Erkekler mobbingten daha fazla şikayetçi !!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Alo 170'e iki yılda 6 bine yakın mobbing başvurusu yapıldı. En fazla müracaatı özel sektörde çalışan erkekler oluşturdu.

Bakanlık tarafından hazırlanan "Mobbing Bilgilendirme Rehberi"nde, çalışanlara, İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi Genelgesi kapsamında Alo-170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla yardım ve destek sağlandığı belirtildi.

Bu kapsamda 2011-2013 yıllarında merkeze 6 bine yakın iş yerinden psikolojik taciz başvurusu yapıldığı bildirilirken, en fazla müracaat ise yüzde 67 ile özel sektörden geldi. Özel sektörden başvuranların yüzde 58’ini erkekler oluşturdu. Kamu sektöründeki başvuru oranı yüzde 33 olurken, kadın ve erkeklerin başvuru oranı eşit seviyede kaldı.

fft2mm2804399.jpg

EN FAZLA BAŞVURU ÖZEL SEKTÖRDEN GELDİ

Başvuranlara ilişkin bilgilerin de yer aldığı rehberde, özel sektörde çalışan ancak alan belirtmeyen bin 270, sanayi alanında çalışan 700, mağaza, restoran, market gibi kuruluşlarda çalışan 411 kişi merkezden destek aldı. Özel sağlık kuruluşlarından 219, turizm İşletmelerinden 189, banka çalışanı 118 kişi de başvuruda bulundu.

Kamuda ise kuruluş belirtmeyen 679, hastanelerde çalışan 325, Milli Eğitim Bakanlığında 268, üniversitelerde 141, Türk Silahlı Kuvvetlerinden 84, Emniyet Genel Müdürlüğünden de 52 kişi destek istedi.

BAŞVURULARIN ÇOĞUNLUĞUNU 29-33 YAŞ ARALIĞINDAKİLER OLUŞTURDU

Hem özel hem de kamu sektöründe en fazla başvuru 29 ila 33 yaş aralığındakilerden geldi. Bu gruptakiler başvuruların yüzde 25-28’ini, 40 yaş sonrasındakiler de yüzde 2-10’unu oluşturdu.

Kamuda çalışan ve Alo 170’e başvuranların yüzde 40’ı lisans, yüzde 25’i yüksek lisans, yüzde 22’si ise lise mezunu. Özel sektörde başvuranların da yüzde 37’si lise, yüzde 29’u ise ilköğretim mezunu.

İSTİFAYA ZORLAMA İLK SIRADA !!!

Başvurular, şikayet konusuna göre sıralandığında, istifaya zorlama yüzde 20 ile ilk sırada yer aldı. Kötü muamele ve hakarete ilişkin şikayetlerin oranı ise yüzde 14 düzeyinde gerçekleşirken, görev yeri değişikliği ve ayrımcılık şikayetleri yüzde 11 civarında oldu. İftira, cinsel taciz ve fiziksel şiddetin oranlarıysa yüzde 1 ila 3 arasında değişiyor.

'AMİRİMDEN ŞİKAYETÇİYİM'

ALO 174’e mobbing başvurusu yapanların yüzde 86,72’sinin şikayeti amiriyle ilgili. Hem amiri hem de iş arkadaşlarından şikayetçi olanların oranı yüzde 6,7, sadece iş arkadaşından şikayetçi olanların oranı ise yüzde 6 olurken, çok düşük bir kesim de astını şikayet etti.

AA

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör

*SGK Başkanı: Ben de mobbinge uğradım !!!

SGK Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelen Gökalp, Türkiye'de mobbingin ispatı konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu söyledi.

Mobbingin engellenmesi için caydırıcılığa ihtiyaç olduğunu, kurumlar ve sektörlerde mobbing ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Gökalp, bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla geçen ay SGK çalışanlarına yönelik "Mobbingle Mücadele Paneli" düzenlediklerini hatırlattı.

Mobbing ile Mücadele Komisyonu'na geçen yıl 101, bu yıl ise 5 olmak üzere toplam 106 başvuru yapıldığını bildiren Gökalp, ilgili komisyonun 2012'de 7, 2013'de 4 toplantı yaparak, başvuruları değerlendirdiğini kaydetti.

Gökalp, ALO 170 verilerine göre, 19 Mart 2011 ile 31 Mayıs 2013 tarihleri arasında toplam 6 bin 857 mobbing başvurusu yapıldığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bunların 4 bin 667'si özel sektör çalışanlarından ve 2 bin 190'nı ise kamu sektörü çalışanlarından geldi. Mobbing başvurularının sektörel dağılımına bakıldığında ise kamu sektöründe ilk 3 sırayı yüzde 33,8 kurum belirtmeden destek alanlar, yüzde 16,7 hastaneler ve yüzde 13 ise Milli Eğitim Bakanlığının aldığını görüyoruz. Özel sektörde ise yüzde 31,3'ü sektör belirtmeden destek alanlar, yüzde 19'u sanayi sektörü ve yüzde 10,4'ü de mağaza, restoran ve market sektörleri takip etti. Başvurulardaki cinsiyet dağılımına bakıldığında ise başvuruların yüzde 55'i erkekler, yüzde 45'i ise kadınlardan geldi."

