Engellilik İlahi Ceza/mıdır.?!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
soru-isareti.jpg

Bu güne kadar pek çok arkadaşımın konu açıp gündeme getirdiği bir konuyu, bende; yaşanmışlıklarıma istinaden gündeme getirmek istiyorum.. bugün ele almak istememin nedeni; okuduğum haber dir..

Engellilik İlahi Bir Ceza/mıdır.?!

Bu soruya, ben; kendi açımdan cevap vermek istiyorum ama önce, yaşadığım olaylardan bir kesit yazmak istiyorum..;

Seneler evvel 17 yaşındaydım.. 3 sene bir evde kaldım.. bu evde, 3 tane zihinsel engelli insan vardı.. biri benden; 7 yaş büyük, diğer ikisi küçük idi.. bu zihinsel engelli 3 insan; sonradan aynı evde kalmasamda, yaşantımın 22 senesi içerisinde hayatımda oldular..

beraber kaldığımız 3 sene içerisinde; bu zihinsel engelli insanlara çok şefkatli yaklaştım/davrandım.. kötü söz ve el kaldırma, asla yapmadım.. sabah kalktığımda; giysilerini giydirmeden, saçlarını taramadan, üstlerine; çeki/düzen vermeden evden çıkarmazdım.. onların gönüllerini, hep hoş tutmak istedim..

Zihinsel engelli insanlarla yaşamak, onlarla uyuşmak, onlara hitab etmek hiç kolay değil.. çok sabırlı ve özverili olmak gerekiyor.. yeri geliyor; anne bile çileden çıkıyor ve zihinsel engelli çocuğuna (istisnalar hariç..) acımasızca davranıyor.. bu acımasızlığa çok şahit oldum.. yeri geliyor; insanın psikolojisi bozuluyor.. zihinsel engelli insanlarla, yaşamayı öğrenene kadar.. red- kabul sürecinden geçip, onları kabul edene kadar.. vs vs.!!!

..Ve bahsettiğim zihinsel engelli insanlarla; tanıdığım bir bayan, 3-4 sene yaşadı.. ama ne yaşamak........?! zihinsel engelli çocuklara ağzına gelen (hakaret, küfür, renci de, vs..) kelimeleri söyleyerek.............evde, sokakta; eline ne gelirse (terlik, sopa vs..) alıp döverek............çocuklar, o şiddet karşılığında; nasıl çaresiz kalıp bağırırlardı.. bağırdıkca; kendilerince; karşı gelmek istedikce, şiddet daha da şiddetlenirdi.!!!

Gelelim konumuza;

Engellilik İlahi Bir Ceza/mıdır.?!

Farzedelim ki, ilahi bir ceza/dır; hani çoğu insanın, düşüncesinde/dilindedir ya bu; ''kimbilir ne yaptı/da engelli oldu..'' , ''annesi babası ne yaptı ki, Allah engelli çocuk vererek onları cezalandırdı.?!'' türden söylemler.!!!

Ben; o kadar iyi niyetime rağmen; engelli bir çocuk doğurdum.!!!

O bahsettiğim bayan; o kadar kötü niyetine rağmen 4 tane engelsiz çocuk doğurdu.!!!

..Ve özge doğduğunda; henüz 2-3 aylık, ben acılarımla bi'çare iken; bir gün o bayanla münakaşa ettik ve bana ''Allah belanı versin, zaten vermiş..'' dedi..

Engellilik bir ceza ise; bu cezayı; ben mi hak ettim, o bayan mı hak etti.?!! bana sorarsanız, o bayan hak etti ama cezalandırılmadı.?!!

Demek ki; Engellilik İlahi Bir Ceza................Değil/miş.. Değil/dir.!!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelli olmanın "ilahi ceza" olduğunu öne sürenlerin bunu hangi "dini referansa" dayanarak söylediklerini merak ediyorum.
Kaldıki bu işi sadece "engelli" olmayla/doğmayla ilişkilendirmekte yanlış. Kişi fakirdir budamı ilahi ceza oluyor? Madem buda ilahi ceza oluyor o halde dünyanın en fakir ülkeleri neden "islam ülkeleri?" Bunun izahını yapacak kişi beri gelsin. Bu konuya dair söylenecek çok şey var. Ama şu an hiç vaktim yok. Daha sonra daha detaylı şeyler yazarım...

F

Fırtına

Guest
Kişi fakirdir, buda mı ilahi ceza oluyor.?! Madem buda ilahi ceza oluyor, o halde dünyanın en fakir ülkeleri neden "İslam ülkeleri.?!"

O halde dünyanın en fakir ülkeleri neden "İslam ülkeleri.?!"
Bu söze de görüş bildirenler var.. Adı üstünde; İslam ülkeleri..............ve islamı yaşamadıkları için ''fakirlikle cezalandırılıyorlar..'' deniliyor.?!

Tekerlekli Sandalye