Evde bakım aylığı alırken çalışmaya dair geç bildirimde bulunulması..?

ozanrusan

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba.

Babam yuzde 88 ağır ve bakıma muhtaç engelli ama engelli olmadan once emekliydi yani eve giren bir emekli maaşımız var.
neyse annem senelerdir bakım parasını sorunsuz alıyor. ben de universitedeydim ve bu sene donup 5 aylık donemsel çalıştım. 5 aylık maaşımda asgari ücretdi.
Sonradan araştırınca bunları bildirmemiz gerekiyormus bunu ogrendım gittik bir dilekçe verdik.

şimdi şöyle bir sorum olucak o 5 aylık donemde evdeki gelir 1900 civarı bir para olmuş. bize çok büyük bir cezamı gelicek .bu konuda biz bilgi sahibi değiliz yani anlamadım istanbulda giderler çok fazla mecbur işe girmek gerekiyor. bu yuzden birde muhtemelen ceza gelicek .

bu konuda beni net bir şekilde bilgilendirirseniz çok mutlu olurum arkadaşlar.

bu arada evde 3 kişiyiz.tekrar işe girersem bu maaşı da istemiyoruz artık zaten başımıza dert olucak..

bir de ben gidip başka bir eve geçsem en azından tekrardan maaş bağlanır mı ?
bununlada gelebilecek borçlar ödenir sanırım
saygılarımla..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Size yersiz ödeme nedeniyle cezageldi mi?
Bakım maaşında hertürlü gelir artışının kuruma bildirilmesi lazım. 2015 2. 6 ayı için kişi başı gelirin 606 tl yi geçmemesi gerekiyor. Siz ön görülen rakamı geçmişsiniz eğer ceza gelirse gelir sınırının aşıldığı tarihten bu güne size verilen bakım maaşı yasal faiziyle geri alınır.

ozanrusan

Üye
Üye
hayır henüz ceza gelmedi ama ben universiteden yeni döndüm. konuyla ılgılı haberim yenı oldu. ama ikametgahım seçimler sebebıyle burada kaldı yani boyle bir sıkıntı durumu..o arada çalıştımda ben.. bende sonradan haberım olunca konuyu araştırdım ve ceza gelebilceğini düşündüm. yani arada çalışmadığım dönemler var 2. çeyreğinde hiç bir işe girmedım hayır .. ilk çeyreğinde staj mayetinde çalıştım asgari ücretli.

birde şunu sormak isterim. şimdi internette araştırdım.''Söz konusu gelir ölçütünün bir kat veya daha fazla aşılması halinde yapılan yersiz ödemenin tamamı yasal faizi ile birlikte tahsil edilir.'' şöyle bir ibare var . yani aşıldığı oranımı tekrar ödeyeceğiz..?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişi başı gelir Ağuston ayında aşılmış olsun. Eylül, ekim, kasım aralık. Bu aylarda aldığınız bakım maaşını sizden geri alırlar.

ozanrusan

Üye
Üye
pekala valla başa gelen çekilir ne diyelim lakin bu duruma göre ocak ayında geçildi. yani 11 yada 12 aylık verdikleri tüm aylıkları geri isteyecekler. dikkatsizlik nelere mal oluyor ..

Hataylı_72

Üye
Üye
ödeme güçlüğü çeken kişiler için 5 yıla kadar taksit imkanı var diye duymuştum, kuruma (aile ve sosyal politikalar il md.) danışın sizi yönlendirirler.

Tekerlekli Sandalye