Ergenlik döneminde iletişim sorunu?

• Konuyu başlatan simurg19
  • Başlangıç tarihi
S

simurg19

Guest
kızım 14 yaşına girdi benimle anlaşamaz duruma geldi babasıyla iletişim çok iyi benimlede önceden çok iyiydi fakat ergenlik döneminden olsa gerek şimdi benimle anlaşamıyor birde içine kapanık oldu ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhaba,
Aslında ergenlik dönemi hepimizin yaşadığı ama yaşamın akışı unuttuğumuz bir süreç. Şimdi kızınızın davranışlarını bir kısmını muhtemelen sizde ergenlik döneminde sergilemişsinizdir. Bu dönem bir anlamda bireyin kendi bağımsızlığını arama dönemidir. Ergenlikte kişi kendine özel bir dünya kurmak ister. Çocuklukta olduğu gibi herşeyi aileyle paylaşmaz. Ve tabi kimlik arayışı. Çocukluktan genç kızlığa geçişte yaşaan travma. Kimi bu travmayı çok hafif geçirir kimi şiddetli. Bunda etkili olan ise ailenin ergene olan tutum ve davranışlarıdır. Çocuğunuzun artık eskisinden farklı ve kendine özgü birey olduğunu kabul edip iletişim kurma tarzınızıda değiştirmelisiniz.
Yani eleştirel değil anlamaya çalışarak yaklaşmalısınız. Hele hele çocuğun özel eşyalarını (cep telefonu, bilgisayar vs ) kesinlikle karıştırmayın. Ona bir anne olarak değilde bir arkadaş şeklinde yaklaşmanız her iki taraf içinde daha sağlıklı olacaktır. Benim nacizane tavsiyelerim bu yönde.

S

simurg19

Guest
teşekkürler bende aynen sizin dediğiniz gibi arkadaş olalım kızım seninle deyip öyle yaklaşıyorum ama bilemiyorum özel eşyalarına kesinlikle karışmıyoruz o konuda özgür üzerine gitmiyorum ama asabi oldu kendiside söylüyor anne bende bazen kendimi tanıyamıyorum diye kendiside farkında değiştiğinin.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Zaman içerisinde düzelecektir. İçinde bulunduğu durumun normal bi süreç olduğunu ona anlatınız ve yine dediğim gibi arkadaş gibi yaklaşınız.

S

simurg19

Guest
çok sağolun cevap için dediğiniz gibi sabırla bekliyeyim arkadaş olmaya çalışayım .

murat tekin

Üye
Üye
teşekkürler bende aynen sizin dediğiniz gibi arkadaş olalım kızım seninle deyip öyle yaklaşıyorum ama bilemiyorum özel eşyalarına kesinlikle karışmıyoruz o konuda özgür üzerine gitmiyorum ama asabi oldu kendiside söylüyor anne bende bazen kendimi tanıyamıyorum diye kendiside farkında değiştiğinin.

arkadaş olalım seninle demekle çocuğu kendinize yaklaştıramazsınız.bunu davranışlarınızla hissettireceksiniz.

S

simurg19

Guest
evet haklı ola bilirsiniz ama ben davranışlarımla hislerimle yaklaşıyorum kızıma çünkü bu zamana kadar öyleydi yaş 14 de girince değişti benimle zıt olup babayla daha yakın oldu mesala alışverişe gittiğimiz zaman ben şu güzelmi kızım bakarmısın dediğimde bana hayır diyor aynı şeyi baba gösterdiği zaman olumlu cevap verip bakıyor benim bocaladığım niye böyle olduğu bu zamana kadar böyle değildi ergenlikten kaynaklandığını biliyorum fakat nasıl ne yapmam gerektiğini bilemediğim için buraya yazıp belki yardımcı birileri olur diye paylaşmak istedim ben kızıma iyi bir anne olduğumu hissediyorum kendimce

Tekerlekli Sandalye