Erken emekli mi, normal emekli mi olayım?

albaysusi

SMS Activated
Merhaba arkadaşlar sizin fikirlerinizi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.19.01.1968 doğumluyum 1983 te çıraklık eğitimine başladım ilk sigorta başlangıç tarihi üç yıl sonra ilk primim yattı 01.08.1986.Şu an 2951 ssk 540 gün askerlik 681 gün bagkurum var.Eylül 2014 de %59 hastahane raporum var.29Eylülde vergi indirime başvurdum.Şimdi sorum şu vergi indirimim onaylanırsa erken emekli mi olayım yoksa 3yıl bekleyip normal emekli mi olayım.Normal emekli tarihim 27.11.2017 sizlerin fikirlerini bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Kesinlikle kademeli engelli emekliliğinden yararlanıp erken emekli olmalısınız. Engelli erken emekliliği dediğimizde emeklilik süresi daha kısa olduğundan alınacak emekli maaşınında daha az olacağı zannediliyor. Oysa durum hiçte öyle değil. Arada çok ama çok az bir fark fark. Engelli emekliliğinde ABO (Aylık Bağlama Oranı) hesaplanırken kişi 3600 günde emekli olsa bile ABO 3600 gün üzerinden değil 5400 gün üzerinden hesaplanır. Daha fazla detay için şuraya göz atabilirsiniz. http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-emeklilik-hesaplamasi-nasil-yapilir-24213/

Teşekürler halil bey bir şey daha sorabilirmiyim Askerlik borçlanmasını yatırsam maaşa faydası olur mu.sizin tavsiyeniz nedir.şimdiden teşekkürler.

Geri