştum diye devlet bana ceza mı kesiyor? malulen emeklilik hakkımı benden ne hakla geri alabilir? Beni yine çalışmaya mecbur bırakarak mı imtihan ediyor ?

Bu sorular aslında çok daha güzel ve mantıkla kurulmuş cümlelerdi ve ben aslında hiçbirine yanıt vermedim, veremedim. Beni ilgilendiren kısmı artık görecek olmasıydı sadece ama o kadar haklıydı ki belki de bu yüzden sessiz kalmayı tercih etmiştim. Engelli olarak yaşanan bir ömrün, engeline rağmen çalışarak geçen yılların karşılığında hakettiği malulen emeklilik hakkı gerçekten geri alınmalı mıydı? Ceza gibi sanki madem sen iyileştin o zaman devlete daha çok vergi ödeyerek çalış daha çok çalışarak emekli ol bakalım şeklinde bir ceza mıydı ???

Tekerlekli Sandalye