Engellinin başarı öyküsüne 'maddi' engel

gülümse_hayata

Üye
Üye
Samsun'da elleri ayakları tutmayan, tekerlekli sandalyeye mahkum genç, yıllarca çalışıp üniversite sınavında mühendisliği kazandı ancak maddi imkansızlıklar yüzünden kaydını dondurmak zorunda kaldı.

Terme ilçesinde çiftçi Arslan ailesinin üç çocuğundan biri olan Nehir Arslan (21), başarılı bir öğrenci olarak eğitim hayatına başladı. Akraba evliliği nedeniyle 8 yaşında sinir fonksiyonları özelliğini yitirmeye başlayan ve omuriliğinde de bozukluk meydana gelen Arslan, uzun süren bir tedavi sürecine girdi. Bu sırada da eğitim hayatını sürdüren Arslan, Terme Bülent Çavuşoğlu Anadolu Lisesi'ni kazandı. Fen eğitim alan engelli genç, 3 yıl üst üste azimle çalışarak ÖSS sınavına girdi. Elleri ayakları ve

vücudunun diğer fonksiyonları durma noktasına gelen Genç, ÖSS sınavında rahatsızlanarak 3 defa yarıda bırakmak zorunda kaldı. 2010 yılında gerçekleştirilen sınava yine tüm olumsuzluklara rağmen azimle çalışarak giren engelli, 388 puanla Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Annesi Nuşen Arslan (42) ile okula giden Nehir, kaydını yaptırdı ama eğitimine devam edemedi. Maddi destek bulamadığı için çaresiz kalan Nehir Arslan, üniversite idaresine başvurarak kaydının

dondurulmasını talep etti. Üniversite yönetimi karar alarak engelli öğrencinin tüm olumsuzluklara rağmen yıllarca çalışıp kazandığı eğitim hayatına ara vermesi yönünde karar aldı.

Üniversite hayali kurduğunu, önümüzdeki süreçte yıllar itibariyle vücut fonksiyonlarını yavaş yavaş yitirmeye başlayacağını, üniversite gitme bir yana yerinden kalkmaya imkanı olmayacağını belirten Arslan, hayali olan üniversiteye maddi imkansızlıklar nedeniyle gidemediğini söyledi. Yıllarca ÖSS için çalıştığını, en sonunda başardığını ifade eden Nehir Arslan, "Üniversiteye gittim ama orada engeliler için okuma imkanı yoktu. Maddi olarak gücümüzde olmadığı için mecburen kaydımı dondurup geri gelmek

zorunda kaldık. Sinirlerim gitgide deforme oluyor. Yardım bekliyoruz, yoksa daha okuyamayacağım" dedi.

Nuşen Arslan, çocuğunun okuması için kendisinin yanında olması gerektiğini, oğlunun kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayacak durumda olmadığını kaydetti. Üniversite için ev tutup, kendisinin de orada yaşaması gerektiğini ifade eden Arslan, maddi imkanlarının olmadığını, oğlunun kendi hayalini gerçekleştirdiğini, her şeyin oğlunun hayattan kopmadan isteklerini gerçekleştirmek için olduğunu belirtti.

Haber Fx

Tekerlekli Sandalye