Eşim Annemim adresinde görünse bakım maaşi alırmı

Token

Üye
Üye
Merhabalar

Foruma yeni üye oldum. Gayet güzel ve faydalı

Soruma gelecek olursa Adana'da Yaşayan 87 Yaşında bir annem var. Kendisi yüzde 80 oranında özürlü. Ben evliyim ve ayrı evde yaşıyorum. Annem babamdan dul maaşı almakta 1050TL. Annem yalnız yaşıyor. Ancak artık kendine yeterince bakamaz durumda ne ben yanıma alabiliyorum nede biz onun yanında kalabiliyoruz. (Evlerimiz birbirimize çok yakın ama ne yazık ki oldukça küçük 5 nüfus zor yaşar.) Gündüz mümkün olduğunca eşim olsun ben olayım yardımcı oluyoruz.

Sorum ise

Eşimi annemin ikametgahında göstersek onunla oturuyor desek Sorun olurmu. Kısaca biz karı koca kendi evimizde olacağız annem yine kendi evinde. Acaba bunlar bakım parası almak için bu yola başvuruyor derlermi. Komple kendimizi bir ikametgahta gösteremiyorum o zaman gelir benim maaş+annemim emekli maaşı / 5 kişi 900 TL civarı ediyor ki alt sınırı geçiyor

Annem ve eşim bir evde olunca 1050/2 = 525 TL yapar o azaman oluyor.

Bu bakım parası ile üstüne para katarak anneme yatılı bakıcı tutmak istiyorum. Tek başına maddi gücüm yetmiyor.

Yukarıda bahsettiklerim başıma iş açarmı neler yapmam lazım

Yada nasıl bir yol izlemeliyim. başka öneriniz varmı

Çok teşekkür ederim cevaplarınız

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Başınıza iş aşma olasığı yüksek bir durum. Teorik olarak eşinizi annennı adreste otuyor gösterip maaş alabilirsiniz ancak SHÇ in rutin kontrollerinde veya başka şekilde bu durum farkedilirse ceza ödemek durumunda kalırsınız. Hele bu yatılı bakıcı olayında yine SHÇ in kontrollerinde hastaya başkasının baktığı farkedilirse iş iyice sarpa sarar...

Token

Üye
Üye
Teşekkürler

Peki genel bir soru sorayım yatılı bakıcı ücreti ne kadar civarındadır. Hastamız genel ihtiyacını karşılayabiliyor. haftada 3 gün diyaliz gidiyor + yemek yapacak + genel temizlik tarzında

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ucu açık bir soru. İlden ile bakıcıdan bakıcıya değişecek bir durum. Bu nedenle yanıt vermek çok çok zor.

Tekerlekli Sandalye