Evde bakım aylığı kesildi. Ne yapmalıyım?

platon

Üye
Üye
2011 yılından bu yana aldığım evde bakım aylığı kesilmiştir. Kesinti sebebi olarak "2 yıl" geçerli olan sağlık raporumun süresinin dolduğunu düşünüyorum.

Bu durumda;
1) Aylığın tekrar aktif hale gelmesi için ne yapmalıyım?
2) Hangi kurum ile görüşmeliyim/evrakları teslim etmeliyim?
3) Aylık tekrar aktif olursa şayet eve bakmaya gelecekler mi?
4) 3 Aylık engelli maaşını da süresi bitmiş raporumla bağlanmıştım. Fakat 3 aylık engelli maaşımı almaya devam ediyorum (en azından haziran ayı için yattı)
5) Muhtemelen alacağım yeni sağlık raporunda "ağır engelli" ibaresi mutlak suretle yer almak zorunda mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Varsayımlara dayanarak cevap vermek çok zor. Cevap verilse bile sağlıklı bir cevap olmaz. Yapacağınız şey SHÇ (sosyal hizmetler müdürlüğü) gidip maaşınızın kesilme nedeni öğrenmektir. Nedenini bilmeden bir şey yapmak akılcı olmaz.

sinandeniz

Üye
Üye
halil bey doğru söylüyo var sayımlalarla sizi yanlış yönledirmiş olmakta var

ama sözylediklerinize cevap isterseniz raporunuz bittiği için kesidi ise tekrardan rapor çıkartıp shçk vermeniz yeterli olur raporu verdikten sonra kurum heyet gönderir inceleme sonucu kritllere uygun görülürseniz maaşınız tekrar bağlanacaktır alacağınız raporda ağır engelli ibaresi olması şart aksi taktirde başvurunuz red olur 2022 engelli maaşınız da kesilebilir şuanda kesilmediyse inceleme niz olmadığı içindir şu aralar engelli maaşı karışık yani incelemeler durdu diyorlar yeni yönetmenlik çıkacak deniliyor siz iğisimi bir an önce rapor almanız olacaktır madem diğer raporunuz süreliymiş hem maaşınızın kesilme sebebi şuan için o değilse bile oda sorun çıkartacaktır siz raporunuzu cebinize koyun sonra rapor almak içinde aylarca beklemek zorunda kalabilirsiniz

platon

Üye
Üye
Evde bakım maaşının kesilip kesilmediğini öğrenmek için arayabileceğim genel bir numara var mı? Yoksa bulunduğum il ve ilçeye göre değişir mi? Birebir ilgilenen kurumun adını verebilir misiniz? İstanbul'da yaşıyorum.

sinandeniz

Üye
Üye
shçk bizzat müracaat ederek durumu öğrenmeye çalışın dilekçe ile sorunuzu sorup yazılı olarak cevap almaya çalışın

platon

Üye
Üye
yeni bir sağlık kurulu raporu aldım. rapor %90 (görme engelli), sürekli (işaretli), ağır özürlü (işaretli değil), bu rapora göre evde bakım aylığına tekrar başvuru yapabilir miyim? süresi biten eski raporumda ise: %90 (görme engelli), sürekli (işaretli değil), ağır özürlü (işaretli) idi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım ücreti almak için raporda "ağır özürlüdür" ibaresinin olması gerekiyor. Bu ibarenin olmadığı raporlar bakım ücreti için malasef geçersz sayılıyor.

Tekerlekli Sandalye