Eşi emekli birinin 2022 aylığı alması mümkün mü ?

by_imp

Üye
Üye
merhabalar bir konuda yardiminaza ihtiyacim var annemin %76 agir ve sürekli özürlü raporo var
evde birey sayisi 9 dur babam sskdan emekli yaklaşık bin tl gibi bir geliri var
gecen aralik ayinda da evde bakim ayligi baglandi esime.
bu 2022 maaşı nasil hesaplanıyor bilgim yok bu durumda basvurursak alma ihtimalimiz veya red edilme ihtimali varmi

İsen Buga

Üye
Üye
Mehmet Yalçın yöneticimiz bu konu üzerinde uzman ve cevap verecektir. Bana göre alma ihtimaliniz mümkün ve red edilmez.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet İsen Buga Arkadaşımızın dediği gibi almanız mümkün reddedilmeniz imkansız.
Hesaplamaya gelince bütün gelirlerinizi toplayıp evdeki temel giderlerden çıkartın örnegin kira gideri mutfak gideri fatura gideri gibi giderlerden çıkartın sonra kalan miktarı evde yaşayan kişi sayısına bölün 100 lirayı geçmiyorsa eğer hemen başvurup 2022 maaşı alabilirsiniz.
Son olarak bu hesaplamaya aldığınız evde bakım maaşını dahil etmeyeceksiniz o bu hesaplamanın dışında kalacak.

by_imp

Üye
Üye
benim hesaplamam kolayda hani basvuracagmiz makamlar nasil hesapliyacak kira giderinin bir belgesi olurda mutfak vs masraflari nasil hesapliyacaklar anliyamadim.
birde 2022 ozurlu maasi 3 ayda bir mi veriliyor yoksa bakici maasi gibi aylik mi veriliyor ve suan aylik ne kadar?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 Maaşları 3 aylık %40-69 arası raporu olanlara 660 lira %70 ve üzeri olanlara 985 lira verilmektedir, hesaplamayı yani mantık dahilinde yapıyorlar örnegin biz bu ay mutfak gideri 2000 lira verdik derseniz kimse inanmaz ama 300 lira yada ne bileyim 400 lira derseniz sorun olmaz ortalama miktarlar baz alınıyor bu durumda sanıyorum.

by_imp

Üye
Üye
degerli bilgileriniz icin tskler mehmet bey son sorumda basvuru icin ne gerekiyor ve nerelere basvuru yapiyoruz?

by_imp

Üye
Üye
siteyi incelerken basvuru icin gerekli evraklar bolumunde buna deng geldim

5- Başvuru yapan kişilerin herhangi bir
sosyal güvenlik kurumunda (bag-
kur,ssk ,emekli sandığı) baglı olmamalı

babam emeklidir

by_imp

Üye
Üye
birde benim uzerime araba var bunlar engel olur mu

İsen Buga

Üye
Üye
Pahalı bir araba değilse engel olmaz.
ÜZerinde herhangi sosyal güvenlik kurumundan bağlı olmamalı demisşiniz haklısınız ama gelir düzeyi inelendiğinde bu es geçilir.

by_imp

Üye
Üye
yani sonucta babam emekli annem sadece saglik olan tarafindan yararlaniyor.
yok arabanin kasko degeri 9 bin tl.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Neticede şartlarınız uygun ancak kurum aracı sorun edermi bilmem biraz inisiyatif kullanabilirler burda peşin konuşmak dogru olmaz başvurup şansınızı denemenizi isterim ayrıca sigorta bağkur konusuna gelince sadece sağlıktan yararlandığı için sorun olmayacaktır memura biraz ısrarcı olun kabul edecektr.

sinandeniz

Üye
Üye
mehmet yalçın arkadaşın babası emekliymiş e doğal olarak annesi babasının sağlık güvencesinden faydalanıyo e eşinden dolayı emekli veya çalışansan ssklı ise olmaması lazım değilmi

by_imp

Üye
Üye
bu yazinizdan birsey anladigimi soyliyemem
sunuda eklemek istiyorum babam bagkurdan emekliy mis ve suandada maasinin beli bir miktarina maliye tarafindan el konuluyor...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sinan annesi babasından maaş almıyor sadece sağlık haklarından yararlanıyor ve eğer emekli olmalarına ragmen muhtaçlık durumundalarsa alabilirler.

by_imp soruyu tam anlamadım nasıl emekli ve maliye el koyuyor neden paraya emekli maaşına el koyuyor?

by_imp

Üye
Üye
maliye olan borcundan dolayi el konuluyor beli bir miktarina yanilmiyorsam 250 tlsi her ay kesiliyor bildigim kadariyla son yilarda yapilan duzenlemeyle emekli maaslarina ne hukumut nede ozel sirketlerin el koyamamasi gerekiyordu
nasil oluyorsa artik ama kesiliyor

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani o neticede bi gider olarak gösterilir mi sanmıyorum ama bu 2022 maaş başvurusunda sorun teşkil edermi başvurup denemek görmek lazım ben başvurmanızı şansınızı denemenizi öneririm denemeden birşey söylemek yanlış olur.

by_imp

Üye
Üye
bu hafta basvuru yapmayi dusunuyorum yaptigim taktirde burada paylasirim

Tekerlekli Sandalye