-Mobbing uygulayanların yüzde 74,05 erkek, yüzde 25,95'i kadın

ALO 170'i arayan kadınların yüzde 28,37'sinin 29-33 yaş aralığında olduğunu belirten Gökalp, erkeklerin yüzde 26'sının 29-33 ve yüzde 25'inin de 34-38 yaş aralığında olduğunu dile getirdi. Gökalp, şöyle konuştu:

"Mobbing ile ilgili kamu sektöründe en çok yüzde 38,62 ile lisans mezunları, özel sektörde ise en çok yüzde 36,38 ile lise mezunları başvurdu. Mobbing başvurusunda bulunan vatandaşların şikayet dağılımının ise yaklaşık yüzde 50'sinin istifaya zorlama, hakaret ve kötü muameleye maruz kalma konuları oluşturdu. Şikayet edilen kişinin cinsiyeti yüzde 74,05 erkek, yüzde 25,95 kadın. Mobbing başvurusunda bulunanların yüzde 69,83'ü amirinden şikayetçi oldu. Mobbing başvurusunda bulunanların da yüzde 75'i kendisine bir kişinin, yüzde 25'i bir grubun mobbing yaptığı yönünde şikayetçi oldu. Aynı zamanda mobbinge maruz kalınan yoğun süre ise en çok 1-3 yıl aralığında yüzde 29,92, en uzun mobbing süresi ise 3 yıl üstü ile yüzde 9,18 oldu."

Gökalp, geçmiş dönemlerde kendisinin de iş hayatında mobbinge maruz kaldığını ve bu durumu ailesinin ve yakın dostlarının desteğiyle atlattığını dile getirdi.

-"Yakın zamanda olacak bir şey değil"

Doğum izninin 6 aya çıkmasıyla ilgili duruma ilişkin de Gökalp, "Kadın istihdamının arttırılması ile ilgili çalışıyoruz. Çok uzun sürelere karşıyız. '6 ay olabilir' diye düşünüyoruz ama kesinleşen bir durum yok" dedi.

Gökalp, emekli maaşlarının yeniden hesaplanmasıyla ilgili bir soru üzerine, basında 10. Kalkınma Planı'nda birtakım düzenlemeler olduğuna ilişkin haberler yayınlandığını ancak bunun yakın zamanda gerçekleşemeyeceğini söyledi. Gökalp, "Hemen sonuçlanacak yeni bir yasa hazırlığımız yok. Bu amaçla kurulmuş, attığımız adımın maliyetine ilişkin çalışmalar yapan bir birimimiz zaten var. Ama bunun yapılıyor olması, hemen düzenlenecek yasal bir değişikliğin yapılması demek değil" ifadelerini kullandı.

-"G1'den olanların 886 bin 237'si, 39 lirayı ödeyemiyor"

Herkesin Genel Sağlık Sigortalı (GSS) olmasının önemine işaret eden Gökalp, GSS ile ilgili zorunluluğun belli sıkıntılar getirdiğini de dile getirdi. Gökalp, şöyle konuştu:

"Yeşil kartlıların bir üst grubu, primlerini yatıramıyor. Yeşil kart sayısını niye azaltamadığımızın, gerçekten hak eden yeşil kartlıların olduğunun bir diğer açıdan kanıtıdır. 7 milyon 795 bin 495 yeşil kartlı kişi var. G1'den olanların 886 bin 237'si,39 lirayı ödeyemiyor. G2'de 117 lira ödemesi gereken 3 milyon 148 bin 957 kişi var. G3'de ise 66 bin 141 kişinin 234 lira ödemesi gerekiyor. Bu konudaki reformdan sonra ortalama yüzde 12 civarında bir düşüş oldu. G1 ve G2'de ortalama yüzde 40 civarında da primini yatıramayan kişi var."

-"Kızım gerçekten çalışıyor"

Gökalp, kızının sigortalılığıyla ilgili bazı gazetelerde çıkan haberlere de değindi. Üst düzey ve kamuda yüksek maaş alan bir yöneticinin çocuğunun, hem annesine hem de okul giderlerine katkıda bulunabilmek için çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Ben o dönemde zaten yeni başlamıştım o kuruma. Sosyal Yardımlardan, Sosyal Güvenlik'e geçmiş bir kişiydim. Yani sigortalılık açısından neyin, ne zaman yapıldığında, neyin ne olur açısından zaten çok fazla bir bilgiye sahip değildim. Benim kızım 16 yaşın üzerindeydi. Ondan daha küçük de benim bir çocuğum var. Sadece kızım sigortalı. Bunun üzerine zaten mobbing konusunda meraklı olan kesimler, doğal olarak 'İşte bulduk gibisinden' teftiş noktasına da gitti. Bütün yapılanların sonucunda da görüldü ki evet benim kızım gerçekten çalışıyordu. Sahte bir sigortalılık söz konusu değil. Yeniden sigortalılık bilgilerinin detayına dönülüp bakılmış olsaydı, benim kızımın hala üniversite hayatında da part-time çalışmaya ve sigortalılığının da devam ettiğini de görmüş olacaklardı."

Tekerlekli Sandalye