Evde bakım aylığı alabilirmiyim?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Arkadaşlar ben %75 özürlüyüm bakım aylıgı alabilemem için ne gibi şartların uygun olması gerekir nereye müracaat edebilirim bakıcı annem olabilirmi annem emekli?
cevaplarsanız sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Zorunlu ihtiyaçlarını ( tuvalet, banyo vb. gibi ) başkasının "mutlak" yardımı olmadan yapamıyorsan, ailede kişi başına düşen gelir 348 TL'yi gecmiyorsa evde bakım maaşından yararlanabilirsin. Bulunduğun ildeki SHÇ ( sosyal hizmetler müdürlüğü ) başvurmam yeterli. Onlar durumunu değerlendirmeye alırlar.

nida06

Üye
Üye
slm bu konuyu gördüm benimde bir sorum var buraya yazmam doğrumu bilmiyorm ilk defa yazıyorm foruma bilmiyorum açıkcası konu açmayı bakım parası için bakıcı aynı evde olmasımı lazım bu konuda beni aydınlatırmısınız .

gülümse_hayata

Üye
Üye
Esas olan bakıcının aynı evde oturmasıdır. Ancak aynı adreste oturmayan akrabanında bakımı aksatmadan yapabildiğini kurum yetkililerini ikna etmesi gerekmektedir. Bu oldukca zor bir durum olmasına rağmen imkansız değildir.

Ancak, bakıma muhtaç özürlüye bakacak başka kişinin bulunamaması ve bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; aynı evde oturmayan bir başka akraba tarafından da yapılabileceği Tabi bakıcı olarak gösterilen kişinin bakacağı engelli / hastaya evinin yakın olması gerekli yoksa SHÇ kabul etmez. Ayrıca yirmidört saat içindeki tüm bakım ihtiyacının giderilmesi ve fiilen en az sekiz saat bakıma muhtaç özürlü ile birlikte olunması ve bakım raporunda sekiz saatten az olmamak üzere kaç saat birlikte olunacağının belirtilmesi gereklidir."

artemur

Üye
Üye
Zorunlu ihtiyaçlarını ( tuvalet, banyo vb. gibi ) başkasının "mutlak" yardımı olmadan yapamıyorsan, ailede kişi başına düşen gelir 348 TL'yi gecmiyorsa evde bakım maaşından yararlanabilirsin. Bulunduğun ildeki SHÇ ( sosyal hizmetler müdürlüğü ) başvurmam yeterli. Onlar durumunu değerlendirmeye alırlar.

kısı bası dusen gelır sanırım yanlıs yazılmıs dogrusu alttakı yazıldıgı sekılde olması gerekıyor dıye bılıyorum...

2013 yılında asgari ücret bedellerinin belli olmasıyla birlikte 2013 yılında alınacak evde bakım maaşı miktarlarıda belli oldu.
Buna göre;

2013 yılı ilk altı ayında alınacak evde bakım maaşı miktarı: 700,58 TL

2013 İkinci altı ayında alınacak evde bakım maaşı miktarı: 731,29 TL olacaktır...

Evde bakım maaşlarındaki artışa parelel olarak 2013 yılında evde bakım maaşı almak için gelir kriteride değişmiş oldu. Bu bağlamda;
Bakım ücreti alabilmek için kişi başı gelirin 2013 yılı ilk 6 ayı için 467.00 TL, ikinci 6 ay içinse, 487.52 TL olmuştur

gülümse_hayata

Üye
Üye
artemur

Mehmet beyin vermiş olduğu cevap 2010 yılında sorulup cevaplanmıştır. O zamanki şartlar ve kişi başı miktar söylenmiştir. Eski bir konunun altına açılan yeni bir soru olması sebebiyle yanlış bilgi gibi algılanmış olabilir. Şuanki ödenen miktarlar sizinde söylediğiniz gibidir.

artemur

Üye
Üye
Zirrat bankasi kesilen hesap isletim ucretlerini geri oduyor..

Ben zıraat bankasının kendı sıtesınden genel mudurluge durumumu belırtır bır yazı gonderdım ,bırkacgun ıcınde hesabımın bulundugu sube tarafından arandım gecmıse donuk 3 aylık hesap ısletım ucretını hesabım gerı yatırdıklarını hesap ısletım ucretı kesılmemesı ıcın adınıza acılan hesabı aıle ve sosyal polıtıkalar bakanlıgının acması gerektıgını oysa hesabı bızlere actırdıkları ıcın hesap ısletım ucretının kesıldıgını ve tekrar kesılmemesı ıcın 2 adet faturaya otomatık odeme talımatı vermemız gerektıgı soylendı ve benden suana kadar kesılmıs olan tum hesap ısletım ucretlerım hesabıma gerı yatırıldı...

artemur

Üye
Üye
artemur

Mehmet beyin vermiş olduğu cevap 2010 yılında sorulup cevaplanmıştır. O zamanki şartlar ve kişi başı miktar söylenmiştir. Eski bir konunun altına açılan yeni bir soru olması sebebiyle yanlış bilgi gibi algılanmış olabilir. Şuanki ödenen miktarlar sizinde söylediğiniz gibidir.

evet tarıhıne dıkkat etmemısım belkı yenı okuyan arakadaslarda benım gıbı tarıhıne dıkkat etmeyıp yanılgıya dusebılır bu acıdan sorunun guncellenmesı ıyı oldu sanırım...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Tabiki tarih dikkatlerden kaçabilir güncellenmiş oldu emeğinize sağlık.

Tekerlekli Sandalye