Eşi Vefat Eden kadınlara 250 tl Maaş

serdef47

Üye
Üye
Eşi vefat etmiş, muhtaç durumda bulunan ve kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan kadınlara maddi destek geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar
Bakanlığı, resmî nikâhlı eşi vefat
eden kadınlara ayda 250 TL
verecek. Kadının tekrar
evlenmesi, nikâhsız birlikte
yaşaması gibi durumlarda yardım kesilecek. İlk ödeme
nisan ayında yapılacak.
Eşi vefat etmiş kadınlar, ilk nakit
yardımlarını nisan ayı itibarıyla
Aile ve Sosyal Politikalar
Bakanlığı'ndan almaya başlayacak. Hiçbir sosyal
güvencesi olmayan ve eşi vefat
etmiş kadınları içeren Düzenli
Nakit Yardım Programı'na göre,
ihtiyaç sahibi kadınlar, nakdi
yardımlarını iki ayda bir 500 TL olarak alacak.
Aile ve Sosyal Politikalar
Bakanlığı, kadınların
yoksulluktan daha fazla
etkilendiği gerçeğinden
hareketle 'Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Yardım
Programı Geliştirilmesine
Yönelik Araştırma Projesi'ni
Boğaziçi Üniversitesi ile yürüttü.
Proje sonucunda, eşi vefat etmiş
kadınların yiyecek, yakacak, giyecek, ev eşyası ve çocukların
eğitimi gibi temel ihtiyaçlarını
karşılamakta zorluk çektiği
tespit edildi ve kadınlara yönelik
düzenli nakit yardımı yapılması
önerildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, söz konusu
proje doğrultusunda, gerekli
altyapı çalışmalarını tamamladı.
Kadınların nakit yardımı
alabilmesi için Düzenli Nakit
Yardım Programı'nı başlattı. Programın içeriği de yayınlanan
genelge ile kayıt altına alındı.
Genelgede, programın hedef
kitlesinin, 'eşi vefat etmiş,
muhtaç durumda bulunan,
kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu
kuruluşlardan aylık ve gelir
almayan kadınlar' olduğu
ifadeleri yer aldı. Genelgeye
göre, nakit yardımın yanı sıra
ihtiyaç sahibi kadınlara ayrıca yiyecek, yakacak gibi
desteklerde de bulunulacak.
Çocuklarının eğitimlerine devam
etmesi için de çalışmalar
yapılacak. Bu yardım
programından faydalanabilmek için kadının resmî nikâhlı eşinin
vefat etmiş olması gerekiyor.
Başvurular, Sosyal Yardımlaşma
Vakfı'na yapılacak
Kadınlar, nüfusa kayıtlı oldukları
yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma
Vakıflarına başvuracak.
Oluşturulan mütevelli heyeti,
başvuru sahiplerine hane
ziyaretlerinde bulunacak.
Başvuru sahibi çalışabilecek durumda ise İşkur'a kaydı
yapılacak.
Mütevelli heyetinin veriler
doğrultusunda kadının muhtaçlık
durumuna karar vermesi halinde
nakit yardımı başlatılacak. Yardımlar, Sosyal Yardımlaşma
ve Dayanışma Genel
Müdürlüğü'nce 2 ayda bir
hesaplara yatırılacak.
Kadının tekrar evlenmesi,
nikâhsız birlikte yaşaması, muhtaçlık durumunun değişmesi
gibi durumlarda kişi,
programdan çıkarılacak. Evlilik
gibi durumların tespiti her ay,
sosyal incelemeler ise her yıl
yapılacak.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eşi vefat eden kadınlara nisanda 250 lira maaş ödenecek

Dünya Kadınlar Günü öncesi, eşi vefat eden kadınlara müjde geldi. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve eşi vefat eden hanımlara Nisan ayından itibaren 250 lira maaş ödemesi başlayacak. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na mart ayı içinde yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın eşi vefat eden kadınlar için başlattığı maaş ödeme sisteminde sona gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ödenecek tutar 250 lira olarak tespit edildi. Eşi vefat eden kadınlara destek amacıyla başlatılan projede Türkiye genelinde 1,5 sene inceleme yapıldı. Hükümetin isteğiyle, Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı tespitlerde eşini kaybeden herhangi bir sosyal güvencesi olmayan hanımlara maaş önerisi çıktı. Önerinin görüşülmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her bir kadın için 250 lira maaş ödenmesi talimatı verdi.

