Engellilikle Birlikte Başlayan Terk Edilişler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çoğumuz etrafımızdaki terkediliş hikayelerini duymuşuzdur. Çeşitli nedenlerden dolayı kimi zaman terk edilen bir kadınken, kimi zaman da bir erkek oluyor. Her birinin farklı gerekçeleri muhakkak'ki vardır. Peki engelli oldu diye terk edilen ve bitirilen evlilikler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sonradan çeşitli nedenlerden dolayı engelli olan bir çok insanın evliliği bitiyor, istisnalar muhakkak vardır fakat hepimizin bildiği gibi çiftler arasında soğumalar uzaklaşmalar akabinde'de yıkılan evlilikler başgösteriyor. İşte bu noktada sevgiler birbirine verilen sözler ne oluyor? Hepsi birer laftan ibaret kalıyor dolayısıyla ortaya sadece çıkar ilişkileri çıkıyor.

Bir birey olarak olaya ve etrafımdakilere baktığım zaman, basın organlarından duyduklarım ve okuduklarımıda göz önüne alarak terk edilenlerin büyük çoğunluğunu kadınlar alıyor. Eşi engelli oldu diye ayrılık kararı alan erkek belki maddi anlamda bir takım gereksinimlerini karşılıyor olabilir ,fakat herşey bundan ibaret değil. O kadın engeliyle yaşamaya çalışırken birde terk edilişin vermiş olduğu psikolojik sorunlarlada yüzleşmek zorunda bırakılıyor. Bu durum bana kalırsa telafisi çok daha zor olan maddiyatın kat be kat üzerine çıkan bir durum .

Olaya erkeklerin gözüyle bakarsak karşılarında bakımlı güzel her durumda sağlıklı bir eş görmek istemeleri gayet normal ama işler tam tersine döndüğü zaman kenara çekilmekte sadece bir vefasızlık örneğidir. Aynı durumu yapan kadınlarda yok değil tabiki ama sayıları erkeklere oranla daha azdır. Çünkü kadın daha özverili ve daha savaşçıdır. Kocası herhangi bir hastalığa yakalansa veya engelli olsada kadın çekip gitmeyi kendine yediremez eşinin derdine ortak olmak için elinden geleni yapar yeterki kadın sevsin bu durumda yapamayacağı hiç bir fedakarlık yoktur. Dediğim gibi tam tersini yapıp ardına bile bakmadan gidenlerde var ama bunlar ciddi anlamda azınlıktaldırlar.

Her koşulda, hayatımızın her döneminde çıkarlar ve beklentiler ön plana çıkarsa ,insani duygulardan yoksunlaşırsak, sevgi ve vefa hep arka plana atılırsa işin özü kadın erkek fark etmeksizin bu tür durumları yaşar/yaşatırız. Engelli oldu diye bir birimize sırt dönerek kurmuş olduğumuz evliliğin sadece bir maske olduğunu kanıtlarız.

Tülayca

Üye
Üye
Evet eğer engelli olan kadın olursa erkeklerin terk etmesi daha fazla yaşanıyor. Tabi erkek engelli olunca kadın terk etmiyor mu? Elbette ediyor ama erkeklerin terk etme daha fazla bana görede.
Tabi bu terk edişleri sadece karı/koca ilişkilerinde görmüyoruz. İnsan bir şekilde sonradan engelli olunca arkadaş çevresinde onu terk ediyor. Yani eskisi kadar dışarı çıkamıyor eski arkadaşlarınızla bir yerlerde buluşamıyorsunuz. E tabi onlarda sürekli evde ziyaret etmek istemeyebilirler. Belkide terk edilişten ziyade bi zorunluluk.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kadın erkek konusunda hemfikiriz Tülay her konuda olduğu gibi bu konudada en çok maduriyet kadınlarda oluşuyor. Dediğimiz gibi erkeklerdede muhakkak'ki vardır ama kadına oranla daha az olduğu hiç şüphe götürmez bir gerçektir. Dediğiniz gibi arkadaş çevresinde bir çok terkediliş vardır bu zorunlulukmu vefasızlıkmı işte o kişiye göre değişir diye düşünüyorum. Aslında arkadaş çevresinde yaşanan terkedilişler çok fazla engelli engelsiz ayrımı yapmadan gerçekleşebiliyor. Bir çoğumuzun etrafında sadece menfaate dayalı arkadaşlıklar vardır. Menfaat sağlayacağı bir durum kalmayınca işte maskeler düşüp gerçek yüzler ortaya çıkıyor. Bir çok arkadaşımda bunu yaşadım kendime dediğimde hep şu olmuştur ben arkadaş seçmesini bilmiyorum bu konuda sınııfta kaldım:)

Tekerlekli Sandalye