Engelsiz Dersane'de Heyecanlı Tercih Bekleyiş

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çankaya Belediyesi ve Ankara'daki üniversitelerce desteklenen Engelsiz Dersane'de heyecanlı bir bekleyiş yaşanıyor. Kısa süre önce 6 kursiyerini Özürlü Memur Sınavı'nda başarıya ulaştırarak işe yerleştiren Engelsiz Dersane yetkilileri, LYS'ye giren 11 öğrencinin de tercih sonuçlarını bekliyor.

Önceki yıl LYS sınavında ilk bin kişilik listeye iki görme engelli öğrencisini sokarak başarısını katmerleyen Uygar Görme Engelliler Derneği Ankara Şubesi'nde faaliyet yürüten 'Engelsiz Dersane' bu yıl 13 öğrenciyle çıktığı sınav maratonunda 11 öğrencisini LYS sınavına soktu. Aldıkları puanla üniversite kapılarına dayanan görme engelli öğrenciler tercihlerini uzman desteğiyle yaparak heyecanlı bekleyiş sürecine girdi.

Başta ODTÜ olmak üzere Ankara'da bulunan tüm üniversitelerin yanı sıra Çankaya Belediyesi'nden destek aldıklarını belirten Uygar Görme Engelliler Derneği Ankara Şubesi Başkanı Yusuf Sayyıdan, bu yıl Özürlü Memur Sınavı Hazırlık Kursları da açtıklarını belirterek şunları söyledi:

"Görme engelli gençlerimize eğitim ve iş kapılarını açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Destekleyen kişi ve kurumlar sayesinde bu yıl bizim dersanemizden geçen 6 görme engelli arkadaşımız kamuda, çeşitli İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde iş yaşamına atıldı. Bunun dışında 11 öğrencimizin tercih sonuçlarını da heyecanla bekliyoruz. Bayramın ardından bir başka bayramı da onların üniversiteli olma sevinciyle yaşayacağız. Bu sevincimizi bizleri eğitim ve spor dahil her alanda destekleyen başta Çankaya Belediye Başkanımız Bülent Tanık, Ankara'daki üniversitelerimizin rektörleri ve üniversiteli gönüllü öğretmenlerimiz sayesinde yaşayacağız. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz."

Engelli gençlerin üniversite hayallerini gerçeğe dönüştüren "Engelsiz Dersane" uzun soluklu sınav hazırlığı maratonu için gönüllü öğretmen ve kuruluşların desteğiyle eylül ayında kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

19.08.2012 – İHA

Tekerlekli Sandalye