Engelsizce yüzmek herkesin hakkı olmalı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Çocukluğum rüya , gençliğim hayal artık biliyorum ama olsun ikinci bir hayatı her ne şekilde, ne kadar engellenmiş olsam da engelsizce yaşamak benim hakkım..

Büyükada'da yazlık evimiz vardı. Her yaz doyasıya denize girerdim öyle çok severdim ki yüzmeyi beni görenler balık kızı derlerdi küçükken :) daha sonra büyüdüm adadaki evimizi elden çıkardı babam. Anıları yoketmek gibiydi sanki çocukluğuma veda ettim ama sonra yine sevmeye devam ettim denizi. Yüzmeyi oğluma daha 5 yaşındayken öğrettim beraber yüzelim diye şimdi o benden daha çok seviyor denizi..

Bir tatil sonrası engellendim hayattan...tatile, denize, yüzmeye aslında hayata küstüm. En çok denize, denizlere...yüzmek artık hayaldi sanki. Yıllar içinde engellerimle yaşamayı öğrendim ve hayatı yeniden sevmeyi ve denizi. Yüzmeyi ne çok özlemişim...yüzerken engel yok ki aslında engel yaşamdan aldığın zevke engel değil ki..bedenin tüm kısıtlamalarına karşın beynin özgürse sen de özgürsün demektir. Bunu bu geçtiğimiz hafta daha iyi anladım..

Suyun kaldırma kuvvetine teslim edince yaralı bedenini hiç bir şey hissetmiyorsun. Bütün ağrıların sıfırlanır gibi sanki suyun içinde engel yokmuş gibi..bir kere yüzdüm tamam yok olmadı bir şey bir kere daha, bir kere daha ve işte yine balık kızıydım :) tıpkı yıllar önceki gibi tıpkı çocukluğum gibi özgür ve mutlu...

Sonra farkettim ki bu denizler hemde yurdumun dört tarafı neden engelsizlerin tekelinde? Neden engelliler için kısıtlı olanaklar sağlanıyor? Deniz bu herhangi bir mimari yapı değil ki Allah'ın mucizesi, Allah'ın denizi işte!! Neden engelliler denize engelsizce giremiyor ki ???

Konuyla ilgili engelliler adına yapılan tüm çalışmaları incelemeye başladım ama yok öylesine yetersiz ki şimdi düşünüyorum da biz ne çok gerideyiz medeniyetten, gelişmişlikten, insanlıktan ve daha yaşanası tüm güzelliklerden öylesine uzak, böylesine bi haber..yaşayıp gidiyoruz işte engelsizlerin dünyasında bizler için tanınan tüm imkanlara minnet duyarak, kanaat ederek..kimi zamanlar yaşar gibi yaparak yuvarlanıp gidiyoruz işte..

septik

Editör
Editör
Aklına emeğine sağlık Ceylan...

Bir anektotta benden olsun sağlıklıyım yaşım 9-10 süreya paşa sahilinde bir plajdayız ailecek hatta akrabalar var, babamın askeri bir alt yapıdan gelmesinden dolayı bir bot var ve tek başıma bindim çocuğum rüzgar aldı dalga aldı ne aldıysa beni baya adalar açığına kadar sürükledi, ve o korku anlatılmaz, o fırtına türü bişeymiş beni tekneyle sahile getirdiler daha gelir gelmez biri üzeri gazete ile örtülmüş, bir subaymış o sürelerde oda boğulmuş ve ben gördeüm ve bana yetti halen su deniz havuz bana fazla gelir.

Bir ayrı ve bence çok önem taşıyan konudur, konuyu iyiki açtın diyebileceğim bir konu.

Sağlığını kaybetmek bir ölçü fakat ister istemez vucudmuzda şekil bozuklukları oluşuyor, örnenkelemek gerekir se skolyoz polio ve bn. gibi durumlar psiloılojik olarak ister istemez etikleniyor.

Sen büyük adadan bahsetmişsin ki çok iyi bilirim, bense şilede bir deneyimimde tüm gözlerin üzerimde olduğunu hissettiğim anda denizmi havuzmu benden uzak kalsın dedim halende deniz dendimi kıyısında çay kahve sohbet gibi eğlenilecek durumları düşünürüm.

burhanettinyasar1

Üye
Üye
Malisef Deniz, kum, Güneş canıma cankatar onlarsız yapamam bu yüzden Engellendim pesetmedim etmemde, malisef Türkiye deki Deniz turuzimi çok pahalı halen Avrupa normlarının çok gerisinde, Beş senedir Köye gidiyorum turus gibi inanılacak gibi deyil, okadar çok seviyorum ki tatilini bir deniz köyünde değerlendire bilmeyi şu engelli halimle adeta dua ediyor yalvarıyorum Allah,hıma yine biliyorum ki o herşeyin en güzelini bilen kanatları altında saklıyan.
Neydi günahımız, çok şey mi istiyoruz Engellilerin de girişimlerinde turizm faaliyetlerinde bir bakir gereçleri olsun, inanırmısınız pahalılık yüzünden her şey hırsızların, dolandırıcıların, rantcıların kontrolünde, buda canım ülkemi günden güne kötü duruma sokuyor, bende deniz kenarlarında rantlaşmış, markalaşmış üç beş kuruş para kazanacağız diye insan evladını hiçe sayan mafyaya karşıyım
Günün birinde rahatlıkla engelli hizmetleri turizime yansıyacak sende şahit olacaksın

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam septik,

Küçük yaşta yaşadığın deniz sevdasının başlamadan bitmiş olmasına üzüldüm ama olsun hayatta hiç bir şey için geç değildir. Olur da bir gün gerçekten deniz kenarında oturmak yerine o mavi suların içinde olmayı çok istersen mutlaka yüzme öğrenmelisin. Sakın çekinme insan hangi yaşta olursa olsun hayatta öğrenecek bir şeyleri vardır mutlaka. Olmaz deme, yapamam deme yeter ki iste :)

Denizi sadece uzaktan değil yakından da sevebilmen dileğimle...

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Ben düşlerimde yüzüyorum ki :)

Tekerlekli Sandalye