Engelsizlerin Engelli Haklarını İhlalleri

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Gölge etme bana, başka ihsan istemem senden!

Engelsizlerin kurduğu düzene ayak uydurmaya çalışmak, ben de varım görmüyor musun diyebilmek? Ben senin tüm ayrımcılığına rağmen , her şeye rağmen uyum sağlamaya çalıştıkça sen niye durmadan çelme takmaya çalışırsın ki ? Niye gölge edersin ki?

Ey engelsizler !

1-Toplu taşıma araçlarını sizler için yapılmasına rağmen kusura bakmayın ama bizler de kullanmak zorundayız: Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı da özür felan dilemek zorunda değiliz :) o meraklı bakışlarınızı çekin artık üzerimizden !

2- Yardıma ihtiyacımız olduğunda seve seve kabul ederiz isteğinizi ama kendimiz becerebildiğimizde de lütfen ısrar edici olmayın bu sadece bizi öfkelendirmeye yolaçar.

3-Ötekileştiren sizlersiniz bizi, oysa sizin bizlerden ayrıcalığınız yok ki bi üstünlüğünüz yok ki!

4-Aynı dünyanın insanlarıyız bizlerde :) Güneşimiz aynı, yıldızlarımız aynı lütfen bizi başka bir dünyanın çocuklarıymışız gibi görmekten vazgeçin!

5-Biz sizin ne adınızı ne de yaşamınızı merak etmiyoruz. Sizlerde ki bu merak niye! Hiç tanımadığınız bir insanla konuşmazken bir engelliyi gördüğünüzde onunla sohbet etme isteği ve merakı neden? Bu cesareti nereden buluyor sunuz?kendinizde!

6-Sevgi, şefkat duygularını hatırlatabiliriz belki sizlere ama asla acıma ve merhamet duygularını değil!

7-Benim asansörüme binmeyi, benim için yapılmış lavaboları kullanma hakkını kim verdi size? Onlar bizler için yapıldı ve sizlerin ihtiyacı yok ki...

8- Kendi aranızdaki yorumları bizim duymayacağımız şekilde yapın aslında yapmayın ama biliyorum vazgeçemezsiniz:)
'' vah! vah! ne kadar gençmiş'', '' vah! vah! ne kadar güzelmiş'' vb. Ey cahilim! Güzel, yakışıklı, genç olmak hasta olmamak, engelli olmamak için bir ayrıcalık değildir ki!

9- Karşınızdaki eğer özel bir anne ya da özel bir babaysa ki özel çocuğa sahip hiç kimsenin o sizlerle paylaşmadıkça sorularınızla , merakınızla bunaltmaya hakkınız yok sizin. Engelsizler! engelli beyinlerinize hakim olun lütfen!

10- Yapabilir misin? Becerebilir misin? Ne bu şimdi?
Engel benim kolumda, bacağımda, böbreğimde, kulağımda vs vs de. ama beynim sağlam, zekam yerinde, aklım çalışıyor ve emin ol senin yapabileceğinden bin kat iyisini yapabilirim: İşimi elimden almaya cüret etme artık!

11-Bizler için yapılmış kapıları kullanma, yerlerimizi işgal etme, bizler senin alanlarını kullanamıyoruz! Çek ellerini haklarımdan artık! Gölge etme bana, başka ihsan istemem senden !

Sevgili Gökkuşağım,

Benim yazacaklarım buraya sığmaz ama ben istiyorum ki sizlerde içinizi dökün ve bu yazıya eklemek istediğiniz maddeler varsa yazın lütfen...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başlığı görünce yazasım geldi. :) Daha bir hafta önce Bayburt'ta akülü sandalyemle kaldırımda gezerken hani o kaldırımlarda rampalarda olurya, bir rampa, iki rampa üçüncü rampaya geldim inecem hopppp bir araba rampanın önüne park etmiş. Sap gibi ortada kaldım tabi. Önümde iki secenek vardı. Ya geri dönüp trafiğin içine girecem yada polisi arayıp şikayet edeceğim. Daha öncede bu türden tatsız durumlarla çok karşılaşmış çoğunluğunda polisle uğraşmak yerine trafiğin içine dalmayı tercih etmiştim. Bu sefer öyle yapmadım. Trafik polisini arayıp durumu anlatarak aracı park ettiği yerden kaldırmalarını istedim. Çok beklemeden polis geldi araca cezayı yazdı ve bulunduğu yerden çektirdi. Tabi bu durum bi hak ihlali. O aracı oraya park etmeye hakkı olmadığı gibi beni polisi aramak zorunda bırakmayada hakkı yok kimsenin. Bu anlattığım olay günlük yaşamda yaşadığımız/karşılaştığımız en ufak örneklerden biri. Daha yüzlercesi ve daha ağırları sıralanabilir.

