Eşlerin Her İkiside 2022 maaşı alabilir mi?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sitemizden mesaj yolu ile bana iletilen sorudur.
Buradan paylaşılması benzer durumlar yaşayanlar açısından çok daha iyi olacağından dolayı mesaj yoluyla cevaplamak yerine buradan cevaplamayı daha uygun gördüm. Şimdi üyemizin sorusuna yanıt vermeye çalışayım.

Soru: Merhaba birşey sormak istiyorum engelli engelliyle evlenebilirmi evlenipte aynı evde yaşayabilir mi 2 engellinin yanında bir bakıcı olunca bakan kişi evde bakım maaşı alabilirmi bedensel engelli olan özürlü maaşı alıyor oda aynı evde yaşarsa özürlü maaşı almaya devam edermi

Cevap: Engelli engelliyle evlenemez diye bir kural yok istiyorlarsa tabiki evlenebilir.
Yanlarında bakıcı olarak ve tabiki eve giren bütün gelir toplanıp evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 TL olan kişi başı düşen miktarı aşmamaları gerekmektedir. Aynı zamanda ağır engelli ibareli raporda varsa evde bakım maaşı alabilir.

Her ikiside şartları uyması halinde 2022 engelli maaşı alabilir. Bunun içinde alınan evde bakım maaşıda gelire dahil edilerek bütün gelir toplanıp evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 483 TL olan muhtaçlık sınırı aşılmamalıdır.

Tekerlekli Sandalye