ENSEV, engelli çocuk sahibi aileler için umut kaynağı oldu

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Fiziksel engelli çocukların fonksiyon kayıplarını sağlık ve eğitim alanındaki çalışmalar ile ortadan kaldırmayı hedefleyen Fiziksel Engelli Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (ENSEV), engelli çocuk sahibi aileler için umut kaynağı oldu.

ENSEV Genel Merkezi'nde çocuklar, pediatrik rehabilitasyon, beyin hasarı, SP ve omurga kas hastalıkları konusunda tedavi edilerek hayatlarına normal bir birey olarak devam edebiliyorlar. ENSEV Vakfı'nın Monec Otel'de yapılan kaynaşma ve tanıtım toplantısına engelli çocuklar ve ailelerinin yanı sıra CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcıları Şenol Balaban ve Erhan Aras, Başkanvekili Başar Bal ve Devlet eski Bakanı İbrahim Tez katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Başkan Yaşar, Türk Milleti'nin kültüründe engellileri "birey" olarak görmek yerine "acıma" duygusunun egemen olduğunu söyledi. Yaşar, "Çoğu zaman engelli vatandaşlarımız, acınarak bakılmış, görmezlikten gelinmiş ya da çeşitli çıkar gruplarına alet olmuşlardır. Ancak günümüzde engellilerin de eşit yurttaş oldukları, engellerin hayattan kopma anlamına gelmediği görüşü ağırlık kazanmıştır. Bu çok sevindirici bir gelişmedir" dedi.

Yaşar engelli vatandaşların önündeki engelleri ortadan kaldırmanın yerel ve genel idarenin sorumluluğu olduğunu bu nedenle Yenimahalle Belediyesi olarak önemli işlere imza attıklarını söyledi. Yaşar, "Biz de Yenimahalle Belediyesi olarak önce kendi kapımızın önünü süpürelim istedik. Çok önemli çalışmalar yaptık. Yapmaya devam ediyoruz. Kutsal olduğu kadar onurlu bir hizmet yürütecek olan ENSEV'e de her konuda destek olmaya hazırız" diye konuştu.

ENSEV Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Birol Balaban da fiziksel engellerin doğru zamanda doğru müdahale ile ortadan kalkabileceğini ve çocukların bu tedavilerin ardından kimseye bağımlı olmadan hayatlarını sürdürebileceklerini söyledi. Balaban, "Bu çocuklarımıza doğru zamanda doğru müdahalede bulunduğumuzda fonksiyon kayıplarını azaltabiliriz. İlgilenilmediğinde hayat boyu birilerine bağımlı olarak yaşayan bu insanlarımız için sonradan kampanyalar düzenlemek yerine onları hayata kazandırmayı amaçlamalıyız. Kaybedecek tek bir çocuğumuz yok" dedi.

Tekerlekli Sandalye