Yine bir gün 3-5 kişilik bi grup yolda birazda alel acele gidiyoruz. Karşıdan 60-70 yaşlarında yarım metre sakalıyla bir hacı geliyor. Tam yanından geçerken elini tokalaşmak için bana uzatıp "geçmiş olsun fen ne diyor" demezmi. :) :) Onun tabiriyle "fen ne diyor" sözü, hastalığıma tıp ne diyor anlamına geliyor. Zaten acelemiz var. Yaşlı amcaya döndüm, "yahu hacım bırak şimdi feni meni işimiz var gitmek zorundayım" deyip hızlıca uzaklaştım.

Daha buna benzer komik ve düşündürücü binlerce olay. Engellilerin toplumdan beklentisi çokta zor şeyler değil. Bizlere uzaydan gelmiş muamelesi yapmayın, devlet nasıl (bildik manada normal insanlara) hizmet götürüyorsa (onların rahat yürümesi için kaldıım yapıyorsa o kaldırıma bizim içinde rampa yapsın, nasıl normal insanlara toplu taşıma araçları tahsis ediliyorsa o araçlara bizlerinde binebilmesi için gerekli donamın yapılsın) bizlerede aynı hizmeti yapsın istiyoruz.

B

Belgin

Guest
merhabalar, bende engelli annesiyim.benim kızım 14 yaşında reet sendromu.hem bedensel hem zihinsel engelli.kızım anlamıyor fakat ben engelleri aynı sizin gibi yaşıyorum.bizler hepimiz özel insanlarız.engellerimize daha fazla engel koymalarına rağmen biz onlardan daha mücadeleciyiz.bizleri ötekileştiriyorlar fakat biz aynı davranışları sergilemiyoruz.sevgilerimle.

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşlar içimize girmek istiyorlar çünki içlerinden neler düşünürlerse düşünsünler aslında kalben bizlere gıpta ile bakıyorlar. Bizler o kadar çok mücadele vermişiz ki onların böyle mücadeleler için güçleri yok ben cümlelerime onlar diyerek başlasamda esas mücadelemiz ayrımcılığı ortadan kaldırmak ancak bu konuda o kadar muzdaribiz ki yaşadıklarımız satırlarımızda olsa bile bizleri ayrımcılığa sürüklüyor ne yazık ki... Okula gidiyoruz arkadaşlarımız, veliler, öğretmenler, idareciler istemiyor. İşe başlıyoruz mesai arkadaşlarımız patronlarımız istemiyor. Sosyal hayata adım atıyoruz komşularımız, mahalleli bizleri istemiyor. Bunlar çok geneli yansıtmasa da istisnalar kaideleri bozmaz. Bizler de varız demek için diğerlerinden kat be kat efor sarf ediyoruz ama ağzımızla kuş tutsak da nafile bu sefer de diğer insanlar bizleri kıskanıyorlar bak bu ne kadar çalışıyor sakat haliyle yerime geçer diye tekmeyi savuruyor. Diğer insanlar grup kurup bizleri yargılıyorlar ama hepside Pollyna sözde ama zerre kadar iyilik yapmaktan ise köşe bucak kaçıyorlar yani üstümüzden iyi insanlar rolleriyle prim yapıyorlar. Hepsi iki yüzlü davranıyorlar sonra yapılan anketlere katılıp engelli komşu, arkadaş istemeyiz diye arkadan bangır bangır bağırıyorlar. Oturdukları yerden bizim maaşlarımızı hesaplıyorlar ve bu maaşlara bizleri layık görmüyorlar bize verilen hakları gasp ediyorlar özürlü asansörlerini bile sağlıklı insanlar kullanıyorlar otobüslerin ön sıralarını işgal ediyorlar özürlülere öncelik dediğinde bön bön yüzüne bakıyorlar. Arkadaş olmak istiyorlar az yüz bulduklarında ise öncelikle seni harcıyorlar ay sen ne kadar duygusalsın diyerek rencide etmeye kalkıyorlar. Engelli tatillerinde işyerine gitmediğinde en ufak kademedeki bile senden izahat bekliyor. Mimari engel diyorsun bunların sorunları bitmez diyorlar. Bence bu engellilerle ilgili değil kişinin karekteriyle ilgili ve maalesef dedikodu, haset ve fesat toplumumuzu veba gibi sarmış durumda...
Bu anlamda gerçek engelli kim?...

Tekerlekli Sandalye