İLK ÖDEME NİSANDA DAHA SONRA İKİ AYDA BİR 500 LİRA

Eşini kaybeden ve çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınların mart ayı boyunca sisteme girişleri yapılıyor. Bunun için sigortasız bulunmayan ve eşi vefat edenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak. İlk ödeme nisan ayında her bir kişi için 250 lira olarak verilecek. Arkasından iki ayda bir ödeme yapılacak. Eşi olmayan hanımların hesaplarına iki ayda bir 500 lira maaş yatırılacak. Eşini kaybeden ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan maaş alacak kadın sayısı 100 bin ile 150 bin arasında değişiyor.

Cihan Haber Ajansı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eşi vefat eden kadına yapılacak yardımın detayları belli oldu/

Eşi vefat eden kadınlara yapılacak aylık 250 liralık yardım projesinin detayları belli oldu. Aylık, kadının bir erkekle birlikte yaşadığı tespit edildiği anda kesilecek

Volkan YANARDAĞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıklağı eşi ölen kadına 250 lira maaş uygulamasının detayları netleşti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Boğaziçi Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığı araştırma sonucunda güvence siz, muhtaç kadınların sayısı 150 bin olarak belirlenmişti. Bakanlık, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan bu kadınlara yönelik düzenli nakdi sosyal yardım projesini hayata geçiriyor.

2 AYDA BİR 500 LİRA

AKŞAM, projenin ayrıntılarına ulaştı. Hedef kitledeki kadının hanesindeki yakınlarının düzenli nakdi sosyal yardım almaları, eşi vefat etmiş kadınlara maaşa engel olmayacak. Yardımlar, iki ayda bir 500 lira olarak verilecek. İhtiyaçlarının olması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartlı eğitim ve sağlık hizmetiyle yakacak ve gıda yardımlarından yararlanmaları da sağlanacak. Kadının tekrar evlenmesi, nikah kıydırmasa bile fiili olarak bir erkekle yaşadığının tespit edilmesi ya da muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının saptanması halinde yardımlar iptal edilecek.

ÇALIŞABİLEN İŞE YERLEŞTİRİLECEK

Yardım süreci şu 8 aşamadan oluşacak:

l Hedef kitledeki kadınlar, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak.

l Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.

l Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderilecek.

l Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu düzenlenecek yine mütevelli heyetine gönderilecek.

l Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR'a kaydı yapılacak.

l Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecek.

l Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatıracak.

l Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecek.

Akşam

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eşi vefat eden kadına maaş... 10 günde 15 bin kadın başvurdu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 Mart müjdesi olarak açıkladığı eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 150 bin kadına maaş yardımına 10 günde 15 bin kişi başvurdu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da maaş ödemelerinin suiistimalini önlemek için harekete geçti. Yardım alan kişiler, her ay veri sistemi üzerinden, yılda bir kez de sosyal hizmet uzmanlarının evlerde yapacağı incelemelerle takibe alınacak. Kadınların sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı kontrol edilecek. Bu süre zarfında evlendiği, maddi durumunu düzelttiği tespit edilenlerin yardımı kesilecek.

Sabah

gülümse_hayata

Üye
Üye
150 bin dula maaş kriteri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın eşi vefat eden kadınlar için başlattığı 250 lira maaş uygulamasına yoğun başvuru geldi. 10 günde 35 bin kadın 250 lira alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na müracaat etti. Maaşlar 1 Nisan'dan itibaren hesaplara yatırılacak. Ancak sevgilisi olanlara maaş ödenmeyecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kadınlar Günü'nde Mardin'de açıkladığı maaş müjdesi eşi vefat eden hanımları sevindirdi. 150 bin eşi hayatta olmayan ve sigortası bulunmayan kadını ilgilendiren düzenlemede hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Vakıflara 35 binin üzerinde başvuru gelirken, yapılan incelemeler sonucundan 10 bin kadının aylığı bağlandı. Bu kişiler aylıklarını 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren hesaplardan çekebilecekler. Mayıs ayından itibaren iki ayda bir 500 lira ödenecek.

