Engellilik ve Bilgi ve İletişim Teknolojilerine Erişim [Araştırma]

mertbal

Üye
Üye
Herkese Merhaba,

İsmim Haluk Mert Bal, ODTÜ Sosyal Politika bölümü öğrencisiyim ve "Engellilik ve Bilgi ve İletişim Teknolojilerine Erişim" konulu bir tez çalışması yapmaktayım. Çalışmanın amacı engellilerin bu konuda bir eşitsizlikle karşılaşıp karşılaşmadığını, karşılaşıyorlarsa temel bariyerlerin neler olduğunu ve engelli bireylerin bakış açısından çözümlerin neler olabileceğini tespit etmektir. Bilgi ve iletişim teknolojilerini internet ve internete erişim sağlayan bilgisayar, cep telefonu, akıllı telefon, tablet bilgisayar vb. araçlar olarak tanımlayabiliriz.

Bu çalışma için toplamda 10 kişi ile tercihen yüz yüze mülakat yapmam gerekiyor. Elbette katılımcının talebi doğrultusunda görüşmeyi telefon veya e-mail ile de gerçekleştirebiliriz. Engelliler.gen.tr forumunu kullanan engelli bireyler olarak bu çalışmaya katkı sağlamak isterseniz görüşlerinizden faydalanmayı çok istiyorum. Çalışmanın sonunda engellilerin internete erişimi konusunda örnek oluşturacak bir sosyal politika çalışması elde edeceğime inanıyorum.

Herhangi bir şekilde internet veya teknoloji konusunda uzman olmanız gibi bir beklenti söz konusu değildir. Çalışmada isminiz veya herhangi bir kişisel bilginiz kullanılmayacaktır, yalnızca sunduğunuz görüşler bilimsel bir tez çalışmasında kullanılacaktır.

İletişim bilgilerim:
Cep telefonu: 0505 931 18 73
E-posta: hmertbal@gmail.com

Katılımcı olmak isteyen arkadaşların mail, telefon, veya forumun özel mesaj özelliği ile bana ulaşması yeterlidir. Konunun altına yazarsanız mail adresinizi veya başka bir iletişim bilginizi verirseniz size ulaşabilirim ya da gizlilik açısından bu bilgileri bana mail ile ulaştırın.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Haluk Mert Bal

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Çok fazla detay vermemişsiniz. Bu yüzden yazınızı okuyunca kafama iki soru takıldı.

1: Bilgi iletişim teknolojilerinine engellilerin erişimi konusunu araştırırken bu teknolojilere erişimde fiziksel engeller olabileceğinimi düşünüyorsunuz?

2: Bilgi iletişim teknolojileri (bilgisayar, internet, akıllı çep telefonları vb. gibi) erişmede bu cihazları satın almak için diğer insanlarla eşit şartlarda ekonomik güce sahip olmadıklarınımı düşünüyorsunuz?

Bu iki soruya yanıt verebilirseniz taşlar yerne oturur sanırım. Yada benim anlamadığım/yanlış anladığım yerler varsa düzeltiniz lütfen.

mertbal

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey,

Yaptığım çalışma var olan bir takım varsayımların test edildiği türden bir çalışmadan ziyade, katılımcıyla mülakat yaparak onun bireysel deneyimini edinmek ve bunu birden fazla kişiyle yaparak bu deneyimlerdeki ortak noktaları bulmak üstüne kurulu bir çalışmadır. Bahsettikleriniz - fiziksel engel, ekonomik eşitsizlik - farklı farklı durumlarda geçerli olabilecek şeyler, ikisinin de hiçbir şekilde geçerli olmadığı bireyler de olabilir, fakat bu çalışmada bu tip bir olasılığı varsayıp önceden hazırlanmış olan bir anket üzerinden araştırma gerçekleştirmiyorum.

Katılımcı açısından bu çalışmanın avantajı cevapları belli hazır soruları cevaplamak yerine kendi kişisel deneyimlerini, bakış açısını, çözüm önerilerini veya sorun olmadığını düşündüğü şeyleri (örneğin kişi fiziksel engelin internete erişimi engellemesinin bir önyargı olduğunu ve asıl böyle bakmanın sorunlu olduğunu düşünebilir ve bunu çalışmaya yansıtabilir) ifade edebilecek olmasıdır diye düşünüyorum.

Aklınıza takılan başka bir nokta olursa lütfen sorun, umarım sorunuza yanıt verebilmişimdir. Desteğinizi bekliyorum, teşekkürler.

Haluk Mert Bal

mertbal

Üye
Üye
Bir şeyi daha netleştireyim. Çalışma İstanbul'da yürütülmektedir, dolayısıyla yüz yüze mülakat yapılabilmesi için katılımcıların İstanbul'dan olması tercih sebebidir, fakat başka şehirlerden katılımcılarla da telefon veya e-posta kullanarak mülakatları gerçekleştirebiliriz. Teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye