Engellilik oranının değişimi ve emeklilik süreci

Merhaba arkadaşlar;

Doğuştan engelliyim ve 2007 eylül ayında işe başladım engelli raporum vardı ( %40) ama işe başladıktan 2-3 ay sonra vergi indirimi başvurusu yaptım ve aynen onaylandı.2012 senesi haziran ayında tekrar heyete girdim ve raporum %78 oldu yine evrak ankara ya gitti geldi %67 ye düştü İşte bu nokta da emeklilik için %67 yi aldığım süreçten itibaren mi gün sayıcam yoksa %40 lık raporumla vergi indirimi aldığım tarihten itibaren mi gün sayacağım ? Kısacası zaten doğuştan engelliyim işe başlarken vergi indiriminden faydalandım ama daha sonra engelim arttığı için tekrar heyete girdim oranım arttı ve 2. derece oldu.Şimdi ben ne zaman emekli olabilirim ? Bu arada sigorta prim yatırılması işlemim 2007 eylül ama sigorta girişim 2006 bu durumda prim sayısına etkisi olmasa da bekleme süresine etki eder mi ?

Bildiğim kadarı ile 10 yıllık sigortalılık süresi içersinde 1800 günle emekli olma hakkına sahip olmuşsunuz.
%40 lık raporunuzla ilk işe başladığınızı düşünürsek süreden ve primden kaybınız olmaz.
Yanlız son sorunuzda 2007 eylül 2017 eylül arasında sürenizin dolması gerektiğini sanıyorum ama emin değilim.

Bildiğim kadarı ile 10 yıllık sigortalılık süresi içersinde 1800 günle emekli olma hakkına sahip olmuşsunuz.
%40 lık raporunuzla ilk işe başladığınızı düşünürsek süreden ve primden kaybınız olmaz.
Yanlız son sorunuzda 2007 eylül 2017 eylül arasında sürenizin dolması gerektiğini sanıyorum ama emin değilim.

Hastalık doğuştan ise SGK bu durumda bin dereden su getirir ve malül emekliliği yokuşa sürer. Buda benim diğer görüşüm...

İsen zaten hangi işte kolaylık sağlıyorlarki kişi engelli ve işe girerken indirimlerden yararlanmak adına bunu sağlık raporu ile belgeliyor.
Çalışma hayatında ise engel oranı artıyor ve bunuda belgeliyor bu sağlık raporlarını yine devletin yetkili hastahaneleri veriyor ve söz konusu yasada durumun bu şekilde olması durumunda emeklilik hakkı tanıyor.
Ama size hak veriyorum sgk kendi kasasında tek kuruş fazla ödeme yapmamak için kırk takla atar.
İnş arkadaşımızın hakkında hayırlı olur.

Malulen emeklilik için gereken şartları taşıyorsunuz. Yasa koyucu "malulen emeklilik için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde sakatlığın olmaması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi ve üzerine çıkması gerektiği söyler." Sizdede durum böyle olmuş. SGK buna direnir mi bilemem. Ben olsam şansımı denerdim.

Geri