ERÜ Hastanelerinde İşitme Engellilerin İletişimi Artık Daha Kolay

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kayseri'de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri'ne başvuran işitme engellilerin daha rahat iletişim kurabilmeleri amacıyla 5 halkla ilişkiler personeline 'İşaret Dili Tercümanlığı' eğitimi verildi. Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ERSEM) tarafından verilen 80 saatlik eğitim programını başarı ile bitiren Halkla İlişkiler çalışanları, işitme engelli başvuru noktalarında göreve başladı.

ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, hastaneye başvuran işitme engellilerin daha rahat iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla hastanelerin çeşitli noktalarına 'İşitme Engelli Başvuru Noktaları' kurduklarını ve buralarda görev yapacak personele işaret dili eğitimi verdiklerini söyledi. Başhekim Prof. Dr. Doğru, şöyle dedi:

"Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından verilen 'İşitme Engelliler İletişim Sertifika Programı'na katılan 5 personelimize; 'Nasıl İşitiriz?', 'İşitme Engeli', 'İşitme Engelli Türleri ve Seviyeleri', 'İşitmezliğin Nedenleri', 'İşitme Kaybının Etkilediği Alanlar', 'İletişim Kavramı ve Süreci', 'İletişim Türleri ve Şekilleri', 'Örgütsel İletişim ve İşleyişi', 'İletişim Modelleri ve Özellikleri', 'İletişim Engelleri ve Aşma Yolları', 'Etkili İletişimde Önemli Faktörler', 'Sözel İletişim Yöntemi', 'Beden Dili-Etkili İletişim ve Beden Dili Pratikleri', 'İşaret Yöntemi', 'Total Yöntem', 'İki Dil Yöntemi' (Bilingual) konularında 80 saatlik eğitim verildi ve bu program sonunda yapılan sınavda başarı gösteren personel işitme engellilerle iletişim sertifikası aldıl Şimdi bu personellerimiz hastanelerimizin değişik noktalarına kurduğumuz İşitme Engelli Başvuru Noktalarında görevlerine başladı."

27.12.11 – AA

Tekerlekli Sandalye