Evde Bakım Aylığı İçin Başvurduk ancak sürekli sorun çıkartıyorlar ne yapmalıyız?

quantitif

Üye
Üye
Merhabalar,
Öncelikle böyle bir site oluşturup insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkürler ...
Anneannem için anneme evde bakım aylığı bağlanacak, bir sefer başvurduk, kısa bir süre sonra eve gelip baktılar, ancak il sosyal hizmetler ilçedekilere güvenmiyormuş biz gelip bakacağız dediler ve 7 ay sonra geldiler, yoksa çoktan bağlanmış ve 7 aylık maaş alınmıştı, 7 ay sonra geldiler, tüm şikayetlere rağmen bakmadılar, geldiklerinde de her şeyi sorun etmeye başladılar, babam çalışmıyor ancak sağlıktan yararlanabilmek için çalışıyormuş gibi gösterip 4 ay sigorta ödüyor, eve geldiklerinde anneanneme bakıp anneme olmaz eşiniz çalışıyor, sigortası var, ayrıca üzerine 20 dönüm fındık bahçesi var demişler ( ki o 20 dönüm 6 kişinin ortak, kiralık olarak babamın üzerine görünüyor ) Evde 4 kişiyiz, ben öğrenci belgesi verdiğim halde o sayılmıyor, 3 kişi görünüyorsunuz bu yüzden kişi başına geliriniz fazla demişler.
Şimdi
1- Annem üzerine yapılacak olan evde bakım aylığının babamın SSK'sı ile ilgisi var mı ?
2- Memur, babamın SSK ile ilişkisinin bittiğine, çalışmadığına dair belge istemiş, iş yerinden alıp götürdük, işten çıkış tarihi 30.06, memur bana " baban 3 gün önce işten çıktı öyle mi " diye alaycı bir tavırla sordu. Babamın maaşı 800 TL olarak görünüyor, evde bakım aylığı annem üzerine yapılacak 634 TL için 800 liralık işten çıkacağını hangi zihniyet düşünebilir ?
3- Memur bana belgeyi vermeye gittiğimde " anneannenin adı ne , babanın adı ne, anneannen nerde şimdi " gibi sorular sordu ki birgün önce eve gelip baktılar.
4- Öğrenci belgesi verdiğimiz halde vermediğiniz diyorlar, babamın tapu kayıtlarına kadar ellerinde var çıkartmışlar, ziraat odası bilgileri vs. benim öğrenci olduğuma dair belge yokmuş. Öğrenci kartımı ve fotokopisini getirsem olur mu dedim, üzerinde 2012 bandrolü var mı dedi. Bende bizim üniversite bandrol basmıyor, mezun olunca zaten geri alıyor, kartı vermeden diploma alamıyorsunuz dedim. Ben bilmem bandrol olacak dedi.
5- İlçenin olayladığına il 7 ay sonra bir daha gelip bakıyor, 7 ay önce anneme hesap açtır, bize bildir dediler, açtırdı 7 aydır hiçbir şey olmadı, 7 ay sonra ise il sosyal hizmetlerden gelip yok şurası böyle burası şöyle diyorlar, anneannemin sağlık güvencesi yok, aylık ilaç parası neredeyse bakım aylığına denk geliyor zaten.
6- Şimdi tüm bu anlattıklarıma göre sonuç ne olur sizce, ne yapmalıyız, bimere şikayet ettik birkaç ay önce onun korkusuyla evi aradılar, geleceğiz bakmaya dediler, 2 ay sonra geldiler ve böyle yapıyorlar.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bakıcı ve bakılan kişi babanız olmadğından sorun olmaz sigorta sorun teşkil etmez.
İşten çıkma işi için maaşa başvurduktan 3 gün sonra sigortası iptal edilmişse evet kurum kasıt oldugunu düşünebilir.
Kurum bi kaç gün gelmiş olmasına ragmen hatırlamamış olabilir yani bu konu sorun degil yeniden sorsalarda sorun olmaz.
Okuldan bir ögrenci belgesi alın okuyor diye yeterli olur kimlikle bandrolla ugraşmayın okulda ögrenci oldugunuzu gösterir belge alın yeterli.
Yapılacak tek şey sürekli arama gitmek görüşmek olmazsa birde çıkıp durumu müdürle görüşün yapıalcak başka bir yol göremiyorum şimdilik.

quantitif

Üye
Üye
Ayrıca kişi başına gelir 395,75 TL oluyor, tüm söylediklerine rağmen bu rakam çıkıyor, beni ailede saymadıkları zaman kişi başına düşecek olan geliri geçiyor. Ben tekrar öğrenci belgesi versem düzelir mi, ancak verdim daha önce onu almak için şimdi memleketten üniversiteye gitmem gerekiyor.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kişi başına düşen gelir 448 lira. Ayrıca okula telefon açıp bir sor bakalım gitmeden nasıl alabiliyormuşsun bi ögren.

quantitif

Üye
Üye
Evet babam değil ama bunu sorun yapıyorlar, üç gün değil 5 gün geçmiştti ancak memur 3 gün dedi, ayrıca yılda 4 ay ödeniyor babamın sigortası, fakat anneme yapılacak aylığın babamla ilgisini anlayamadım .

quantitif

Üye
Üye
Üniversite 4'teyim hocam ben, öğrenci belgesi 50 kuruşluk bir belge, fakat gitmeden vermiyorlar, transkript olsa posta yoluyla gönderiyorlar, onu versem olur mu acaba ? Sağolun, teşekkür ederim cevaplarınız için ...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Aynı evi paylaştıkları için gelir gider önem arz ediyor ama sigortası degilde maaşı oldugundan sorun etmişlerdir diyecem ama kişi başına düşen gelire bakmak zorundalar.

quantitif

Üye
Üye
Tamam teşekkür ederim biraz zaman geçsin, olmadı öğrenci belgesi alacağız tekrar ...

Tekerlekli Sandalye