Engelsiz bir arkadaşlık için

aslhnogzz

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar.Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim.Okuduğum şehirde işitme engelli bir ailenin engelsiz evladına özel ders vermeye başlayalı 5 ay oldu.Anne babası işitme engelli olan öğrencimin derslerde ve kurallı cümle kurmakta ne kadar zorlandığına,kelime dağarcığının ne kadar zayıf olduğuna bizzat şahit oldum. Baktım ailesi ile iletişim kurmakta oldukça zorlanıyorum.Onlarda sosyal hayatta iletişim konusunda çok sorun yaşıyorlar ben de onların sayesinde işaret dili öğrendim.Zamanla öğrencimin annesiyle samimiyetim ve onu anlama kabiliyetim artınca bana duyamamanın ve konuşamamanın daha da zor yönlerinden bahsetti.Böyle kişilere engelsiz insanların ne kadar duyarsız davrandığını fark ettikçe,aileyle vakit geçirdikçe işitemeyen ve konuşamayan kardeşlerimize,büyüklerimize karşı daha büyük bir sempati besledim.Şimdi tamamen insani ve en içten duygularımla gönlü engelsiz olan işitme engelli kardeşlerimle iletişim halinde olmak istiyorum.Konuşmak,dertleşmek,gülmek,karşılıklı akıl danışmak,onları tanımak...Adına her ne denirse kısaca arada engel olmadan dost olmak istiyorum.Lütfen benim gibi düşünen arkadaşlar bana yazabilir mi :) Teşekkür ediyorum.Herkese iyi akşamlar :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Özellikle doğuştan işitme engelli olanların iletişim daha doğrusu kelimeleri algılama biçimi çok farklıdır. Bu yüzden bazen öyle olur ki son derece sıradan bir cümleye bile ters tepki verebilirler. Bu durumu işitme engelli arkadaşlarla çok yaşadığımdan bizzat yaşarak öğrendim. Önceleri doğuştan işitme engelli olanların böylede bir sorunu olacağını bilmiyordum ve verilen tepkiyi anlamakta zorluk çeksemde şimdilerde olayı tecrübe ederek anladığımdan daha açıklayıcı cümlerle iletişim kurabiliyorum. İşaret dilini öğrenmeniz takdirle karşılanacak bir durum. Sizi gönülden tebrik ediyorum. Aramıza hoşgeldiniz. :)

aslhnogzz

Üye
Üye
Başta teşekkür ederim Halil Bey.Hoşbulduk ☺Maalesef bizim kadar çok kelime dağarcıklari yok evet ama öğrenmeye çok hevesli insanlar tanıdım "incir" kelimesini "inci"olarak öğrenmişti mesela öğrencimin annesi.Ben ona öğrettim o da bana. kelimeleri işaret dili harfleriyle yazıyordum o da tercümesini yapıyordu bana şekillerle.Bunun gibi bir çok kelimeyi beraber öğrendik.Aslında söylediklerinize yüz mimiklerinizi dahil etmeniz çok önemli ben de bunu çok kez tecrübe etme fırsatı buldum.Basit,kısa ve mimiklerle desteklenen cümleler iletişim açısından daha kolay oluyor ☺ Ben de bunun karşılıklı faydasını gördüğümüze inandığım için başka işitme engelli arkadaşlarla da tanismayı çok istiyorum.Aslında bir aracı olmadan çok zor ama burada şansımı denemek istedim

kartalreis

Üye
Üye
engelli arkadaşlık nasıl oluyor ?

Tekerlekli Sandalye