Engelliyim. Kömür yardımı nasıl alırım?

İdris şahin

Üye
Üye
İyi akşamlar ben % 100 engelliyim.çalışıyorum ama zor geçiriyorum evim kira üstelik.KÖMÜR yardımı nasıl alabilirim lütfen bilgilen derin

LG-K430 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=18915]İdris şahin[/MENTION],

Konuyu sizin için araştırdım ve aynı zamanda çok ilginç bir habere de denk geldim. Dünyanın bin bir türlü hali var sözü aklıma geldi de... Yardım istemek cesaretinde bulunduğunuz için tebrik ederim. Kimileri ihtiyacı olanı istemek cesaretini gösterirken kimileri de ihtiyacı olmadığı halde aldığı yardımı paraya çevirmenin yolunu bulmuş :( iki haberi de aşağıda okuyabilirsiniz.

İhtiyacınız olan yardımı en kısa zamanda almanız dileğimle,

Yakacak, Kira ve Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal devlet anlayışı kapsamında devletin bazı kurumları SYDV (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı) ve Kaymakamlıklar maddi durumu zayıf olan vatandaşlara kışın ısınmaları için yakacak (kömür ve odun) ve erzak (gıda) yardımı yapmaktadır. Yapılan gıda erzak yardımları yılda iki kez ramazan ve kurban bayramları öncesi SYDV tarafından başvuru sahiplerine verilmektedir. Yakacak (odun kömür) yardımları ise genellikle son baharda eylül ekim gibi dağıtılmaktadır.

Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Erzak yardımı almak için yukarıda belirttiğimiz şekilde bulunduğunuz ildeki SYDV vakıflarına başvurmanız gerekiyor. Başvuru esnasından kurum başvuru yapan kişinin yapılacak yardımı hak edip etmediğine dair muhtaçlık soruşturması yapmaktadır. Yapılan muhtaçlık soruşturmasında temel olarak şunlara dikkat edilir. Ailede sigortalı çalışan olup olmadığı, yardımı alacak kişinin üzerine olan mal varlıkları (arsa, ev, araç, büyük ve küçükbaş hayvan sayısı) sorgulanarak kişinin yapılacak yardımı hak edip etmediği sorgulanır. Sorgulama sonucu uygun bulunulursa yardım talebinde bulunan kişi ve kişilere kurum tarafından talep edilen yardımlar yapılır.

Yardımların miktarı nedir?

Yakacak: Her kış 500 kilo ile 1 ton arası kömür
Barınma: Başvuruya göre aylık 317 TL
Gıda: Başvuruya göre aylık 274 TL

Yukarıda adı geçen barınma yardımından kasıt kirada oturanlar yoksul vatandaşlara yapılan kira yardımıdır. Yine yukarıda yapılacak yardımlarla ilgili verilen miktarlar başvuru yapan kişinin durumuna göre artış gösterebilir. SYDV de bulunan ve yardımların dağıtımından sorumlu heyet yardım başvurusunda bulunan kişinin hanede yaşayan kişi sayısı vb. gibi durumları göz önüne alarak yardım miktarını artırabilir. SYDV ve kaymakamlık dışında birde Belediyelerin yaptıkları ayni ve nakdi yardımlar vardır ki bu yardımların miktarları, başvuru şekli ve şartları her belediyeye göre değişiklik göstermektedir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
İnternetten satmaya çalıştığı yardım kömürleri geri alındı!!!

SAKARYA'nın Akyazı İlçesi'nde, yardıma muhtaç vatandaşlara dağıtılan kömürlerden alan M.K., 75 paket kömürü internette 750 TL'den satışa çıkardı. Akyazı Kaymakamlığı, M.K'da bulunan kömürleri alarak, ismini yardım listesinden çıkardı.

internetten-satmaya-calistigi-yardim-komurleri-geri-alindi-9685436.Jpeg

Akyazı'da M.K. isimli kişi bir internet sitesi aracılığıyla 75 paket kömürü satışa çıkardı. Kömür çuvallarının üzerindeki 'Satılamaz' yazısı dikkat çekerken, M.K. satışa çıkardığı 75 paket kömürün tamamı için 750 TL, çuval olarak alınması halinde ise 12 TL istedi.

M.K. gelen tepkiler üzerine ilanı geri çekti. Akyazı Kaymakamlığı, M.K'nın elinde bulunan kömürleri geri alırken, ismini yardım listesinden de çıkardı. Akyazı Kaymakamlığı'nın ayrıca M.K. hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

güvenin

Üye
Üye
İlgili çalışanların bildirdigi: maaşı olan veya herhangi bir sosyal güvencesi kapsamında çalışana hiçbir başvuru hakkı tanınmadıgını ama kömürü hemen hemen her başvurana verilebilir oldugunu söylediler. Ama kamuda 2500.-3000-4000-tl maaş alan çalışana çeşitli başlıklar altında sosyal yardım ödemeleri yapılıyor engellinin cüzii bir geliri var hiçbir ihtiyacını karşılamaz ama hiçbir sosyal yardımdan yararlanamaz akılalmaz mantık kabuletmez

ZP1000 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Tekerlekli Sandalye