Eşim evde bakım maaşı alıyor bende başvursam ayrıca maaş alabilirmiyim?

cennetim44

Üye
Üye
merhabalar.ben bugun yenı uye oldum.benım sorum su yardımcı olursanız sevınırım.engellı ıscı olarak emeklı oldum 930 tl maas alıyorum.ayrıca esım adına bakım maası olarak 630 tl bakım ucretı alıyorum.ayrıca esımın 2022 sayılı yasadan uc ayda 650 tl gelırı var.ben kendı adıma basvursam evde bakım parası alabılıyormuyum bu neye gore nasıl hesaplanıyor.unıversıtede okuyan ıkı tanede kızımız var.yanı evde yasayan 4 kısıyız.yardımlarınızı beklıyorum

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eşiniz kime baktığı için evde bakım maaşı alıyor? evde bakım maaşı her engelliye verilmiyor bakıma muhtaç engelliye bakan bakıcı kişiye veriliyor.

cennetim44

Üye
Üye
esım degıl arkadasım esıme bakıyorum dıye bakım maasınıda ben alıyorum.bende engellıyım ve emeklı maasımda var.ayrıcada kendım ıcın basvursam bakım parası alabılırmıyım.ıkı kızım var unıversıte okuyor.esım adına aldıgım bakım parasını kızım adına gecırıcem.bende alabılırsem dıger kızım bakıcı olucak.bılgısı olan bır arkadas yanıtlarsa sevınırım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı verilen kişi bir engelliye bakıyor olması lazım yani sizin eşinize bakmanızdan dolayı maaş vermişler zaten, sizin ayrıca kendiniz için evde bakım maaşı almanız mümkün degil.

cennetim44

Üye
Üye
pekı esıme baktıgım ıcın verılen maası kızıma devretsem ben yınede bakım parası alamazmıyım sonucta benımde raporum uygun maasa basvurmak ıcın

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani siz eşinize bakıyorsunuz ve bakıcı maaşı alıyorsunuz maaşı ve bakım hizmetini kızıma devrecegim diyorsunuz, ayrıca bende bakıma muhtaçım diyorsunuz ayrıca kendim için bakım maaşı almak istiyorum diyorsunuz doğrumu?

Sizin raporunuzda ağır özürlü ibaresi varmı, kişisel temizliklerinizde sizde başkasından yardım alıyormusunuz, son olarak size kim bakacak?

cennetim44

Üye
Üye
evet dogru.ıkı kızım var.bırısıde annesıne bırısıde bana bakıcak.raporumda agır ıbaresı var ancak kısı bası maas hesaplaması nasıl bılmıyorum.930 emeklı maası+630 bakım maası+esımın uc aylık 650 sakat maası var.bu gelıre gore benım basvurmam mumkunmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde kişi başına düşen gelir hesaplarken 930 sizin emekli maaşınız var ayrıca eşinizin aylık 225 lira 2022 maaşı var evde bakım maaşı sanıyorum bu hesaplamaya dahil edilmeyecektir, böylecede maaaşı maddi anlamda almanız sorun teşkil etmeyecektir, ancak kurum bakım maaşınıda bu hesaplamaya dahil ederse o zaman 447 lira düşer ve sınırı aşıyorsunuz diye 2. maaşı vermeyebilir eğer evde 4 kişiyse sorun olur ama evde 5 kişi varsa o zaman evde bakım maaşınıda hesaplamaya dahil etseler sorun olmaz sağlık şartlarınızda uygunsa bakıma muhtaçsanız 2 maaşıda alırsınız.

cennetim44

Üye
Üye
pekı bu aldıgım bakım parasını kızıma devretmek ıcın ne gıbı bır yol ızlemem gereklı bılgın varmı.mahkeme kararı falan denılıyor dogrumu boyle bısey varmı yoksa sosyal hızmetlere gıtmek yeterlımı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Mahkeme kararı falan gerekmiyor bakıcı değiştirmek için Sosyal Hizmetlere gitmeniz yeterlidir orada sizi yönlendireceklerdir.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eski bakıcı ve yeni bakıcı birlikte gitmeliler birisi ilişiğini kesecek diğeri devralacak bu bakımdan her ikiside gitmek zorunda

Tekerlekli Sandalye