Erken emeklilik

xanax

Üye
Üye

Erken emeklilik​

Herkese merhabalar. 05/09/2005 tarihinde milli eğitim bakanlığında öğretmen olarak göreve başladım. Yaklasık 16 yildir bu görevdeyim. Geçtiğimiz yıl doğuştan sağ kol brakial pleksus um sebebiyle %45 oraninda rapor aldım.Daha onceden bu konu ile ilgili bir duyumum olmaması sebebi ile hiç uğraşmamıştım rapor alma işi ile. Merak ettiğim konu ; tüm haklarımdan faydalanarak erken emekli olup olamayacağım, ne kadar sürede olabileceğim, Derece ve kadememin 1/4 e inmesini beklemeli miyim?Ayrıca maaşımdan vergi muafiyeti için vergi dairesine başvurmuştum fakat bordromu incelediğimde herhangi bir ek ödeme göremiyorum normal midir?(Olumlu sonuç çıktı)Şimdiden cevap verip bilgilendirecek arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@xanax

Rahatsızlığınız nedeniyle 15 yıl 5400 güne mi tabi olursunuz yoksa 18 yıl 6480 güne mi tabi olursunuz bilmiyorum ama bildiğim sorularınızı cevaplayayım.

• Rahatsızlığınız doğuştan olduğu için, emeklilik için (15 yıl sigortalılık süresi ve 5400 gün prim şartına göre) şansınızı deneyebilirsiniz. Ama bence 1’in 4’ü olmadan emeklilik dilekçesi vermeyin. Verirseniz maaşınız düşük bağlanacaktır.
  • 18 hizmet yılını tamamladığınızda ve 1’in 4’üne de düşünce dilekçe vermeniz daha mantıklı olacaktır. Ama hatırlatayım (maddi sorununuz varsa) maaşınız çalışırken aldığınızdan düşük olur ve ek ders ücreti de alamazsınız.
  • Vergi indirimi için E Devlet’e ‘’Aile Yardımı Bildirimi’’ yazıp aratın; Engelli indiriminden yararlanıyorsanız formda gözükecektir.
Bol şanslar..

xanax

Üye
Üye
@xanax

Rahatsızlığınız nedeniyle 15 yıl 5400 güne mi tabi olursunuz yoksa 18 yıl 6480 güne mi tabi olursunuz bilmiyorum ama bildiğim sorularınızı cevaplayayım.

• Rahatsızlığınız doğuştan olduğu için, emeklilik için (15 yıl sigortalılık süresi ve 5400 gün prim şartına göre) şansınızı deneyebilirsiniz. Ama bence 1’in 4’ü olmadan emeklilik dilekçesi vermeyin. Verirseniz maaşınız düşük bağlanacaktır.
  • 18 hizmet yılını tamamladığınızda ve 1’in 4’üne de düşünce dilekçe vermeniz daha mantıklı olacaktır. Ama hatırlatayım (maddi sorununuz varsa) maaşınız çalışırken aldığınızdan düşük olur ve ek ders ücreti de alamazsınız.
  • Vergi indirimi için E Devlet’e ‘’Aile Yardımı Bildirimi’’ yazıp aratın; Engelli indiriminden yararlanıyorsanız formda gözükecektir.
Bol şanslar..
Veridiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yonlendirdiginiz module baktım fakat engellilik indiriminden yararlanmadigimi gordum. Nereye muracat etmeliyim acaba?

Ekli dosyalar

• SmartSelect_20210817-234126_e-Devlet.jpg
    SmartSelect_20210817-234126_e-Devlet.jpg
    73.7 KB · Görüntüleme: 154

İsen Buga

Üye
Üye
İşyerinizde özlük dosyası için varsa Personel Bilgi İşleme gitmelisiniz.
Ankara dışında illerde iseniz vaktiniz varsa İlçe veya İl Müdürlüğüne gidip öğrenebilirsiniz.
Merkezde iseniz Bakanlık Personel Şubeden görevlilerden dosyada nelerin eksik olduğunu öğrenebilirsiniz.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@xanax

Okulunuzda ….. Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. ../../2020 tarihinde %45 engelimden dolayı Vergi İndirim hakkı elde ettim. (İlgili engelli raporum ektedir.) Vergi indirimimin maaşıma yansıtılmadığını E Devlet modülü üzerinden öğrendim. Engellilik İndirimi haklarımın, raporumu çıkardığım tarihten itibaren geriye dönük olarak tarafıma ödenmesi hususunu bilgilerinize arz ederim.

Hocam okul müdürlüğünüze hitaben yukardaki dilekçeyi yazıp imzalayın. Engelli raporu ve varsa ilgili diğer evraklarınızı dilekçenize ekleyip çalıştığınız okula teslim edin. Okul İlçe Milli Eğitime durumunuzu üst yazıyla bildirir ve süreç başlamış. Biraz sürer ama sonunda Engelli İndiriminiz başlamış olur.

Tekerlekli Sandalye