Etkiye Tepki

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hayatımızın hemen hemen her anında etki tepki durumuyla karşı karşıya kalırız. Bu insanın yaradılışında doğasında vardır.

white-square.jpg

Örneğin bir hastanede doktorun hastasına itina göstermemesi yada aydınlatıcı olmaması anında tepkiyle karşılık vermemize neden olur. Fakat bakıldığında hasta yada hasta yakını doktora bağırdı hakaret etti denir. Oysa yapılan sadece etkiye tepkidir.
Aynı şekilde engellilerinde tepki verdiği konular vardır ki bundada hiçte haksız değiller yapılan etkiye verilen tepki bir çoğumuz için anlamsız nahoş gelsede o engellinin yerine kendinizi kısa süreliğinede olsun koyarak empati kursanız verdiği tepkinin belkide az bile olduğunu anlayacaksınız.

Hadi şimdi birlikte engellilerin verdiği tepkilere bir göz atalım.

İşte size bir gazetede haber olan olay!

Engelli bir vatandaş vergi dairesine gitmek isteyip rampa olmadığı için girememesi sonucu “Bir engelli devletin kurumuna giremiyorsa, asıl sakat devleti yönetenlerdir. Yazıklar olsun.” Diyerek devlete hakaret etti diye düşünülüp bir çok kişi tarafından belkide yadırgandı oysa oda yaşanılan etkiye bir tepki vermişti.

Bir başka habere geçmeye ne dersiniz hadi buyurun şimdide raporu düşürülen bir insanın verdiği tepkiye bakalım.

yüzde 40 olan engelli raporunun yüzde 32’ye düşmesiyle engelli maaşını ve tüm haklarını bir anda kaybetti. Ve bu durum neticesinde isyanını şöyle dile getirdi.
"Benim işe ihtiyacım var. Ama tüm kapılar bana kapalı. Ben emekli olamayacak mıyım? Normal işyerleri beni kabul etmiyor, engelli olarak da giremiyorum. Arada bir yerde kaldım. 'Sana gıda yardımı yapalım' diyorlar. Ben taş gibi adamım çalışmak istiyorum. Devletin kömürüne, erzakına ihtiyacım yok" dedi.

Şimdi yollara, toplu taşımalara, kaldırımlara kısacası dışarıdaki bir ortapedik engellinin nasıl zorlandığını gösteren bir videoya geçelim.
Bu videoyla aslında oda tepkisini gösteriyordu.

Şimdide gelin hep birlikte bir asansöre binmek için bekleyen insana bir bakalım bu insan belkide edebinden sesini çıkaramadı ama orada öyle pişkinler vardıki videoyu izleyince göreceksiniz işte o etkiye tepkide benden olsun size yazıklar olsun..

Aslında daha binlerce örnek vardır ben sadece bunların bir kaçını sizlerle paylaşmak istedim.
Her nekadar tepki verenler yadırgansada tepki vermekten kaçınmak aslında yapılanı kabullenmektir.

Tekerlekli Sandalye