Epilepsi ile yaşamak....

wrecker

Üye
Üye
Epilepsi, meşhur adıyla Sara. Beyinde meydana gelen kısa süreli bilinç kaybı. Yaklaşık olarak 9 yıldır bu hastalıkla yaşıyorum. İlk olarak 2008 yılında üniversite de iken sabahlara kadar ders çalışma, uykusuzluk ve strese bağlı olarak rahatsızlandım. Akabinde de sürekli ve sık sık nöbetler geçiren bir insan oldum. Normal rahatsızlıklarda 3-4 ayda bir kez nöbetler olurken, ben ayda 3-4 kez nöbet geçiriyordum. En zor olanı da neydi biliyor musunuz? Rahatsızlığınızı siz kabullenmiş olsanız da, insanların sizin rahatsız olduğunuzu kabul edememesiydi. Nöbetlerim sırasında bilinçsiz, istem dışı hareketler yapıyor olmanız, insanların gözünde boştu. Bu nedenle ilk kez bir mahkeme tecrübesi dahi yaşadım. Otobüsle yolculuk yaparken kaç kez, bir kaç durak öteden, yürüyerek ya da geri dönüş otobüsüne bindiğimin sayısını bilmiyorum. Bilinçsiz bir şekilde farklı duraklar da inip, istemsiz bir şekilde beklediğimi, hareketler yaptığımı, bayıldığımı bilmiyorum. Benim hiç unutamadığım şey, epilepsi rahatsızlığımın bir dönemde depresyonla birleşip, depresif krizler geçirmeme neden olmasıydı. Annemin ve ablamın çaresiz, ağlayan gözlerle bana baktığı, doktorların ve diğer hastane çalışanlarının ben kendi kendimi döverken sadece izlebildiği o günü hiç unutmuyorum. Bunları yazmak için elim tuşa basıyor, ama yüreğim kan ağlıyor. Şimdi de biraz iyi şeyleri konuşalım.....

10 Haziran 2013. Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde ameliyat oldum. O günden sonra düzenli kontrollerle ilaçlarımı da azalttım. 4 senedir de hiç nöbet geçirmedim. İlaçlarımı içmeye devam ediyorum ama artık herhangi bir rahatsızlığım kalmadı çok şükür. Artık hayatta yaşamak istediğim herşeyi yaşayabiliyorum. Şu anda nişanlıyım, inşallah ileri de düğünüm de olacak. Hayat herşeyi ile güzel. Sabır herşeyin ilacı, bize yardım eden Allah'tır. Herşeyimiz ile ondan yardım istersek eminim ki olacaktır. Ameliyatım ile ilgili yaşadığım anı da en büyük göstergesidir. Onu da daha sonra yazarım artık. Herkese iyi, huzurlu, sağlıklı günler dilerim. Herşey gönlünüzce olsun.

h_k_yavuz

Üye
Üye
Merhaba arkadaşım. Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Ben de bu hastalık olduğunu 2010 yılında öğrendim. Daha öncesinde de nöbet geçiriyormuşum ama beni inandıramadılar. O günden bu yana gitmedik doktor, denemedik ilaç bırakmadık.
Şu anda günde 6 çeşit ve 13 adet ilaç alıyorum ama nafile. Hala nöbet geçiriyorum. Doktor bir ilaç ekliyor, biraz faydasını görür gibi oluyoruz ama tekrar nöbet geliyor. Şu anda kullandığım ilaçlar; Tegretol 400 mg günde 3 adet; Excegran 100 mg günde 3 adet; Benvida 100 mg günde 3 adet; depakin chrono bt 500 mg günde 2 adet (3 dü, doktor çok titriyorsun 2 yapalım dedi.); Rivotril 2 mg günde 1 adet; Lustral 50 mg günde 1 adet..
Bunları kullanmama rağmen nöbet devam edince doktor ilaçlardan benden ve ümidi kesti. Açıkçası bende kestim ümidi. Artık işin cerrahi yönüne bakalım dedi. Gazi Tıp dan bir doktor adı verdi. O da emekli olmuş. Sizi mim ameliyat etti. Adı nedir. Ama beyin ameliyatı ne biliyim korkutuyor insanı.
Zaten 2 sene önce Rektum kanserinden ameliyat oldum. Onun etkisinden kurtulamadım daha.
O değilde Eşim ve Çocuklarıma üzülüyorum. hep benimle uğraştılar.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Öncelikle çok büyük geçmiş olsun. Hayatta insanın ailesi neden var? Onları üzmemek adına kendinizi üzmeye devam ederseniz sonucunda onlar daha çok üzülmez mi? Onlar hasta olsaydı eminim siz kahrolurdunuz :( Ne olursa olsun ailenizle paylaşın, acılarınız, korkularınız, endişeleriniz azalsın. Psikolojik olarak çökmemek için insan en çok ailem dediği insanlardan ilgi bekliyor.

