Erken emeklilik süreci hakkında...

Merhaba arkadaşlar,

Bilenler bilir, 2012 yılından bu yana, %93 engelli raporu ve tekerlekli sandalyeyle malulen emekli olabilmek için SGK ile resmen savaşıyorum. Tüm uğraşılarımıza rağmen reddedilen emeklilik başvurum hakkında SGK'ya dava açmış bulunmaktayım.

Bu konu sonuçlanmak için sürecini bekleyecek. Ben de mevcut engel durumumla erken emekli olabilir miyim, olursam ne yapmam gerekecek sizlere sormak istedim. Açıkçası erken emeklilik benim için daha iyi bir alternatif zira hukuk fakültesinde okuyorum ve okulum bitince çalışacağım. O zaman geldiğinde malulen emekli olduğum için sıkıntı yaşayacağım gerçeğini de göz önünde bulundurarak erken emeklilik konusuna daha sıcak bakıyorum.

Ama benim gibi olan ama okuyup çalışma imkanı olmayan tüm engelli mağdur arkadaşlarımızın haklarını ararken benim davamın emsal teşkil edeceği düşüncesiyle SGK ile başlattığım savaşı sonuçlandırmak istiyorum. Çünkü hukuk alanında olduğum ve mahkemenin hakimi başta olmak üzere bir çok hakimle bu konuyu konuşma imkanım olduğundan davanın lehime sonuçlanacağından eminim diyebiliyorum.

2010 yılında kaza geçirdim, 2012 de rapor alıp emekliliğe başvurdum. Umutlu olduğum için oğlumu yanımdan ayırmadım, ailemin, yakınlarımın yardımı ile ona baktım. Çünkü yıllarca böyle bir sorunum olursa mağdur olmamak için SGK'ya prim ödediğimden umudum vardı. Çok düşündüm ve davayı kazanacak da olsam yıllarca sonuçlanmasını bekleyeceğim için artık pes ettim ve oğlumun velayet hakkını babasına verdim. Dava sonuçlandığında bu yaşadığım üzücü olay sebebiyle SGK'yı çok güçlü bir manevi tazminat davası bekliyor... Bu arada ben sizlere deşarj oldum ama sanırım konunun dışına çıktım.

Özetlemem gerekirse; 1800 gün olan primimi 3600 güne çıkarmak için SGK'ya yapacağım ödemeyi peşin olarak yapabiliyor muyum?, erken emeklilik için başvurduğumda malulen emeklilik başvurusunda olduğu gibi hastane, sağlık kurulu, heyet vesaire uğraşacak mıyım yoksa bu kez raporum yeterli olacak mı? Cevaplarınızı bekliyorum.

Sevgiler,
Yasemin

sskda şu anada geriye dönük ödeme yok ama doğum borçlanması yapabilirsiniz doğum yaptığınızda ssknız yoksa geriye dönük 2 yılınızı ödeyebilirsiniz

girişim 1998 ödenmiş 1050 gün primim varken SGK'ya ilk başvurduğumda 1800 gün tamamlamam gerektiğini öğrendim ve doğum borçlanmamı ödeyip bag-kur a kayıt olup her ay prim ödeyip 1800 günü tamamladım. Sonra sevk edildiğim hastaneden olumsuz rapor aldığım için bu sürece geldim. Bana %93 Ağır özürlü raporu raporu veren hastanenin fizik tedavi doktorunun "çalışma gücümün % 60'ını kaybetmemis olduğumu yazması da ayrı bir saçmalık oluyor.
Tüm bunlar karşısında SGK'ya dava açmam zorunlu hale gelmiştir.
Haklısınız toplu para alacağım ancak Türkiye'nin hukuk sistemini biliyorsunuz ummadığım bir şekilde de sonuçlanabilir. Eğer öyle olursa nasıl bir yol haritası çizmem gerektiğini merak ediyorum

Sevgili yasmin kademeli engelli erken emekliliği için en az 3600 gün prim ödemen gerekli. Ki şuan 1800 günün var. 3600'e daha çok var yani. Dışardan prim yatırmakla dolacak şey değil. Daha doğrusu maddi açıdan sana çok külfeti olur bunun. Yaşadığın tüm emeklilik sürecini biliyorum. Sanırım senin kadar sgk'ile başı bu denli derde giren insan sayısı çok azdır. Yazdıklarını okuyunca emin ol ben bile bunalıma giriyorum. Ruh sağlığının bozulmaması dileğiyle sevgiler.

Halil bey eksik olmayın, gerçekten sabrim bitti inançlarımı kaybettirdi yaşadıklarım. Babam "sor arkadaşlarına (sizden bahsediyor) 1800 günü peşin ödeyip hemen emekli oluyorsan ben emekli maaşımla kredi çekerim, öderiz" deyip beni umutlandırdı ama ben size sormadan hayal kurmak istemedim. Mümkün mü bu? 1800 günü toplu ödeyip emekli olabilir miyim?

Tekrar teşekkür ederim,
Saygılar

şu anda böyle bir uygulama yok geçen yıl bakan böyle bir uygulama yapılabilir çok mağdur var demişti ama bir şey çıkmadı seçimlerde geçiyor yeni bir yasada zor bu saatten sonra yinede beklemek lazım belki çıkarırlar yeni bir yasa

Geri