YAŞLILIK AYLIĞI OLAN DA ALACAK

Vatandaşların kafasını karıştıran 'Yaşlılık aylığı alanlar, dul maaşı alabilecek mi?' sorusunun cevabına BUGÜN ulaştı. Benzer durumda olup 'Ben yaşlılık aylığı değil dul maaşı almak istiyorum' diyen kadın sayısı şu ana kadar 2 bin kişiyi buldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu kişilere 'Bizden maaş almanız da bir sakınca yok' cevabını verdi. 2022 sayılı yasa çerçevesinde kocası hayatta olmayıp 110 lira yaşlılık aylığı alanlar 250 lirayı tercih edebilecekler. Hatta mahkeme kararıyla hem yaşlılık aylığı hem dul maaşı almak da mümkün olabilecek.

Çapraz kontrolden geçecekler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndaki mütevelli heyeti eşi vefat eden kadınların maaş başvurularını değerlendirecek. Sosyal Yardımlaşma Bilgi İletişim Sistemleri (SOYBİS) üzerinden yapılacak çapraz kontrollerde, bu kişilerin herhangi bir yardım alıp almadıkları tespit edilecek. Yardım almayanlara 250 lira maaş bağlanacak. Bu maaşlar Ziraat Bankası ve PTT'den tahsil edilecek.

Maaş almak için yapılması gerekenler

1- Kadınlar, kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvuracak.

2- Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.

3- Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderilecek.

4- Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu düzenlenecek yine mütevelli heyetine gönderilecek.

5- Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR'a kaydı yapılacak.

6- Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecek.

7- Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatıracak.

8- Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecek.

Hasan Bozkurt

Bugün

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dul kadına 250 TL aylıkta 'ya çocuk ya maaş' kriteri

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, eşi vefat etmiş kadınlara verilecek 250 liralık maaş konusunda yeni kriterler...

İl ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının tereddütlerini ilettiği Bakanlık sıkıntılı hususları açıklığa kavuşturdu. Eşi ölen kadının bir erkekle yaşadığının tespiti halinde maaşının kesilmesini öngören uygulamada 150 bin kadını ilgilendiren diğer kriterler şöyle olacak:

- Dul kadınlar, çocuklarından ayrı yaşaması şartıyla sadece onların sağlık güvencelerinden yararlanma durumunda programdan faydalanacak.

- Hem çocuklarıyla yaşayıp hem de çocuklarının sağlık güvencesinden faydalanan eşi ölmüş kadınlar 250 liralık maaştan yararlanamayacak.

- Aylık 107 liralık yaşlı veya özürlü maaşı alan kadınlar, iki maaştan birini tercih edecek. 250 liralık dul maaşını isterse, diğer maaştan feragat ettiğine dair dilekçe verecek.

Volkan YANARDAĞ / ANKARA

Akşam

polo42

Üye
hiç olmamasından iyidir. lakin şu 2 ay meselesi can sıkıcı. verdikleri para zaten çok cuzi bir miktar insanların aylık ödemeleri var.
(kira,elektirik,su,telefon,internet ve benzeri) şahsen ben 3 ayda bir maaş olayında sürekli internetimi ödeyemediğimden dolayı 2 ayda kesiliyor. 15tl açma kapama + kullanmadığım internetinde parasını ödemek durumnda kalıyorum. verilen para zaten yetersiz olduğu için saklayıp vakti geldiğinde internetimi ödeyim deme şansım yok. bu bir örnek. buna benzer bir sürü örnekler vardır mutlaka. ödemelerin aylık alınması hususunda daha önce yetkili mercilere yaptığım başvuruda pttnin aylık ödeme durumda daha fazla komisyon alcağından büyük külfet geleceğinden birde bu aylığı alan çoğu yaşlı veya engelli kişinin her ay maaş almaya gidemeyeceğinden bahsettiler. bence bunlar aşılabilir. parasını aylık çekmeyen isteyen bu masraf her neyse kendi ödesin. ödemek istemeyen 3 ayda bir alsın. maaş almaya gidemeyecek durumda olanlara zaten evlerinde ödeme yapılıyor. bahane bulmak yerine çzöüm bulmak daha güzel olurdu. ne dersiniz?

egribey

Üye
Üye
dul maşı alanlarda yani eşinden maas alanlarda bu maası alabılecekmı?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eşi vefa t etmiş,muhtaç durumda bulunan, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan kadınları kapsayan bir uygulama.

Tekerlekli Sandalye