Allah yar ve yardımcınız olsun dileklerimle..

h_k_yavuz

Üye
Üye
Selam,

Öncelikle çok büyük geçmiş olsun. Hayatta insanın ailesi neden var? Onları üzmemek adına kendinizi üzmeye devam ederseniz sonucunda onlar daha çok üzülmez mi? Onlar hasta olsaydı eminim siz kahrolurdunuz :( Ne olursa olsun ailenizle paylaşın, acılarınız, korkularınız, endişeleriniz azalsın. Psikolojik olarak çökmemek için insan en çok ailem dediği insanlardan ilgi bekliyor.

Allah yar ve yardımcınız olsun dileklerimle..

Teşekkür ederim hocam. Ama zor işte. Daha iyi bir doktora gidebilmek için eşim işe bile girdi şu an da. Ben memurum. Devlet veya üniversite hastanelerinde bu tedavi çok zor olacak. Olacak sa bile illaki hocalara ne kadar ücret verilir onu da bilmiyorum. Gazi tıp dan emekli bir hoca bulduk. Sadece muayenesi 550 tl . tetkikleri nerde ve kaça yapar bilmiyorum. Memleketimde bu iş olmuyor. İlaçlar fayda etmiyor. Açıkçası kafam allak bullak....

Murteza

Üye
Üye
2 yıl geçmiş aradan ama, belki denemek isteyen olabilir, kanamasız, kırıksız kafa travmasının 5 dakika sonrası 20 yaşındaki erkekte başlayan kompleks parsiyel nöbetler, 20 gün uygulanan bir kür ardından kesildi, 6 aydır da yok çok şükür.

1 yıl süre içinde; Keppra, sonrasında Depakin, daha sonra da Tegretol'a geçildi, ortalama 10 günde bir nöbet oluyordu ilaca rağmen.

Rüyaya yatma ile gelen bilgi ile yapıldı kür.

20 gün uygulandı.

- İştaha göre, günde 3 veya 4 öğün, yemek öncesi, yarı yarıya bal-hakiki tereyeğ karışımı, 1 tatlı kaşığı yenecek,
- Yemek olarak da yarım ithal uskumru ızgara yenecek. Ekmek kullanıldı, salata da yendi.
Başka yemekler yenmemeye çalışıldı. Dışarısı için ekmek arası uskumru ızgara yapıldı.

Derin dondurucuda yeterli yeri olana, balıkçılarda kutusunda 60 kadar olarak dondurulmuş satılıyor ithal uskumru.

Belki iyileşeceği vardı, belki bu kür iyi geldi bilemiyoruz.
Belki her epilepsi türüne iyi gelmez.

Kür bittikten sonra, rüyada, hasta 2 ayrı kişi olarak görüldü ve bir tanesi "Ben perde arkasındayım" dedi.
Yani, tekrar ortaya çıkabilir. Ama, ne kadar sürede yeniden yapmak gerekir kür, şu an için bilemiyoruz.

https://www.epilepsy.com/connect/fo...seizure-control-miracle-treatment-my-daughter
linkinde de, yağlı balığın nöbetleri azaltmada etkili olduğu iddia ediliyor.

kartalreis

Üye
Üye
Allah şifa versim

kardeşlerim

Tekerlekli Sandalye