Epilepsi Nöbetlerinde İlk Yardım Hakkında Bilgiler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir merkezi sinir sistem hastalığı olan EPİLEPSİ

Bilindiği gibi geçirilen nöbetler epilepsi hastalarının sıkıntılı anlar geçirmesine neden olmaktadır. Bilinçsizce yapılan ilk yardım girişimleri hastaya faydadan çok zarar vereceğinin altını çizerek bu konuda dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle paylaşacağız.
Epilepsi nöbetinde ilk yardım,Epilepsi nöbetinde acil yardım,Epilepsi nöbetinde dikkat edilmesi gerekenler ve dahası yazımız içeriğinde mevcuttur.

Sara.jpg

Tüm yönleri ile Epilepsi Nöbetinde İlk Yardım

Epilepsi (sara hastalığı) nedir?

Sara hastalığı, merkezi sinir sisteminin hasarı sonucu meydana gelen kronik bir hastalıktır. Epilepsi, beyindeki sinir hücrelerinin artmış uyarılabilirliğinden kaynaklanan klinik bir durumdur. Epilepsi nöbeti gri maddedeki artmış hızlı ve lokal elektriksel boşalımlardan köken alır. Hastalık, sara nöbetleri olarak adlandırılan ataklar veya nöbetler ile karakterize bir hastalıktır. Sara nöbetleri her hastada farklı zamanlarda gelişir. Epilepsi nöbetlerinin nasıl geliştiği ve geliştiği anda nasıl bir ilk yardım uygulanması gerektiği çok önemlidir.

Epilepsi (sara hastalığı) belirtileri

Epilepsi krizi geçirmekte olan hastada normalde olmayan koku ya da tatların algılanması, herhangi bir adalede hafif kasılmaların oluşması gibi ön kriz belirtisi olarak da adlandırılan bazı belirtiler görülebilir.

Epilepsi nöbetleri sırasında hasta bazen bağırır ve şiddetli ve ani bilinç kaybı ile yere yığılır.
Hastada yoğun ve genel adale kasılmaları, 10-20 saniye kadar nefes kesilmesi, dudaklarda ve yüzde morarma görülebilir.
Hasta kasılma sonrası gevşemeye başlar ve çırpınma, sarsılma olur. Hastanın çenesi kilitlenir,
Hastada sesli nefes alma, aşırı tükürük salgısı nedeni ile ağızdan köpüklü sıvı gelmesi ve altına kaçırma gibi belirtiler de görülebilir.
Nöbetler sırasında aşırı kontrolsüz hareketler nedeni ile hasta dilini, dudaklarını ısarabilir ve buna bağlı olarak ağzında kan görülebilir ve başını yere çarpıp yaralanabilir.
Nöbetin son aşamasında hasta uyanır ve şaşkındır. Hasta epilepsi krizinin son aşamasında olup bitenden habersiz, uykulu halde ve neler olduğunu hatırlamaz durumdadır.

Epilepsi nöbetlerinde ilk yardım yöntemleri

Öncelikle epilepsi krizi geçiren hastanın bulunduğu ortamın güvenliği sağlanır.
Hastaya müdahale edilmez ve nöbetin geçmesi veya nöbet süresinin bitmesi beklenir.
Hasta bağlanmaz, sıkı bir şekilde tutulmaz ve kilitlenen çenesi açılmaya çalışılmaz.
Hastaya herhangi bir yiyecek veya içecek verilmez, bir madde koklatılmaz.
Hastanın yaralanmaması için dikkat edilir ve etrafında hastaya zarar verebilecek eşya ve malzemeler uzaklaştırılır.
Hastanın kasılmalardan dolayı başını yere vurarak yaralanmaması için başının altına yumuşak bir şey ya da imkan varsa yastık yerleştirilir.
Hastanın sıkan giysileri gevşetilir.
Hastanın kusma ihtimaline karşı tedbir alınır.
Hastanın yaşam bulguları değerlendirilir, bilinci kapalı ve solunumu varsa hastaya koma pozisyonu verilir.

Epilepsi krizi geçiren hastayı gördüğümüzde nelere dikkat etmeliyiz?

Sara nöbeti geçiren bir kişinin yanındaki kişi veya kişiler öncelikle sakin olmalıdır.
Hastanın hareketlerini engellemeye ya da durdurmaya çalışmak doğru değildir.
Hastanın nöbet geçirdiği esnada yakınında olan ve hastayı yaralama tehlikesi olan eşyaları hastadan uzaklaştırmak gerekir.
Kesinlikle hastanın ağzına herhangi bir şey sokmaya ve vermeye, dişlerini sıkıyor ise açamaya, su vermeye çalışılmamalıdır.
Hastanın çenesi ile ilgili zorlayıcı bir şey yapılmamalıdır.
Nöbet geçirme esnasında hastaya ilaç verilmez ve nöbetin geçmesine yönelik bir şeyler yapılmaz.
Epilepsi krizi olduğu bilinen hastaya yapay solunum ya da kalp masajı yapmaya gerek yoktur.
Hastanın üzerinde epilepsi hastası olduğuna dair ve bunu gören kişilerin neler yapması gerektiği konusunda bilgi veren bir karne olup olmadığına bakılmalı ve nöbetin bitmesi beklenmelidir.
Bilinmelidir ki, genellikle nöbet sonrasında hasta yorgun ve ne yaptığını bilmez duruma gelir. Bu nedenle bu durumu gören kişi veya kişiler sakin ve güven verici olmalı, hastanın açık bir cama ya da benzeri tehlikeli yönlere doğru gitmesini mümkün olduğunca yumuşak bir davranış ile engellemeye çalışmalıdır.
Nöbeti gören kişi ya da kişilerin nöbet hakkında doktora ve hastaya vereceği bilgi önemlidir. Bu yüzden o anı unutmamak gerekir.

Epilepsi nöbetlerinde acil yardım neden istenir

Hasta suda yüzerken nöbet geçirdiğinde hastanın neden nöbet geçirdiği bilinmiyor ise acil yardım istenmelidir.
Hasta nöbet geçirdiği esnada yaralanmış ise acil yardım istenmelidir.
Hasta hamile ya da şeker hastası ise acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbetinin süresi 5 dakikadan daha uzun sürüyorsa acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbeti esnasında ikinci nöbet ilk nöbet bittikten hemen sonra başlar ise acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbetleri sırasında kasılmaların bitmesine rağmen hastanın bilinci hala açılmaz ise acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbeti esnasında hasta nefes almada güçlük çekiyor ise acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbeti geçiren hastada kardiyolojik bir durum söz konusu ise acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbeti geçiren hastada şuur açılmadan tekrar tekrar nöbet geçirmesi söz konusu ise acil yardım istenmelidir.
Epilepsi nöbeti sırasında hastada 10 dakikadan fazla süren bilinç kaybı var ise acil yardım istenmelidir.
Nöbet geçiren kişi daha önce hiç nöbet geçirmemiş ise acil ambulans çağırmak gerekir.

Tekerlekli Sandalye