Erzincan'da yaşayan engelliler için Brüksel'de inceleme yaptılar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Belçika'ya İncelemeler İçin Gelen Erzincan Heyeti, Kendi İllerinde Engelli Vatandaşlar Yararına, Neler Yapabilecekleri Hakkında Bir Takım İncelemelerde Bulundular.

Brüksel?de bir çok görüşmelerde bulunan heyet Brüksel milletvekili Mahinur Özdemir?i de ziyaret ederek parlamentonun engelliler hakkında yürüttükleri çalışmalar ve projeler hakkında fikir aldılar. Erzincan heyeti Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir?e Erzincan bakır işlemesi hediye etti.

Erzincan?dan Leonardo da Vinci Projesi kapsamında gelen heyette Erzincan İl Genel Meclis Başkanı Ünal Tuygun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Saim Sezer, Erzincan İl Eğitim Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden Yaşar Felekoğlu, Y. Burak Mumcu, Mehmet Ekinci, Şevket Gökce, Ahmet Tüysüz ve Erzincan Valiliği Özel Kalem Müdürü Şafak Önder Brüksel?de engelliler için yapılan çalışmaları incelediler.

Brüksel?de engelliler için sağlanan kolaylıkları, engelliler için tasarlanan özel evleri, engelli vatandaşlar için yapılan merdiven, ayrılan özel yollar, onların hayatını kolaylaştırmak için yapılan yenilikler hakkında bilgiler aldılar ve yeni düzenlemeler hakkında fikir edindiler.

Brüksel parlamentosunu gezdiren ve işleyişi hakkında bilgi veren Brüksel milletvekili Mahinur Özdemir ?Erzincan?dan gelen heyetle buluşma ve onları gezdirme fırsatı oldu. Burada engelliler için uygulanan merdiven sistemini gösterdim, aynı anda parlamentonun işleyişi hakkında bilgiler verdim.

Erzincan doğu bölgesinde olmasına rağmen, bu vizyoner çalışmalarının kendilerini iyi bir yerlere getireceklerine inanıyorum. Böyle bir heyetin buralara gelip böyle çalışmalar yaptıkları için kendilerini tebrik ettim. Bu tür çalışmaların çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum? dedi.

Erzincan?dan gelen heyetin başkanlığını yapan Erzincan İl Genel Meclis Başkanı Ünal Tuygun ?Proje kapsamında engelli sporcuların çalışmalarını incelemek ve bunlarla ilgili bilgiler alarak Erzincan?da bunları uygulamak için buradayız.

Burada engelliler için yapılan bir çok projeler Türkiye?de de son yılllarda uygulanmaktadır, bazı eksiklerimiz var onları da inceledik ve uygulamaya koyacağız. Burada yerel yönetimlerinde engelliler için işleyiş şekillerini gördük ve bunlar hakkında bilgiler aldık. Bu günde milletvekilimizi ziyaret ettik ve fikirler aldık? dedi.

Erzincan heyeti incelemeler yaptıktan sonra Türkiye?ye dönerek çalışmalara başlayacaklarını dile getirdiler.

(Doğan Haber Ajansı)

Tekerlekli Sandalye